SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur,
regebben Letroxot szedtem, a korzeti orvos mondta, hogy van egy uj gyogyszer, a syntoxine, es hogy ez sokkal jobb, kevesbe agressziv a gyomorra, mas szervekre. Az endokrinologus nem szolt rola, o tovabbra is a Letroxot irta volna fel, amit furcsalltam, hogy a korzeti orvos tud errol a gyogyszerrol, az endokrinologus pedig nem ajanlja, mikor sokkal jobb. Annyit megjegyzett, hogy nem kell olyan szigoruan venni a nem evest elotte, utana, mert ez egy zsele, es hamar feloldodik. Eddig tartottam az idot, hogy 6 utan nem eszem, es 9kor veszem be a gyogyszert. De most, hogy mondta, ellazultam, 7kor is eszem neha, meg fel nyolckor is nassolok, el is felejtem, hogy nem szabad enni.
A legtobb gyogyszertarban nem tartanak Syntroxinet, az egyikben nem is ismertek, egy masikban mondtak, hogy nagyon ritkan kerik, talan evente egyszer, igy nem tartanak. Rendelni kell, ahol vegul venni szoktam, es masnap meghozzak.
Kenyelmetlen, de ketelyeim is tamadtak, hogy akkor jo, vagy megsem. En ugy erzem, hogy jo, de az nem szamit.
Kerdesem, hogy mennyi idovel elotte nem ehetek. A baratnom kesz cirkuszt csinalt, csinal a Letroxal, felkel 4kor, beveszi, majd visszaalszik. Allitolag megszokta, mint valami gep. En este szedem a Syntroxinet, 75 mgot. 8.5rol lement a TSH 3 honap mulva 3.5re, ez egy maganklinikai eredmeny volt, mert latni akartam, hogy kulonbozik-e, ha mashol csinaltatom. Egy hettel kesobb csinaltak a szokasost, ami teritett, az 6.5-t mutatott. Fura, hogy egy hettel kesobb igy felment. Ennek ellenere azt mondtak, marad a dozis 75, es egy ev mulva kell visszamennem kontrollra. Tavaly oktober ota kezelnek, akkor 18.5, majd 19.5 volt a TSH. Utana lement 8.5re, amirol azt mondtak, meg mindig tul magas, ha nem megy lejjen 3 honapon belul, megemelik az adagot. 6.5 meg mindig igen magas.
Nem egyszeru alulmukodesem van, hanem Hashimoto, attol szeretnek szabadulni. 6.5 meg mindig tavol van a normalistol, hogyhogy megfelel? Hogy lehet ilyen nagy kulonbseg ket helyen mert ertek kozott egy heten belul? A masik helyen is 3.5 lett volna akkor?
Az ultrahangon azt mondtak, kisebb a pajzsmirigyem a normalisnal, de nem kell ugy megijedni. Mindenki pajzsmirigy merete csokken a korral. Nem fog elfogyni, hogy csak gyogyszer tartson eletben. Szoval nehez megerteni, hogy mennyire kell komolyan venni az egeszet, es hogyan. Probalok eletmod valtoztatassal, de jon a stressz, es kezdhetem elolrol. Depresszio, nem mozgas, rossz etkezes....begubozas. Nehez vegleg kitorni ezekbol. Az emlekezetem pedig igen rossz, es a koncentralo kepessegem, figyelem megosztasom. Nem olyan, mint volt.
Koszonettel: Katalin.
Tisztelt Katalin!

A kérdéskör kicsit összetettebb. Az előzményekből nem derült ki, hogy mi okozta a csökkent működést, melyek a jelenlegi tünetei.
„Miért nem érzem olyan jól magam a kezelés hatására, mint a betegség előtt?
Ebben a jól ismert kérdésben foglalják össze a betegek a legfőbb panaszaikat, amelyet a szakirodalomban úgy interpretálnak, hogy a betegek életminősége nem megfelelő. Mi ennek a jelenségnek az oka?
A csökkent működés oka az, hogy a pajzsmirigy hormonjainak mennyisége a szükségesnél kevesebb. Ez a szervezet egészének, minden szervének zavarához vezet.

Tünetek-jelek:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Rekedtség
Végtagokban zsibbadásérzés
Száraz, viszkető hideg, megvastagodott bőr
Székrekedés
Halláscsökkenés
Szemhéj körüli duzzanat (ödéma)
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Csökkent libidó (nemi vágy)
Lassú szívműködés
Emelkedett koleszterin szint

Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
Miért fontos ezt tudni?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk (ez jelenleg az USA-ban 1:2,5, 1:5 , 1:10 arányban)
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Erre azért van lehetőség, mert ezek szelént tartalmazó, ún. szelenoproteinek, a szelén hiányában ugyanis a működésük csökken, szelén adásával pedig növelhető. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat . A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex egyénre szabott kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Engedje meg, hogy etikai és jogi okok miatt ne kommentáljam az Ön által leírt orvosi véleményeket.
További kivizsgálást javasok: e-mail: info@endokrinkozponz.hu
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-06 17:43:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja