SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Februárban kértem egy laborvizsgálatot. Ott derült ki ,hogy a pajzsmirigyem túlműködik. A TSH érték 0.008 volt .
Ezután megnéztük a T3 és T4 hormon értékét, az normál értéket mutatott. Most újra megcsináltattam a vizsgálatot, plusz még megnéztük az anti TPO-t is. A TSH 0,028 mIU/L , az anti TPO >971.0 U/mL. Ez az érték mit mutat és kell-e ezzel valamit kezdeni? Ez mennyire rossz?
58 éves vagyok. Tavaly egy foghúzás alkalmával 220 - ra felment a vérnyomásom. Azóta szedek vérnyomáscsökkentőt , majd később jelentkezett a gyakori szapora pulzus. Erre kaptam szívritmus szabályzót.
Szeretnék a Professzor Úrtól tanácsot kérni. Az adatok alapján mi lenne a leghatásosabb alternatíva, hogyan tudnám az értékeket a normál színtre hozni.
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt vizsgálatot: fizikális és sz.e. egyéb kiegészítő tesztet javaslok. A TSH önmagában még nem jelent betegséget.
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Fontos, hogy ne a TSH alapján kapja egyedül a kezelést (figyelmébe ajánlom az erről szóló legutóbbi cikkeim egyikét ezen a honlapon)?
"Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!"
Mielőbbi javulást és oki kezelést javaslok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-31 18:14:54
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja