SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Ur!
Hashimoto thyreoditis-em van. Azt mondtak, tul keson vettek eszre, mar zsugorodott, serult. Egesz eletemben gyogyszert kell szednem. A THS 8.5 volt legutobb, de volt mar 19 is fel evvel ezelott.
Kerdesek:
1. Ha egyszer mar zsugorodott a pajzsmirigy, valoban sosem lehet mar egeszseges, eredeti meretu? Ezt allitjak az orvosok. Nyugodjak bele. Tul keso, elobb kellett volna felfedezni. Mindig jobban fog zsugorodni.
A szervezetben minden sejt cserelodik idokozonkent. Ha valtoztatok az eletmodon, dietazok, mozgok, jogazok, meditalok, sikerul lefogynom 98 kg-rol 60-ra, mint reg voltam,(167 cm vagyok, 56 eves) lazitok, nem stresszelek annyit, vigyazok magamra, felepulhet-e a pajzsmirigy?
2. jobb lebeny: 15x11x30 mm, bal lebeny 15x11x36 mm. Echoszegenyek, inhomogenek, vascularisatiojuk jelzetten fokozott. Az allomanyon belul nehany kotoszovetes soveny is lathato. Korulirt koros keplet nem elkulonitheto. Az isthmus nincs kiszelesedve, 3 mm. A nyakon megnagyobbodott, pathologias morphologiaju nyirokcsomo nem azonosithato. A submandibularis nyalmirigyek es a parotisok feluletes vizsgalhato lebenyeiben korulirt koros keplet nem lathato.
Ez sulyos, visszafordithatatlan?
3.A legnyilvánvalóbb gyomor-bélrendszeri tüneteken túl, mint a felfúvódás vagy fokozott bélgázosodás, az áteresztő bél szindrómának lehetnek olyan következményei, amelyek az egész szervezetet érintik.
Tehat ennek megszuntetesevel a Hashimotobol ki lehet gyogyulni, a fent emlitett eletmod valtoztatassal?
Az áteresztő bél szindróma egy krónikus legyengítő állapot, amelyben a bélnyálkahártyája meggyengült és így lehetővé teszi, hogy a makromolekulák (pl. baktériumok, toxinok és az emésztetlen táplálék) „kiszöknek“ az emésztőrendszerből és a vérbe kerülnek. Ott pedig ezek az anyagok rendellenes immunreakciókat váltanak ki. Habár az alternatív gyógyászok gyakran diagnosztizálják az áteresztő bél szindrómát, a legtöbb orvos nem ismeri el betegségként, részben a tünetek sokfélesége miatt, amit produkálhat. De mar egyre tobb orvos elismeri.
Koszonettel: Katalin
Tisztelt Katalin!

„Akkor már nekem egész életemben kell ezt a gyógyszert szedni?” Ez az egyik leggyakoribb kérdés, amit a Ön betegeimhez hasonlóan feltesznek. Nem az ujjukból szopják, hanem különböző „hiteles” forrásokból kapják. Persze ebben a formában ez is tévedés! Az angol-szász szakirodalomban ezt a következő módon jellemzik: „Once you start thyroid medicine, you need to stay on it forever”. Miként minden féligazság, ennek is van részben igazság tartalma.
• Mikor kell tartósan, esetleg élete végéig szedni?
A pajzsmirigyhormon pótló kezelésre akkor van gyakran a beteg élete végéig szükség, ha:
o A beteg pajzsmirigyének nagy részét valamilyen okból műtéti úton eltávolították
o A beteg nagy dózisú izotóp kezelésben részesült
o Az hosszú évek során valamilyen gyulladás leggyakrabban autoimmun folyamat), ill. vegyszerek hatására a pajzsmirigy jelentős része elpusztult
Amennyiben a gyulladásos folyamat (korábbiakban már utaltam rá) oka kiderül és megfelelő kezelésben részesül, akkor nem kell a betegnek élete végéig a gyógyszert szedni.
• Mikor kell a dózison változtatni?

Miként azt fentebb hangsúlyoztam, a pajzsmirigy funkció, a hormon iránti igény a betegség egyes szakaszaiban (pl. terhesség) változhat, ezért a dózis változtatására kerülhet sor. A meddőség, a terhesség esetén más-más egyénre szabott dózisra van szükség. Ezt még akkor is hangsúlyozom, ha napjaink orvosi gyakorlata az uniformisszerű ú.n. protokollkezeléseket helyezi előtérbe. Arról már korábban írtam, hogy „miképpen kell téliesíteni a pajzsmirigyet”. Ez azt jelenti, hogy télen a dózis emelésére, a nyári kánikulában pedig csökkentésre van szükség. Feltétlen egyéni mérlegelést kíván, ha a betegnek más betegsége is van (ez a leggyakoribb eset!).
Melyek a leggyakoribb esetek?
o Szívbetegségek, magas vérnyomás: általában a dózis csökkentése szükséges, ha ritmuszavar áll fenn.
o Menzesz zavarokban szenvedőkben a dózis emelése válhat szükségessé
o Csökkent libidó esetén növelni célszerű a dózist
o Nagyfokú aluszékonyság fennállásakor – amennyiben a pajzsmirigyműködés korábban már csökkent volt- szintén több gyógyszerre van szükség
• Mikor lehet a pajzsmirigyhormon kezelést elhagyni?

A betegeim nagyon meglepődnek, amikor a gyógyszeres kezelés felfüggesztésének kérdése felmerül. Amennyiben a pajzsmirigy működése a korábbi kezelések hatására normalizálódott és az autoimmun folyamata megszűnt, akkor a kezelés felfüggesztése, majd elhagyása indokolt. Mivel az alapbetegség fellángolhat, ezért az évenkénti endokrin kontroll vizsgálat indokolt ilyen esetekben is.
Mi az őssejtek („stem cells”) szerepe, remény a gyógyszer teljes elhagyására? Fiatal orvosként már foglalkoztam az őssejtek („stem cells”) izgalmas kérdéskörével. Mára ez a kérdés „divatos” lett és a bulvársajtó mindennapi témájává vált. Az állatkísérletek már igazolták, hogy egerekben az őssejtek és a stimuláló faktorok bevitelével a pajzsmirigysejtek „újjászületése” elvégezhető (Ningyi Jiang és mtsai Differentiation of E14 Mouse Embryonic Stem Cellsinto Thyrocytes In Vitro . Thyroid Volume 20, Number 1, 2010). Kétségtelen, hogy emberben még ez az eljárás nem számít „rutin” jellegűnek.
Mit tehetünk már ma?
o A műtétek során a betegek saját pajzsmirigyét lefagyasztják és később a bőr alá visszavarrják (reimplantatio)(Toni R és mtsai: The bioartificial thyroid: a bio-technological perspective in endocrine organ engineering for transplantation replacement. Acta Biomed. 2007;78 Suppl 1:129-55.).
o Az őssejtek védelmét szolgálják bizonyos kezelési eljárások (pl. a szelén kezelések bizonyos formái) is.
A legfontosabb értelemszerűen a megelőzés kérdése.
Mikor kérjük szakember segítségét?
o Ha a családban pajzsmirigy vagy más immunológiai betegség előfordult
o Ha olyan menzesz zavar van, amelynek oka nem derült ki
o Ha meddőség áll fenn (nemcsak a nőknél, de férfiaknál is!)
o Ha nem magyarázható hízás, ill. fogyás alakult ki
o Ha a jelentős hajhullás nem vagy alig befolyásolható
o Ha „ismeretlen” eredetű szívritmuszavar áll fenn
o Ha más autoimmun betegség: bőrpigmentzavar (vitiligo) , cukorbetegség, bélgyulladás (!), ízületi gyulladás áll fenn.
o Ha a tartós szemgyulladás oka nem derült ki
o Ha allergiás eredetű betegségei vannak

A fentiek alapján ma is alapvető igazság, hogy ”A gyógyulni akarás a gyógyulás része” (Seneca)

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-04-10 10:34:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja