SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt doktor úr!

Pajzsmirigy gyulladás okozhat állandó hüvelygyulladást, folyást? És állandó székrekedést is?A pjazsmirigy ultrahangon helyenként inhomogén.

Tisztelettel köszönettel Klára
Tisztelt Klára!

A kérdést megfordítanám, a szervezet autoimmun gyulladásai társulhatnak, így a pajzsmirigy gyulladása hajlamot teremthet más szerv betegségére beleértve a hüvelygyulladást és folyást. Sajnos a hüvely immunológiájával keveset foglalkoznak, pedig a természetes védelemnek döntő szerepe van. A nyálkahártyán lévő fehérjéknek
sok típusa van. {Clark Gary F: (Front. Immunol., 13 February 2013 | dx.doi.org/10.3389/fimmu.2013.00026)}. Ezeknek egyik fő csoportját az ún. „defenzinek” képezik, amelyek gátolják a kórokozók szaporodását. További és a hüvely szempontjából fontos tényező a pH, azaz a savasság. Élettani körülmények között ugyanis a hüvely savas pH savas tartományban van. Sok tényező: pl: krónikus stressz, antibiotikumok, az immunrendszert gátló készítmények, (szteroidok!) gyakori „intim zuhanyozás” csökkenti a védekező képességet. Több betegségre is jellemző lehet a gyakori fertőzésre való hajlam: pl. cukorbetegség, csökkent pajzsmirigyműködés, autoimmun betegségek.

Az állandó székrekedésnek sok oka lehet, de a csökkent pajzsmirigyműködés gyakran társul székrekedéssel. Az új ismeretek közé soroloható az un. mikrobiom (talán erről a későbbiekben részletesebben írok). A bélflóra olyan, mint az ujjlenyomat; minden embernek egyedi összetételű, rá jellemző baktérium fajokból álló mikroba-népesség él a bélrendszerében, amit ma bél mikrobiomnak
hívunk. A baktériumok változatosságának, sokszínűségének (diverzitásának) csökkenése szoros kapcsolatot mutat a funkcionális bélbetegségekkel, elhízással, pajzsmirigybetegségekkell, inzulin rezisztencióval, II-es típusú diabetessel és magas vérnyomássa, valamint számos autoimmun megbetegedéssel.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-04-17 10:11:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja