SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

Nagy tisztelettel adózok tudása előtt!
Egy iskolai előadásom témájául a pajzsmirigy alulműködésével kapcsolatos elváltozásokat válaszottam, és ennek kapcsán szeretném segítségét kérni, ugyanis kicsit elakadtam az információk rengetegében!
A nem autoimmun eredetű pajzsmirigy alulműködés hátterében jól informálódtam, hogy állhat esetleges jódhiány is , vagy akár krónikus stressz betegség?
Ilyen esetben a kezelőorvos általi jódpótlás lehet a megoldás?
A jódbevitel szempontjából a szerves jódforrást célszerű előnyben részesíteni?
Hashimoto thyreoditis esetén javallott a szerves jódbevitel, vagy azt is jobb mellőzni?
Igaz az, hogy a jód esetleges káros hatását az együttesen adagolt szelén képes kivédeni?
Az algák miért nem számítanak szerves jódforrásnak? Mi számít szerves jódforrásnak?

Hálásan köszönöm a segítségét!
Tisztelettel: Péter
Kedves Péter!

Köszönöm kedves sorait. Nem csodálom, hogy az információk rengetegében elakadt. Ez a téma összetettsége miatt az orvosok számára sem könnyen érthető.
A lényeg:
A jódot Bernard Courtois fedezte fel 1811-ben. Azóta számos területen alkalmazott anyag, ha máshol nem is, a boltokban „jódozott só” néven biztosan találkozhattunk vele. Egyes sebfertőtlenítő szerek fontos alkotórésze, de antiszeptikus hatásánál fogva bizonyos nőgyógyászati fertőzések gyógyítására készült termékekben, torokfertőtlenítő készítményekben és a korpásodásra hajlamos, problémás haj kezelésére szolgáló samponokban is megtalálható.

A jódhiány szövődményeként gyakran jelentkezik a pajzsmirigy megnagyobbodása. Ennek magyarázata, hogy a jód nélkülözhetetlen ahhoz, hogy a pajzsmirigy, az általa termelt két hormont előállítsa. Jód hiányában a pajzsmirigy, nagyságának növelésével igyekszik biztosítani a szervezet számára szükséges hormonmennyiséget, ez az elváltozás a jódhiányos strúma. A strúma évekig fennállhat anélkül, hogy panaszokat okozna. Azonban, ha nem kezelik, csaknem minden esetben fellép a működés zavara.

A pajzsmirigy a jódot a véráramból szűri ki, és raktározza el, ezért nagyon fontos, hogy a táplálékkal és ivóvízzel elegendő mennyiségben vigyük be a szervezetbe. Hazánkban a termőföld jódban szegény, így az itt termő növények is alacsony jódtartalmúak. A jódhiány nem csak a felnőttkor problémája. Az Egészségügyi Világszervezet /WHO/ 2007-es felmérése alapján világszerte 2 milliárd egyén fogyaszt az ajánlottnál kevesebb jódot, harmad részük iskoláskorú gyermek. A WHO a probléma megoldására több országban külön jódhiányt leküzdő programokat indított.

A jód és a szellemi egészség
A jódhiány minden életkorban súlyos elváltozásokat okozhat a hiánybetegségben szenvedő személy mentális egészségében, mely a következő problémák megjelenését vonhatja maga után: a beszédfejlődés kései megjelenése, memóriazavarok, nehézségek a problémamegoldás és a társadalmi szabályok elfogadásának terén. Várandósok körében elvégzett kutatások igazolják, hogy a nem megfelelő jódbevitel esetén az újszülött IQ-ja 20%-al volt alacsonyabb.

Jódhiány és túlsúly
A jódhiány hatására a pajzsmirigy megnövekedhet, melynek következtében pajzsmirigy alul működés alakulhat ki. A hipotireózis következménye az anyagcsere lelassulása, így változatlan kalóriabevitel mellett is túlsúly jelenik meg a betegeken. Gyakran a sikertelen fogyókúrák okai után kutatva fedezik fel a pajzsmirigy alul működést.
Miből és mennyit?
A jód legjobb természetes forrása a tengeri hal, a tengeri só, a kagylók és a jódozott só.
Felnőttek számára a napi javasolt jódszükséglet 0,15mg. Várandósság alatt ez a mennyiség 0,18mg-ra, a szoptatás időszakában pedig 0,2 mg-ra emelkedik.
A szervetlen jód azonban kétélű fegyver.
A pajzsmirigy gyulladására fogékonyaknál súlyos gyulladást válthat ki, ha nagyobb mennyiségbe kerül a szervezetbe.A Hashimoto betegségben sem javaslom. A szelén nem védi ki a jód hatását (bár ezzel próbálkoznának). Az algák azért veszélyesek, mert belőlük szervetlen jód i kikerült az ételekbe (dejodáz enzimek!).

Jó munkát kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-05-14 16:44:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja