SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr! Én Önhöz járok magánrendelésre én vagyok az akupunktúrás kollegina Orosházáról. Múlt héten megint elvesztettem a babámat 9. terhességi héten. Hashimotóm van Anti TPO 300, Tsh tersehhés 5. hetén 3 volt, azóta csak most vetélés után lett ellenőrizve szintén ekörüli érték de már kicsit alacsonyabb. Eddig semmit nem szedtem csak a szelén 100 de ezt is több mint fél éve, D3 vitamint 2000 NE, Ovant baba jódmentes vitamint, B6 ot méhpempőt és programozottan estem teherbe Gonal F és utrogestan használatával spontán. Teljesen el vagyok keseredve hogy immán másodjára jártam ugyanúgy de most 9 hetesen előző terhességemnél 5. héten. Ön javasolta, hogy szüljek, én nagyon szeretnék is. Most beszéltem még 4 endokrinológus kollegájával akik azt tanácsoltál 1 alá kellene vinni a Tsh értéket sikeres teherbeesés érdekében és ezért elkezdtem a Letrox 25 mikrogrammot szedni, és ha pozitív lesz a tesztem emelést javasoltak 50 mikrogrammra. Próbáltam Magát elérni Melindán keresztül üzentem emailt írtam a budai központba sajnos nem tudunk kommunikálni, pedig nagyon jó lenne mert totálisan kikészített most ez a tragédia. Minden rendben ment, volt szívhang is már egyszer csak nagy vérzés, de baba azt is túl élte csak sok volt a hematoma a méhben, arra rutascorbint magneziumot szedtem, de a baba szive megállt és műszeresen fejezték be. Most ismét belevágtam, letrox támogatással, várom mielőbbi kedves válaszát!
Tisztelt Kollegina!

Mélységesen sajnálom a történeteket.Az alapvető problémát nem a TSH-ban, hanem a gyulladásban látom.
Miért?
A meddőség esetén egyre inkább figyelnek fel a pajzsmirigy csökkent működését részben jelző emelkedett TSH-ra. Több alkalommal hallom, hogy a TSH-nak 1-2 között kell(ene) lennie!!!. Köztudott azonban, hogy a TSH értéket számos tényező befolyásolja:
Figyelembe kell venni ugyanis a következőket:
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg lakóhelyének jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
• az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
• a vizsgálati módszereket
• a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A kérdés röviden úgy tehető fel, hogy amennyiben a TSH érték elérte a kívánatos értéket, akkor minden rendben van? Mi a helyzet az anti-TPO-val?
Erre a fontos kérdésre adtak választ Meena M és mtsai, akik 1000-nél több terhest vizsgáltak a terhesség első, második és harmadik trimeszterében (3 hónapjában)(The Effect of Anti-Thyroid Peroxidase Antibodies on Pregnancy Outcomes in Euthyroid Women.J Clin Diagn Res. 2016 Sep; 10(9): QC04–QC07). A TSH értékek a terhesség alatt a szülés utáni periódus kivételével normál tartományban voltak. első trimeszterben az anti-TPO szint emelkedett volt, de ezt követően csökkentő tendenciát mutatott. A pajzsmirigy peroxidáz (TPO) egy membránkötött, glikozilált, hem-tartalmú fehérje, amely
a pajzsmirigy follikuláris sejtjeinek apikális membránjában található meg. A TPO a tireoidea eredetű mikroszomális antigénként ismert nagyméretű fehérje fő alkotórésze, katalizálja a tireoglobulinbn lévő tirozilcsoportok jodinációját, ami a T3 és T4 pajzsmirigyhormon
szintézisét eredményezi. A pajzsmirigy peroxidáz elleni autoantitestek mérése az autoimmun pajzsmirigybetegségekben szenvedő betegek azonosításának hasznos eszköze. Az anti-TPO antitestek szintje az aktív autoimmun pajzsmirigygyulladásban szenvedő betegek több mint 90%-ában emelkedett.
Az anti-TPO antitestek normális pajzsmirigy-funkciójú, egészséges egyéneknél alacsony koncentrációban mutathatók ki (Kaczur V, Vereb Gy, Molnar I, Balázs Cs. et al. Effect of anti-thyroid peroxidase (TPO) antibodies on TPO activity measured by chemiluminescence assay. Clin Chem. 1997;43:1392–1396.). Az eredményeikből azt szűrték le, hogy a TSH szint önmagában nem elegendő, figyelembe kell venni a gyulladás esetleges fennállását is, azért meddőség esetén erre a faktorra is célszerű gondolni.
A Letrox nem a gyulladásra hat.
Későbbiekben kontroll vizsgálat alkalmával megbeszéljük, hogy van-e szükség NK sejt meghatározására és ilyen irányú kezelésre.

Mielőbbi javulást kívánok, tisztelettel:








Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-15 17:58:51
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja