SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Szeretném a véleményét kérni esetemmel kapcsolatban. Aktuálisan a következő tüneteim vannak: halmozottan jelentkező extraszisztolék, jellemzően evés után. Emésztési problémák: erőteljes puffadás, böfögés, diffúz égő alhasi fájdalom, egy hete tartó hőemelkedés.
Az utóbbi másfél évben ezek a tünetek változó mértékben voltak jelen: esetenként egy hétig tartó hasmenés/ székrekedés váltakozása mellett, hőemelkedés nélkül vagy hőemelkedéssel. Bőröm csúnyává vált, barna foltokkal. Éhségérzés kínzóan erős, gyakran hajnali felébredést okozva (muszáj ennem pár falatot). Teherbe esés sikertelen. Alvásminőségem leromlott, gyakori az éjszakai izzadás, 4-5 órás egybefüggő alvás után felébredek, és csak szunyókálok, szabadság alatt is. Egyéb idegrendszeri tünetként rám nem jelemző módon egyfajta szorongás lett jellemző, korábban problémát nem okozó szituációkban jelentkező elkerülés, visszahúzódó magatartás.
Látott kardiológus: mitralis prolapszust állapított meg (ez 20 éves korom óta ismert, az utóbbi 1 évben romló tendenciát mutat), minimális adag Concort állított be, ezt szedem. A vérnyomásom jellemzően alacsony 105/65. A Concor a pulzusszámomat 65-70-es tartományban tartja, az extrákat nem igazán mérsékli. Gasztroenterológus is látott: IBS-t írt le, reflux mellett, protonpumpagátlót és alkalmi görcsoldó szedést javasolta. Aktuális panaszaimmal nőgyógyász is megnézett, kizárta a hasi fájdalom nőgyógyászati okát: ciszta nincs.
Anamnézisemben 2009-ben egy vastagbél tubularis adenoma szerepel, ezt 2 és 4 évvel később negatív colonoscopia követte. Vizsgáltak cöliakiara, a szerológia negatív, mellék leletként kiderült az IgA hiány. Bőromön viszkető piros göbök jelentkeztek, szövettan Lichen Ruber Planust igazolt. Készült egyéb immunológii kórképekre labor vizsgálat, nem igazolódott egyéb nagy autoimmun betegség, a leletben immunoglobulin eltérések: IgG és IgM, gamma globulin enyhe emelkedése, béta globulin csökkenése. A limfocita értékek tendencia szerűen alsó határ alatt vannak minden vérvizsgálatnál. Jellemző az éhgyomri normál vércukor érték, mely evés után leesik 3,4-3,6-ra, terheléses cukor vizsgálat történt, az orvos ennek megismétlését javasolta fél év múlva, mivel ahogyan fogalmazott " a görbe nem megfelelően emelkedett". C-peptid: 0,8; 60 perc: 4,9; 120 perc: 5,4; 180 perc: 3,3.
Női hormon vizsgálatok az utóbbi időben nem készültek.
Glutén és laktóz mentes diétát tartok, ezzel a görcsös bélmozgások és a hasmenés nagyjából teljesen megszűnt, a viszkető bőrkiütések teljesen elmúltak. Gasztroenterológusom szerint ez valószínűleg nem cöliákiás glutén szenzitivitás, így maradjak a diétán.
A problémám az, hogy a szervezet különböző területein jelentkező tüneteimet nem fogja össze egy orvos sem, a kardiológus azt javasolja, hogy az emésztési problémáimat szedjem rendbe, ez segítene a szív működésén is, a diabetológus aki látott nem látott továbblépési lehetőséget, a gasztroenterológus jelenleg nem indikál további vizsgálatot vagy kezelést. A meddőség-autoimmun folyamatok kérdésével is elakadtam. Professzor úrnak mi a véleménye? merre induljak tovább? mi lehet a baj velem?
Válaszát tisztelettel köszönöm:
Katalin
Tisztelt Katalin!

Először is igazat kell adnom, ugyanis valóban a 20. században az orvostudományban nagyfokú specializálódás ment végbe. Ez kezdetben előnyös volt, mert elősegítette egy-egy szakterület alaposabb megismerését, napjainkban azonban ez a túlzott specializálódás az orvostudomány széteséséhez, dezintegrációjához vezet. A beteg elvész a sok specialista között, akik gyakran egymást sem értik meg. Kiderült, hogy a tudományos kutatásban az analízis helyett a szintézisre, a gondolkodásban az integrációra való törekvés hozhat új eredményeket. Az integratív (holisztikus) medicina abból az alapelvből indul ki, hogy az élő szervezet több, mint az egyes részek (szervek) mechanikus összessége. A szervezet működésének alapfeltétele az egyes szervek-szervrendszerek működésének regulációja és adaptációja.
Ezt csupán bevezetőnek szántam, de talán nem érdektelen.
A betegsége - a lírása alapján - valóban összetett. Terjedelmi okok miatt a részletekre nem tudok kitérni.
Melyek a legfontosabbak:
1.Fontos dolog, hogy IgA hiánya van! Általában minden 500-ik ember szenved ebben az állapotban. Jelentősége az, hogy az IgA hiány öröklődik, immunhiányos állapotot vált ki, gyakoribban a nyálkahártya és bőr fertőzések és az autoimmun betegségek. Ráadásul ez az állapot öröklődik. Immun-moduláló szerekkel lehet kezelni!
2. A felsorol betegségeknek nagy valószínűséggel autoimmun háttéer lehetséges.
3. A meddőség háttrében is lehet autoimmun eredet (az nem derült ki, hogy vizsgálták-e?)
4. A szívpanaszok, a mitralis prolapsus valóban kezelhető és műtét nem szükséges.
5. Végezetül, ennyi probléma és kanosszajárás után nem csodálkozom, hogy alvási problémái, krónikus stressznek megfelelő tünetei is vannak. A stressz nem csak egy feszült állapot, ami könnyedén elmúlik, ha kikerülünk egy nehéz helyzetből. „A stressz hosszú távon akár betegség kiindulása is lehet, hiszen azonnal hat a szimpatikus idegrendszerre” .Mindannyian megfigyelhettük már magunkon, hogy egy komolyabb vita után, szaporábban vesszük a levegőt, kiszárad a szánk, erőteljesebben ver a szívünk, másként működik a gyomrunk. Ha mindezt, szinte naponta átéljük, megváltozik testünk működése, és egy idő után képtelen lesz védekezni és megbetegszik. „Felborul az egyensúly és a stressz, mint egy néma gyilkos dolgozni kezd: kialakulnak a szív és érrendszeri betegségek, a daganatok, a pajzsmirigyproblémák és a cukorbetegség”. Jó tudni!A nőket is komolyan érinti a stressz, hiszen ők azok, akik lelkiekben könnyebben sebezhetők. Sokkal erőteljesebben hatnak rájuk a családi és érzelmi konfliktusok. Ezzel szemben a férfiakat elsősorban a munkahelyi és a karrierépítési küzdelmek sodorják stressz, pánik helyzetbe.
További immuno-endokrin vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-27 17:24:57
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja