SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Egy kicsit összetett ügyben kérném ki a véleményét.
37 eves nő vagyok 2 gyerekkel, ha ez esetleg fontos lehet. 2015 nyarától több tünettel kerestem fel a haziorvosomat. Szemszárazság, száraz bőr, kéz, nehezen türtem a hideget (este 22 fokban is fáztam), jobban hullott a hajam, sz;kreked;sem volt, panikrohamaim voltak neha, szédültem, néha remegtem, a lábszáram bizsereg, ciklusaim nem maradtak ki, de nem mindig 28 napra jött meg. Csináltatott vérvételt, alacsony vas jött ki, vérszegénység, illetve a tsh 2.59 volt, külföldön élek, itt a határ 0.4-4.2, mivel határértéken belül volt a tsh, itt nem néztek t4-et, sem antitpo-t. Inkább irt fel külön gyógyszert minden tünetre. A tüneteim nem multak el, újra előjöttek. Így 2016.05.03-an csináltattam újabb vérképet.
A vasam megint alacsony volt (serum ferritin 12.2, transferrin SAT 19%), es a tsh 4.29, FT4 16.5. Itt nem néznek FT3-at egyáltalán, igy annak az eredményét nem tudom.
A háziorvos azt mondta, ez csak kicsit határérték felett van, szerinte nem kell semmi, csak vaspótlás, illetve a multivitaminomban van 150 mg jód, 6 hét mulva csinaltassunk ujabb vérképet antitpo-val.
Közben a tüneteim nem mültak el, amikor megint egy nap pánikrohamom volt (előtte tavaly volt csak), megkerestem Magyarországon egy természetgyógyászt, aki kapcsolatban van egy magyar endokrinológussal. Megmutatta neki a vérképemet, azt mondta erre azonnal el kell kezdeni szedni 50-es tiroxint. A természetgyógyász pedig palástfü teát javasolt 1,5 litert naponta. Hogy ez az agyalapi mirigyre hat, es a ciklust is segiti. Elkezdtem a teát inni, amitól napi szinten pánikrohamaim voltak, bár szerintük a tea nem okozhatja ezt. Mivel nagyon nem voltam jól, elkezdtem szedni 25 tiroxint vasárnap, hétfőn. Kedden nem szedtem, szerdán reggel sem, szerdan csináltattam az új vérvételt. A vas jó, a tsh 1.95, mivel határértéken belül van, megint nem néztek T4-et. Az antitpo-ra még 1 hetet várni kell. A magyar endokrinologus azt mondta, jobbak az értékek, de szedni kell az 50 tsh-t, amig le nem megy legalább 1.4-re. Az itteni háziorvos azt javasolta, mivel a tsh 1.95, szerinte nem kell tiroxin, de ha a magyar endokrinologus az 50-et javasolta, kezdjük 25-tel egyenlőre, és 6 hét mulva csináljunk ujabb vérvételt. Szóval most 25-ös tiroxint szedem, de nem vagyok jobban, a teát nem iszom, erős pánikrohamaim nincsenek, de feszült vagyok, aludni nem tudok, max 2-3x fél órákat esténként. Szívdobogásérzésem van, valószínüleg az idegessétől, nem alvástól szorongásom, pszichés tüneteim, hasmenésem is van. A szememmel homályosan látok kicsit egy ideje, illetve mintha vízben lenne. A háziorvosom azt mondta, valószínúleg allergia, a fülemben túlnyomás van, viz van benne, írt fel szteroidos orrsprayt. A vérnyomásom, pulzusom normális értékeken vannak. Mintha már pajzsmirigy túlműködésem lenne.
A magyar endokrinologus még agyi mr-t is javasolt hogy nézzük meg az agyalapi mirigyet is. Az folyamatban van.
Szóval most egy nagy kérdés van, egyik orvos ezt mondja, másik azt.
Ezekre az értékekre Ön mit mondana, kell-e szedni tiroxint, mekkora adagot javasolna Ön? Normálisak ezek a mellékhatások a tiroxintól? Várjak-e még egy hónapot az új vérvételre, és szedjek-e addig gyógyszert? Vagy inkább jobb, ha abbahagyom, és csinálunk valamennyi idő múlva újabb vérképet?
Mivel külföldön élek, van lehetőség Önnel esetleg telefonon is konzultálni?
ELőre is köszönöm a válaszát.
Greta
Tisztelt Gréta!

Panaszai valóban összetettek. A pánik tünetegyüttes mellett a pajzsmirigy betegséges sem kizárt. Fontos azonban kiemelnem, hogy a a TSH érték önmagában kevés a diagnózishoz! Laboratóriumi értékek ugyanis száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mit javaslok?
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást. A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát. Van mód egy előző vizsgálat után a telemedicina útján történő tanácsadásnak, de ez soha nem helyettesítheti a személyes találkozást.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-24 17:44:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja