SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
14 éves vékony testalkatú, fejlett, de még nem menstruáló lányom rutin pajzsmirigy eredménye márciusban THS 8.970 mlU/l , szabad T4 12.2 pmol/l lett.
Akkor még elutasítottam a gyógyszeres kezelést. Itthon minden nap ivott gyógyteát (galajtő), szedett 100ug bio szelént és alkalmanként ivott 2 ml-jódos vizet.
Ultrahangon ENYHÉN kisebb, normális szerkezetű pajzsmirigyet állapítottak meg.
Szinte semmi tünete nincsen.
Kontroll vérvételen a szelén ellenére TSH 9.220 mlU/l, szabad T4 10.8 pmol/l lett. Tehát rosszabb. A teljes vérképe egyébként a minimálisan emelkedett kálium szintet leszámítva (5.29 mmol/l ) tökéletes.
A doktor nő már erőszakosan sürgeti a gyógyszer elkezdését. Én pedig teljesen kétségbe vagyok esve,hogy 14 évesen elkezdjük egy életre gyógyszerezni.
Milyen kivizsgálást javasol még? Mit nézessek a gyermeken? Vagy kezdjem a hormont,nincs mit tenni?
Nagyon várom válaszát,üdvözlettel: Nagy Eszetr
2 hét múlva garat mandula műtétje lesz
Tisztelt Nagy Eszter!

A szelén nem a TSH-ra hat!
Vizsgálat nélkül tanácsot nem adhatok sem etikai, sem jogi okok miatt.
Mi a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
A következő vizsgálati menetet javaslom:
A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Tehát nem a vérképet kell(ene) kezelni.

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-25 17:12:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja