SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Két panasszal fordulok Önhöz:
Az egyik a pajzsmirigyemet érinti a másik valószínűleg változókori probléma.
45 éves nem szült nő vagyok. 2016 októberében voltam nyaki UH vizsgálaton (panasz nélkül, szűrés jelleggel):
Az isthmus vastagsága 3 mm. A jobb lebeny: 18x18x39 mm. Volumen: 6,6 cm3. Kp harmadában dors. 6x10 mm-es isosonicus szerk. szolid göb látható.
Bal lebeny: 15x16x39 mm volumen: 4,8 cm3. Kp.harmadában kissé lat. 5 mm-es echoszegény solid göb látható.
A trachea nem dislocalt. Mk. oldali ACC norm. tágasságú ép kontúrú. A nagy nyálmirigyek szerkezete szabályos, homogén. A nyaki lágyrészek között megnagyobbodott nyirokcsomó nem látható. Javaslat: évente kontroll. A bal lebenyben lévő göb 17 éve megvan. Néhány évig nézettem, nem változott aztán bevallom elfelejtettem. Most viszont nem hagyott nyugodni a dolog, így tegnap csináltattam labort is. Az eredményét lentebb írom.
Néhány hónapja a ciklusom felborult. Hol szokatlanul hosszú, hol szokatlanul rövid. Egyéb szubjektív panaszom nincs. Hőhullám, stb. Cytológia rendben. Hüvelyi ultrahanggal Két db 1 cm körüli mioma göb látható a méh falában, a méhben egyéb eltérés nincs. Az orvosom - életkoromra való tekintettel- a cikluszavar okán egészségügyi küretet helyezett kilátásba. Kérdeztem, hogy tehetek-e valamit, hogy egy altatással járó invazív beavatkozást elkerüljem. Azt a választ kaptam, hogy nem. Egyéb panaszom: normál testalkat, alsó határértéken lévő triglicerid mellett magas LDL koleszterin szint. Enyhe vashiány, ami vas szedése mellett rendeződött. Mitrális prolapsus, tachykardia ( mindkettő és a pajzsmirigy göb apai vonal) 38 éves korom óta szedek Concor cort. Valamint kamasz korom óta vannak ciklusra érzékeny ciszták mindkét mellemben. PCO, IR nincs.
Saját költségemen végeztettem hormonvizsgálatot a ciklus 4. napján:
TSH 1,4 mIU/L
Free T4 11,85 pmol/l
Free T3 5,49 pmol/l
Anti TG <0,9 U/ml
Anti TPO 0,8 U/mL
(Apukámnak is göbös volt a pajzsmirigye, ennek okán nézettem meg az antitesteket is. Bár neki antitesteket soha nem néztek. Az ő idejében erre magánúton sem volt lehetőség.)
FSH 29,11 U/L Ref: 3,85-8,78
LH 7,58 U/L Ref: 2,12-10,89
Prolaktin 227,1 Ref: 70,8-556,5
Ösztradiol <73 pmol/L Ref.99,1-447,9
Progeszteron 1,2 nmol/L Ref: 0,98-4,83 nmol/L
Tesztoszteron 0,4 nmol/L Ref: 0,4 -2,6 ( csillagozott)
DHEA -szulfat 2,81 Ref: 0,52-6,27
Anti Müllerian Hormon folyamatban
D vitamin 47,4 nml/L Ref: 75- 250 nmol/L (szedek 2000 NE/nap D vitamint)
Javítson ki Professzor úr, de én úgy látom, hogy ez perimenopauza. Engem pedig aggaszt a változókor szervezetre gyakorolt szisztémás hatása. (Már így is baj van a szívemmel.) Jó lenne még néhány évig kitolni a menopauza beálltát. Anyukám és a nővérem is 52 év felett léptek a változókorba, igaz, hogy ők szültek gyerekeket. Professzor úr szerint a nem hormontartalmú szerek mint a barátcserje vagy a DHEA kapszula hozhatnak kedvező hatást? Vagy egyáltalán van bármi ami segíthet?
Valamint aggódjak a pajzsmirigy göbök miatt?
Elnézést kérek a hosszú levélért, de nem tudtam rövidebben összefoglalni.
Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!
Sz. Krisztina

Tisztelt Sz. Krisztina!

A pajzsmirigygöb jellegére vonatkozóan ezek az adatok egyelőre nem sokat segítettek. Azt minden esetre jó jel, hogy eddig nem növekedett. Jó lett volna tudni, hogy ezek a göbök "meleg vagy hideg" göbök. Ehhez pajzsmirigy izotóp vizsgálat szükséges.
A mitralis prolapsus miatt a Concor egyik jó választás.
A perimenopauza valóban egy lehetőség, de még van lehetőség a menopausa elkerülésére! A DHEA szedését egyelőre nem javaslom, egyéb készítménye szedése előtt pedig további vizsgálatok (nőgyógyászati vizsgálat, tumor markerek szükségesek lehetnek).
A további kezelésről ezek birtokában célszerű volna személye konzultáció után dönteni.
Mielőbbi javulást, jó egészséget kívánok, tisztelettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-22 17:33:48
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja