SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
A kórelőzményem a következő: kb. két éve foglalkoznak különböző orvosok a problémámmal, pontosabban a pajzsmirigyemmel kapcsolatos "betegséggel" (Nem tudom, hogy az -e, mivel a TSH értékem az jó. (T3- 2,83, T4- 1,07, sTSH 2,92) Citológián is voltam, kb. 2 évvel ezelőtt (ekkor kezdődött a kálváriám), ahol szintén a gyulladás tényét állapították meg. Aztán az egyik endokrinológus azt mondta, hogy mivel nincs se alul, se túlműködésem, így ne is foglalkozzunk a dologgal. Most egy másik orvoshoz járok, akihez januárban kell visszamennem. Ő ajánlotta, hogy szedjek negyed szem Letroxot, hogy majd ettől lejjebb megy az anti TPO értékem. Idén januárban ez 181 volt, most a gyógyszerszedés mellett 210. Ez a mostani vérvétel más miatt készült, de nagyon megijedtem, hogy a vérsüllyedésem ilyen magas. Tavaly 30 mm/óra volt, most ez az érték 58. Sok helyen olvastam, hogy ezt okozhatja a gyulladás, de sajnos, tumor is. A kérdésem az lenne, hogy Ön szerint most menjek vissza a doktornőhöz, vagy elég januárban, amikorra visszahívott. Nagyon aggódós típus vagyok, félek, hogy daganatom van és ezért ilyenek az értékeim. De az is lehet, hogy "csak" a pajzsmirigy okozza ezt az eredményt. Ezért most tanácstalan vagyok, hogy idő előtt menjek vissza az orvsomhoz, vagy várjam meg a januárt. Válaszát előre is köszönöm! A kérdésem az lenne, hogy milyen természetes gyógymód, vagy vitamin segíthetne a gyulladás csökkentésében, megszüntetésében? Jelenleg barátcserje kapszulát és mézes fokhagymát fogyasztok. Mindent kipróbálok, hogy a problémám végre megszűnjön. Köszönöm még egyszer a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Sajnos- miként azt tapasztalhatta - a pajzsmirigy gyulladásos betegségeinek diagnózisa és kezelése gyakran még orvoskollégák előtt sem kellően ismert. Ezért az elmúlt év végén az endokrin orvosoknak tartottam továbbképző előadást ebből a témakörből.
A legújabb, nagy európai populációban végzett vizsgálatok azt mutatták, hogy a pajzsmirigy betegségei népbetegségnek számítanak, mivel a teljes lakosságban a csökkent működés (hypothyreosis) 4,4%-ban, a túlműködés (hyperthyreosis) 1,4%-ban fordul elő. A csökkent működés, azaz a hypothyreosis a lakosság 0,4%-ban feltűnő formában van jelen és viszonylag könnyű diagnosztizálni a betegek panaszai, a klinikai tünetek és a laboratóriumi leletek alapján. A probléma az, hogy a betegség 4,0%-ban enyhe, nehezebben felismerhető formában mutatkozik és ritkán gondolnak csökkent pajzsmirigy működésre. Ennek egyik jellemző példája, amikor az emelkedett koleszterint szintet kezelik és nem gondolnak arra, hogy ennek hátterében a pajzsmirigy csökkent hormontermelése áll. Az USA-ban 16 millió azon egyének száma, akik az emelkedett koleszterin szintjük miatt részesülnek hormonális kezelésben és normalizálódott koleszterin szintjük. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakult csökkent pajzsmirigyműködést korábban „idiopathiásnak” (ismeretlen eredetűnek) tartották. Kiderült, hogy ezeknek a betegségeknek az oka gyulladásos, leggyakrabban autoimmun folyamat.
A pajzsmirigy betegségeinek beosztása a klinikai kép és lefolyásuk alapján
I. Heveny gyulladás
II. Elhúzódó (szubakut) gyulladás
III. Krónikus lymphocytás, autoimmun gyulladás (Hashimoto thyreoiditis)

A leggyakoribb a krónikus lymphocytás, autoimmun gyulladás (Hashimoto thyreoiditis).
Az autoimmun gyulladások tünetei és eltérő klinikai formái:
I. A krónikus, klasszikus Hashimoto pajzsmirigygyulladás általában pajzsmirigy megnagyobbodással strúmával jár, kezdetben gyakran tünetmentes, de együtt járhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel, esetleg hőemelkedéssel, de a láz nem jellemző!. A csökkent működés a betegség kezdetén még nem mutatható ki. Ilyenkor tehát az egyes laboratóriumi vizsgálatok: TSH, FT4, FT3 még normális határon belül vannak (!). A pajzsmirigy szövetének komponensei: a Tireoglobulin és a pajzsmirigy peroxidáz enzim (TPO) elleni antitest mérése azért fontos, mert ezek megelőzik a pajzsmirigy állapotának változását, gyulladását . Észlelésekor a pajzsmirigy vékony tű biopszia (szövettani vizsgálat) is szükséges lehet. Az esetek egy részében súlyos, máskor enyhe, esetleg rejtett (un. szubklinikus) hypothyreosis alakul ki (a TSH szint emelkedett, de a perifériás hormonok szintje az élettani határokon belül van).
Az örökletes hajlam esetén a kiváltó okok (pl. szervetlen jód) hatására auto-antitestek jelennek meg, amely károsítják a pajzsmirigyet és néhány hónap vagy év alatt csökkent pajzsmirigyműködést okoznak.
II. IgG4-hez társuló gyulladás (rövidítve: IgG4-RD) (fontos tudni, hogy az IgG az egyik vérfehérje, amelyet az immunrendszer termel).
Az IgG4-RD jellemzői a következők:

• Fokozatosan növekvő tömött tapintatú pajzsmirigy
• Családban genetikai, öröklési hajlam
• Ez a betegség az autoimun thyreoiditis egy agresszív formája!
• Az IgG4-RT egy szisztémás megbetegedés, amelynek vezető tünete a pajzsmirigybetegség, de más betegségekkel (hasnyálmirigy-, máj-, bélgyulladás) gyakran társulhat
• Anti-TPO és az anti-Tg magas
• Emelkedett IgG4 szint! A szérumban az IgG4 szint magasabb mint 135 mg/dl Az IgG4 /IgG plazma sejt arány 40%-nál nagyobb

III. Sorvadásos, ún. atrofiás thyreoiditis
Ez a betegség gyakran későn kerül felismerésre, mert az alattomosan zajló gyulladás következtében a pajzsmirigy szövetek károsodik, sorvad, alig tapintható. Néha az ultrahangos vizsgálat is csak a heges területet mutatja ki. A csökkent működésű pajzsmirigy tüneteit nem kíséri az autoimmun tesztek pozitivitása, mert a folyamat már lezajlott, „kiégett”. Fontos tudni azonban, hogy kezelés szükséges és további autoimmun eredetű betegségek keresése is indokolt.
Ezek kivizsgálása után egyénre szabott kezelést javaslok.
N.B. A Letrox nem az autoimmun folyamatra hat!

Jó egészséget, immuno-endokrin kivizsgálást javaslok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-10-19 16:53:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja