SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Prof. Dr. Balázs Csaba!

14. hetes kismama vagyok (29 éves, első gyermekem várom, nagyon), sosem volt gondom a pajzsmirigyemmel, azonban orvosom (mivel alapos), ezen hormonra is kért verkepet a 12. héten, sajnos a tsh 39,77, az ft4 0,579 lett.
A terhesség elején voltam aluszekony, de jol ereztem magam, gyakran magamon meglepődve vettem le nehany reteg ruhát, mivel kevesebbet is elégnek éreztem akkor, holott világ életemben fazos voltam.
A tsh-m közvetlenül a teherbe esés előtt és fél évvel korábban is 2,8-2,9 volt (tavalyi petefeszek ciszta mutet miatt voltak a hormonok ellenorizve), így egyértelmű, hogy a pm alulmukodes a terhesseg alatt alakult ki. Az utóbbi 2 hétben lelassult az emesztesem (a terhesség tunetenek tudtam be), hidegerzet is kialakult es kimerultseg (nem aluszekonysag vagy almossag). A munkahelyemen pont ezen tünetek kialakulasakor nagyobb stressznek voltunk kitéve, azt hittem, ennek az eredmenye a kimerultseg, es a kimerultsege a fazekonysag.
A hétfői napon hasfeszules, szurkalas miatt felkerestem nőgyógyászom, aki a keddi napon megvizsgált, megszaj teljesen zárt, ultrahang alapjan a baba is jol van. A hétfői tüneteket a meh helyezkedese produkalhatta. Ekkor kaptam meg a vervetel eredmenyeit.
A mai napon kaptam letrox 50es tablettat, amibol napi 1et fogok szedni. Az endokrinologus nem vetett fel problémát, azonban kozben mas endokrinologussal is kapcsolatba kerültem telefonon, aki felvetette a baba elveteteset a magas tsh szintre hivatkozva. A nőgyógyászom szerint nem kell felfujni a dolgot, gyakori hogy felborulnak a hormonok a terhesseg alatt, a masik orvos viszont a babám elveteteset javasolja. Érdeklődni szeretnék, hogy a tsh valóban ennyire fontos adat? Nem az a fontosabb, hogy az ft4 nem mutat drasztikus elegtelenseget?
Milyen vizsgalatbol lehet kovetkeztetni arra, hogy szenvedett-e károsodást a babám, jogos az abortusz felvetése?
mennyire gyakori, hogy a kismamák ilyen esetben lemondanak gyermekükről, és vajon jól döntenek-e, illetve mennyire gyakori, hogy a megtartott gyermekek szellemileg sérültek? Bennem fel sem merül, hogy lemondjak róla, amíg látszólag tökéletesen fejlődik. Aggaszt azonban, hogy tenyleg van-e kockázata annak, hogy nem lesz teljes az élete.
Válaszát előre is nagyon köszönöm!

R. Kinga
Tisztelt R.Kinga!

Mindenek előtt arra hívom fel a figyelmét, hogy nem egy laboratóriumi leletet, hanem a beteget célszerű kezelni. A csökkent pajzsmirigyműködés valóban veszélyes,de nem egyedül a TSH érték,mert az csak egyik jelzője lehet a betegségnek.
Mi is a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy referencia tartományon belüliek?
Fontos azonban tudni a következőket ( a teljesség igénye nélkül):
• individuális TSH tartományt
• a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
• a beteg által lakott terület jódellátottságát
• a beteg nemét
• az évszakot
• napszakot
• a kísérő betegségeket
• az alkalmazott gyógyszereket!
• a vizsgálati módszereket
• az beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
• felszívódási viszonyokat
• TSH elleni antitest jelenlétét
A legfontosabb az, hogy a rendelkezésünkre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. Az elmúlt héten volt nálam egy beteg, akinek TSH értékét próbálták beállítani, nem nagy sikerrel. Kiderült, hogy olyan szívgyógyszert (Cordarone) szedett, amelyik befolyásolja a pajzsműködését. Ilyenkor a pajzsmirigy hormonjainak adásával nem lehet sikert elérni, csak körültekintő, a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.
II. A pajzsmirigy gyulladása és a terméketlenség, ill. az „ismeretlen eredetű” vetélések között kapcsolat van . Mindez a terhesség alatti immunológiai történésekkel függ össze.
Ezért az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
• Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
• Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
• Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
• Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek mutathatók ki a vérükben.
• Akiknek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
• Akiknek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
• Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
• Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
• Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Alapos endokrinológiai vizsgálat után oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-14 16:51:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja