SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor Úr!

2011-ben egy nőgyógyászati vizsgálat során fedezték fel a magas TSH szintemet (44.71 - T4: 7.5 T3: 4.38), megnézték az aTP-t is, >6500 lett, mire az endokrinológus 75-ös Euthyrox-ot írt fel és tömören közölte, hoyg vagy ezt szedem egész életemben vagy meg fogok halni. Olyan gyorsan hagytam ott, ahogy csak lehetett, és orvos felé sem néztem 2014-ig. Természetesen a gyógyszert sem kezdtem el.
2014-ben a háziorvosom általános állapotfelmérés keretében teljes labort nézetett, az akkori értékeim: TSH: 33.84, T4: 7.16; T3: 4.22. Mivel semmilyen tünetet nem vettem észre magamon, nem kezeltük.
Idén vált újra kérdésessé a dolog, mert az életem végre elérkezett ahhoz a ponthoz, hogy megvannak a körülmények egy babához.
A 2016 februári vizsgálat - még szintén külső beavatkozás nélkül, kizárólag tudatos táplálkozással és sporttal - így változtak:
TSH: 28.93; T4: 9.33; T3: 4.1; aTGO: 205; aTP: >1300; D-vit: 62.4
Az inzulin értékek - éhgyomri, 1 és 2 órás, illetve a glükóz értékeim is tökéletesek.
Az UH értékeket is megemlíteném, mert gondolom, ezek is lényegesek az összképhez:
2011:
jobb lebeny: 17x24x50, durván inhomogén, echoszegény, benne multiplex apró, de 8mm is elérő kis echodus göbök, enyhe hypervascularisatio
bal lebeny. 16x13x44, hasonló densitású, itt 9mm-es göb is van
isthmus: 6,4mm széles

2016:
jobb lebeny: 14.5x21.9x44, benne több apro echodus képlet, és egy nagyobb (14.5x18mm)
bal lebeny: 15.5x17.7x40, benne egy 9.8 és egy 8.4 mm-es, környezethez hasonló destitású kerek képlet
isthmus nem szélesebb
pm mérete normál, echoszerkezete kifejezetten inhomogén

Mivel az értékekben látható ugyan javulás, de nem akkora mértékű, mely lehetővé tenné a külsőleg való hormonnal való megtámogatást, a doktornő syntroxine szedését javasolta. Első héten 25, majd másodikon 50 mikrogrammot (most vagyok a második hét második napjánál.

Ezeken kívül D vitamint szedek (Bioextra D3 3000NE) és omega 3 pótlására lenmagolajat, illetve kendermagolajat, valamint szelénbevitel növelése érdekében brazildiót írt fel (ez utóbbit még nem kezdtem el, mert rendelni kellett). Esténként galajteát iszom.

AZ étkezésben igyekszem nagyon következetes lenni, de nagyon nem egyszerű. Húst nagyon ritkán fogyasztok, ezen kívül próbálom kerülni a glutént, a szóját, a tejtermékeket. Illetve a finomított szénhidrátokat. Csak sajnos nagyon leszűkíti a lehetőségeket, ha az ember mindennek egyszerre szeretne megfelelni. A gluténmentesben sok esetben cukor van, illetve olyan liszt, ami magas glikémiés indexű. Mindig gondom volt a súlyommal, nehéz a fogyás és 62-65 kilónál soha nem sikerül lejjebb menni. Ez persze még nem az elhízás kóros foka (172cm vagyok), sőt, ezt egészségesnek lehet nevezni, de nekem más a célom. A csípő és comb környéke a legkényesebb terület.

Bíztam benne, hogy ez a külső hormonpótlás segíteni fog, de sajnos azt tapasztalom, hogy elkezdtem hízni. A kedélyállapotom pedig nemhogy javult volna, hanem épp ellenkezőleg. Rettentő fáradtságérzés tör rám időnként és ideges is gyakran vagyok. Szeretnénk babát, de nem mindenáron. Nem akarok 100 kilós édesanya lenni, aki haragszik az egész világra azért, mert tönkretették a testét a kezelések.

Igyekszem a lelki okokat is feltérképezni, mert személy szerint abban hiszek, hogy minden betegség lelki eredetű, de ez egy sokkal hosszadalmasabb folyamat. És itt sajnos az időtényező a legerősebb (idén decemberben leszek 38 éves).

Mit tanácsol Professzor Úr? Lehetséges, hogy a fent leírt tünetek a hormonpótlás eredményei? Érdemes ilyen rövid időn belül következtetéseket levonni?
3 hetes kontrollra vagyok előjegyezve, április 4-én, akkor kiderül, hogy ezek a gyógymódok elegendőek-e és hatásosak. Gondolom, azt azért érdemes megvárni, ugye?
Az értékek referenciatartományba való letornászása nem minden esetben segíti a fogyást, illetve a megfelelő testsúly elérését?
Mennyire kell szigorúan venni a táplálkozásra vonatkozó szabályokat? Néha lehet azért klasszikusan étkezni?
Ha összejön a baba, mire érdemes odafigyelni, hogy meg is maradjon és egészségesen szülessen?
És amitől a legjobban félek (bár az orvosom azt mondta, nem az), hogy ez mégiscsak Hashimoto?

Előre is köszönöm a segítségét, üdvözlettel: Judit
Tisztelt Judit!


Panaszai valóban összetettek. A leletei alapján alapján autoimmun thyreoiditis nem zárható ki, amely a babavárás akadálya lehet.
Bevezetőben két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
További immuno-endokrin vizsgálatot javaslok és egyénre szabott kezelést.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-23 18:24:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja