SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

2016 december végén kezdődött a történetem erős hajhullással (aminek akkor nem tulajdonítottam különösebb jelentőséget, mivel 2016 novemberében született a kislányunk) majd remegés, nyugtalanság,idegesség indokolatlanul, szapora pulzus, magasabb vérnyomás és hasmenés következett (ezek már nyugtalanítóbb tünetek voltak, de még mindig a terhesség/szülés utáni állapottal magyaráztam). A hajhullás erősödött, csomókban hullott, foltokban hiányzott már és addigra elég komoly volt a súlyvesztés is, 5 hét alatt 10 kg. Ekkor csináltattunk egy labort, aminek az eredménye: TSH:0,004, fT4: 25,63.

Egy ismerős segítségével viszonylag gyorsan eljutottam endokrinologushoz, aki propicyl-t írt fel (3*1) és kiegészítő labort kért. A kiegészítő labor eredménye: fT3:6,09, Anti-TPO: > 1300, TSH receptor elleni AT 0,9.

A propicyl-t 2 hét után csökkenteni kellett, két hét után készült egy labor a fehervérsejtszám miatt, a gyógyszer nem bántotta, így szedtem tovább a 2*1-et, viszont a korábbi tünetek 5-7 nap után újra erősebben jelentkeztek, visszaemelte 3*1-re, ekkor erős hasmenés kezdődött, ami 12 napon át meg is maradt (gyaníthatóan nem fertőzés okozta, mert a családban nem jelentkezett senkinél semmi panasz) és egy nagyon furcsa bőrfájdalom is kísérte ezt, test szerte fájt a bőröm (has, hónalj, hát lapocka résznél, tenyér) (azt gondolom a fájdalomküszöböm elég magas, de ezt már rosszul éltem meg). Ezekhez még hozzáfűzném, hogy március hónapban 2*4 napot menstruáltam is.

Az első vérvétel utáni 31. napon újabb következett aminek az eredménye: TSH: 20,17, fT4: 7,06
A gyógyszert 2*0,5-re kellett csökkentenem és annyi a teendőm, hogy várom a következő vérvételt, hogy hogyan alakul a TSH... 2 napra elmúlt a hasmenés, ma újra jelentkezett. A bőrfájdalom szerencsére nem.

Itt tartunk most.
A kérdésem, hogy Ön szerint nem lenne indokolt valami egyéb vizsgálat vagy bármi ami egy kicsit konkrétabb annál, hogy várunk...

Segítségét előre is nagyon köszönöm!
K.Anita
Tisztelt K. Anita!

Az Ön története is példázza, hogy a pajzsmirigy túllműködés okát kell/(ene) megkeresni és kezelni, nem laboratóriumi adatokat......
Vizsgálat nélkül diagnózis nem mondaható, de legvalószínűbb az, hogy a szülés utáni u.n. poszt-partum pajzsmirigyggyulladás (thyreoiditis (PPT) zajlot és zajlik le.Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség).
Tünetek, diagnózis, terápia:
A következők jellemzők :
1. A terhesség előtt vagy alatt nincs pajzsmirigy funkció zavar.
2. A posztpartum időszakban kóros TSH érték alakul ki (magas vagy alacsony).
3. Nincs emelkedett TSH receptor ellenes antitest szint.
Az anamnézisben gyakran szerepel 1. típusú diabetes, autoimmun betegség (pl SLE, reumatoid artritisz, Sjögren szindróma, ritkán Addison kór, de társulhat Basedow kórhoz is). Figyelem felhívó az anamnesztikus posztpartum depresszió, a korábbi PPT illetve a már régebbről ismert aTPO pozitivitás .
Típusos esetben a szülés után fájdalmatlan kis strúmát lehet megfigyelni. Leírták abortusz után is. Posztpartum kb 6-12 héttel enyhe hipertireózis alakulhat ki, mely rövid ideig tart, spontán szűnik. Tünetei megegyeznek az enyhe hipertireózis tüneteivel. Fontos az elkülönítés a Basedow kórtól: segíthet a TSH receptor ellenes antitest jelenléte, az esetleges exoftalmusz, a struma fölött észlelt zörej és surranás, sz.e. a radiojód felvétel (PPT esetén csökken). Az a TPO elleni antitest nem differenciál, hiszen Basedow kórban is lehet anti-TPO pozitivitás (mint ahogy az esetek 10-20%-ában a TSH receptor ellenes antitest is lehet pozitív PPT-ben! .
A PPT okozta hipertireózis tireostatikus terápiát nem igényel (ilyen kezelés nem is lenne megfelelő, hiszen a sejtdestrukció következtében kiáramló hormon okozza a tüneteket)!!!. Szükség esetén béta-blockoló adható (propranolol, emellett szoptatni is lehet). Röviddel ezután hipotireózis jöhet létre, mely sokszor 1 évig is tart, azonban definitív is maradhat . Ezt a klasszikus lefolyást Stagnaro-Green szerint a betegek mintegy 25%-a követi, 32%-ban viszont csak a hipertireotikus fázis mutatkozik, 43%-ban pedig csak hipotireózis .A hipotireózis járhat enyhébb, szokványos tünetekkel, de feltűnő lehet a koncentráció készség és a memória romlása, az apátia, gyengeség, száraz bőr, a hideg intolerancia. Tipikus helyzetnek írják le a nemrég szült asszony néha rendkívüli kimerültségét, és a gyakran jelentkező postpartum depressziót. A szülés utáni hetek során a kis csecsemő körüli teendők és a gyakori szoptatás nagy fizikai és szellemi megterhelést jelentenek az anyának. A hozzátartozó és az orvos könnyen minősítheti kifáradásnak a PPT és a depresszió tüneteit. Japán szerzők leírták, hogy súlyos esetekben kettős öngyilkosság is előfordul (anya és csecsemő), melyet japánul „Shinjuh”-nak neveznek.
Szerencsére a Propícil kezelésen remélhetőleg már túl van...
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget . Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.

Oki kezelést, mielőbbi javulást kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-04-09 17:07:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja