SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Pajzsmirigy, TSH értékeimmel kapcsolatban kérem szíves analízisét.
43 éves nő vagyok, babatervezés előtt állunk, az első babánkat várjuk. Kb 2 éve volt egy miss ab, aminek az oka sajnos nem ismert. A meddőségi klinikán októberben kapott labor eredményeim nem túl jók, jelenleg inszemináció előtt állunk, amit következő hónapban tervez a meddőségi orvos.
Prolaktin: 51,3 (ref 6-29.9)
TSH: 5.21 (ref 0.27-4.2, de tudomásom szerint gyermeket váró nőnek 1-2 közöttinek kell lenni az értéknek
T3: 5.06 és a T4 :13.79 normál értékeket mutat ( a T4 szint alján)
A meddőségi orvos nem javasolt további kivizsgálást a TSH miatt, én azonban aggódom a magas értéke miatt, mivel mélyen az optimális érték felett van babatervezés időszakban.
A neten próbáltam információt gyűjteni, de egyik kategóriába sem tudom magam sorolni.
A jódot a napi magzatvédő vitaminnal beveszem.
tüneteim:
-170 cm magasághoz 52 kg, sokat eszem és nem hízom
-nagy mértékű puffadás
-folyamatos hideg érzés, lábizzadás
-a sport egy sportbalaset miatt 2 éve szünetel
-sokszor rossz kedv, hangulat ingadozás, főleg periódus előtt
-stresszes munkahely, felfokozott idegállapot, remegő kéz
-gombóc érzete a torokban, többször rekettség
-heveny szívdogobás, főleg lépcsőzéskor stb

A kérdésem, hogy érdemes-e tovább vizsgálni a TSH-t vagy ne vegyem komolyan, mivel a T3 és T4 értékem határértéken belül van? Amennyiben további tanácsa lenne ami elősegíti a teherbeesést pajzsmirigy engyensúlyra, szívesen fogadom.

köszönettel és üdvözlettel,
Mona73
Tisztelt Mona73!



Valószínűleg nem kapta meg a Laboratóriumi Társaságunk figyelmeztetését:(ezt most mellékleem)
LABOR DOKUMENTÁCIÓ
Mellékeljük az Ön által kért egészségügyi dokumentációt. Felhívjuk a figyelmét, hogy labor és egyéb vizsgálati eredmény értékelése szakorvosi kompetencia, mely a klinikai kép és az összes rendelkezésre álló egészségügyi információ ismeretében történhet meg. Az eredmények egyéb értékeléséből levont következtetések alapján elindított, módosított kezelés miatti esetleges egészségkárosodásért felelősséget nem vállalunk.
Javasoljuk, az eredmények értékeléséhez, a megfelelő kezelés megválasztásához jelentkezzen be vizitre a vizsgálatot indító szakorvoshoz."
Ehhez a következőt teszem hozzá:
A betegek csak azt látják, hogy egyik-másik eredmény a referencia tartományon kívül esik, ez alapján hajlamosak azonnali következtetéseket levonni. Természetes, hogy mielőbb szeretnének választ és megoldást kapni a problémájukra, különösen, mert a pajzsmirigy betegségei kezdetben többnyire csak enyhe panaszokat okoznak, majd a betegek fokozatosan eljutnak a „nem érzem jól magam” állapotba, és csak nehezen kerülnek a megfelelő szakemberhez. Közben a súlyproblémák, hízás, fogyás, bőr- és hajtünetek, fáradtság és hangulati ingadozások határozzák meg a mindennapjaikat. A leletek azokban nem adnak választ minden kérdésre.
A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében.
Vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől is. Fontos, hogy a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek. Ki kell emelni, hogy a pajzsmirigy betegségeinek nagy csoportja autoimmun eredetű, ezért a TPO-, a thyreoglobulin – és a TSH receptor elleni antitestek megmérése alapvető fontosságú.
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-05 12:21:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja