SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Nagyon köszönöm megtisztelő válaszát,a sok információt,amit megosztott velem a hirsutizmussal kapcsolatban!
Nekem az egész problémám úgy kezdődött,hogy 16 éves koromban,erőteljesen aknékra a nőgyógyász Diane 35 nevű fogamzásgátlót írt fel nekem,amit 2 évig szedtem,majd ezután még 2 évig a Cypromixet...
Miután abbahagytam kezdődött minden,szőrösödés,pattanások,hajhullás,menstruáció kimaradása,stb...
Mostanra csak a hajritkulásom az,ami még megvisel,de az nagyon. Sajnos,már nyugtatókon gondolkodom,mert ez az 5 év már nagyon sok nekem. Próbáltam visszagondolni az okokra,hogy mit csinálhatott ez a fog.gátló a szervezetemben,ami miatt hullik a hajam. Olvastam olyan emberekről,akiknek szintén a gyógyszer elhagyása után kezdődött a hajhullása,illetve azt írták,hogy DHt érzékenységet váltott ki náluk.Azt is olvastam,hogy ez amiatt is lehet,ha valaki túl hosszú ideig szedi ezt a gyógyszert.
Nem tudom,hogy nálam is ez lehet-e a helyzet,de talán tényleg volt/van nálam valamilyen genetikai oka ennek az androgén túlsúlynak,mert emlékszem,hogy már gyerekkoromban is,szőrösebb voltam,mitesszerek is viszonylag hamar jelentek meg az arcomon,illetve az erőteljes pattanásom sem akartak múlni,egészen addig,amíg fog.gátlót nem kezdtem szedni.
Már csak az a kérdés merül fel bennem,hogy később,vajon a hajam is hullani kezdett volna,vagy azt tényleg a gyógyszer,illetve annak elhagyása váltotta ki?
Van olyan endokrinológus,aki szerint csak a tabletta újabb szedése jelenthet megoldást. Megkérdezhetem,hogy Önnek mi a véleménye erről? Vissza nőhet még a hajam?
Előre is köszönöm válaszát?

Üdvözlettel:

Evelin
Tisztelt Evelin!

A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.
Ezekből is következik, hogy részletes immuno-endokrin vizsgálat, ill. oki kezelés indokolt.
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-10 18:08:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja