SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Balázs Csaba!

A következő kérdéssel fordulok Önhöz: lentebbi labor adataim alapján, Ön lát jelentős eltérést, amit esetleg kezelni kellene és ha igen milyen szakorvoshoz forduljak? Alap gondom: nem vagyok túlsúlyos de nem tudok fogyni és az elmúlt félévben jelentős hajhullásom volt, ami ez idáig egyáltalán nem volt jellemző. Lehet összefüggés a vérképem értékei és a panaszaim között?/ Életkorom 44 év/

Friss 21. napos labor adataim:
luteinizáló hormon:4,75 - luteális fázis:0,9-9,33
follikus stim.h:4,92 IU - luteális: 1,2-9,0
progeszteron:26,700nmol - luteális: 2.3-56,6
ösztradiol:595,0 pmol
total tesztoszteron:0,69 nmol
prolactin: 250,0mIU
SHBG:98,80 nmol
TSH:1,8500 mIU
szabad T4: 15,80 pmol


szabad T3: 3,79 pmol

Köszönettel!
Tisztelt Kérdező!

A testsúly növekedésnek, ill. a fogyás elmaradásának sok oka lehetséges. A leletek u.n. normál értéke függ az alkalmazott módszertől, a vérvételidőpontjától. Másrészt, más endokrin betegség is felmerült ilyen esetekben, és a célzott kezelése előzetes vizit után lehetséges.
Addig is a diéta legfontosabb elemeit leírom:

• Hús és húskészítmények: sovány marhahús, bárányhús, szárnyasok (csirke, pulyka, fácán, fogoly sütve, bőr nélkül), házi- és vadnyúl, szarvas, őz, vaddisznó, sovány sertéshús. Sovány hidegsült, szárnya sült, hátszínsült.
• Hentesáruk közül: baromfi- és pulykafelvágott, fehérpecsenye, zala, baromfi párizsi, baromfi virsli, pulykajava, sonkaszalámi, nyers és fõtt sonka zsír nélkül, marha-, pulykasonka.
• Hal: tőkehal, tengeri lazac, lepényhal, nyelvhal, pisztráng, fogas, csuka, compó, makréla.
• Tej és tejtermékek: naponta legfeljebb fél liter sovány 1,5%-os zsírtartalmú tej kétszeri elosztás¬ban, tejeskávé, aludttej (fölözve), joghurt, kefir, 0%-os gyümölcsjoghurt, sovány túró, félzsíros tehéntúró (10% zsír), 20% zsírtartalom alatti sovány sajtok, Túra, köményes, Tenkes, Óvári, Derby. Tejfölből, ha okvetlenül szükségesnek érezzük, és joghurttal nem helyettesíthető, akkor a zsírszegény, 12%-os változatot válasszuk.
• Tojás: A tojás elkészítésekor kerüljük a sok zsiradék felhasználását
• Zsírok, olajok: a növényi olajok fogyasztása ajánlott: napraforgó-, olíva-, repce-, kukoricacsíra-, lenmagolaj.
• Kenyér, pékáruk, tésztafélék: A gabonafélékben az élelmi rostok a héjban és közvetlenül a héj alatt találhatók, számos vitaminnal együtt.Ezért fogyasszunk magvas, teljes kiőrlésű gabonából, rozsból, készült kenyereket, péksüteményeket (félbarna, barna kenyér, rozscipó, Graham kenyér, Bakonyi barna kenyér, magvas kenyerek) és hántolatlan rizst.A fehér lisztből készült kenyér, kifli, zsemle, kalács többségéből részben, vagy teljesen hiányoznak a fontos tápanyagok: vitaminok, ásványi anyagok, nyomelemek, rostanyagok. A fehér lisztet kivonatos lisztnek is nevezik, ugyanis a 100 g búzából a fehér liszt kiőrléséig a 2000 mg ásványi anyag és nyomelem tartalomból 450 mg marad, a B-vitamin csoportnál a veszteség 70-85%, az E-vitaminnál pedig 100%-os, a rosttartalom pedig 11,6 g-ról 2,2 g-ra csökken.A búzakorpa tartalmazza mindazokat az anyagokat, amit a finom fehér kenyérből a korszerű malomipari eljárás során kihagynak.
• A zabkorpa rendszeres fogyasztása 10-15%-os szérum koleszterin csökkenést eredményezhet. A zabkorpa beszerezhető önálló termékként a búzakorpához hasonló csomagolásban, de hozzájuthatunk zabkorpát tartalmazó müzli, zabkása, valamint zabkorpa tabletta fogyasztásával.
• Főzelék és zöldségfélék: a legtöbb fajtájuk nyersen, párolva, főzve, vagy salátának elkészítve ajánlott. Cékla, fejessaláta, kelbimbó, káposztafélék, karalábé, karfiol, sárgarépa, petrezselyemgyökér, uborka, paprika, paradicsom, sóska, spenót, retek, tökfélék, zöldbab, zöldborsó, hagyma stb. A burgonyából egyszerre maximum 15 dkg-ot fogyasszunk, mint önálló, vagy sovány tejjel, értékes növényi zsiradékkal készült köretet.
• Gyümölcsök: szinte minden gyümölcs ajánlott nyersen, salátának vagy kompótnak elkészítve alma, körte, citrom, narancs, grapefruít, meggy, valamint a rostokban igen gazdag egres, málna, ribizli, illetve a belőlük készült nem cukrozott befőttek és friss gyümölcsből készült ivólevek.
• Sütemények: sovány tejjel, értékes növényi zsiradékkal, lehetőleg tojásfehérjével, kevés cukorral, illetve mesterséges Édesítőszerek: szaharin, ciklamát, aszpartam, aceszulfán.
• Desszertek: gyümölcspuding, tejes pudingok sovány tejből, gyümölcs- és vizes fagylaltok.
• Italok: víz, ásványvíz, rostos vagy szűrt, nem cukrozott gyümölcslevek, zöldséglevek, gyümölcs-, és gyógyteák. Fogyaszthatunk mértékkel kávét is.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-03-10 17:40:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja