SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Megöl a hisztamin?
Tisztelt Professzor Úr!
1,5 éve súlyos állapotban kerültem kórházba.Hiába ittam az eltávozott, a vérem sűrűsödött / ez akkor nem derült ki, de az infúziók hatására kissé jobban voltam/. Mellékvese problémát nem valószínűsítettek. Azt követő héten vittek fel Bp.-re s Ön diagnosztizálta " az igen régóta fennálló" hisztamin intoleranciát. Még kb. 1 hónap diéta közben is előfordult, de már egyre ritkábban hogy nagy mennyiségű vízfogyasztás ellenére száradt a bőrön a szám, a lábam hófehér és jéghideg lett, fizikailag is igen gyenge voltam. A vörös foltok már nem jelentkeznek.

Még két alkalommal ismét nagyfokú gyengeség, a szájon át bevitt víz nem marad meg, de már több infúzió után javultam. / ACTH 3,2 majd 2,1 volt 1 éve./ Ez diéta hiba lehetett amit soha többé meg nem kísérlek.
Augusztusban már jó állapotban mentem Professzor úrhoz kontrollra.
Később a szigorú diéta ellenére vissza-visszatérő hasi panaszok, amin a beszedett probiotikumok nem segítettek.
Ekkor gasztroenteorológushoz fordultam /jeleztem a hisztamin érzékenységemet / a gyomortükrözés gyulladt gyomor mellett helykobaktériumot mutatott ki. 2 erős antibiotikumot írt fel amit sajnos én be is szedtem.Mostmár tudom hogy nagy hibát követtem el. Ez véres székletet, fekete szurokszínű, szederszínű és friss piros vér is távozott. A háziorvos venter gyomorvédőt írt. Egyre rosszabb állapotba kerültem. Kéthete kaptam az első 2infúziót a háziorvosomtól, de délután már 180 volt a vérnyomásom. Délután ismét 2 infúzió ekkor még keveset járni és beszélni tudtam. Következő nap csak délután kaptam de akkor már igen rozzant állapotban.
Két egymást követő napon délelőtt és délután ia 1.1,5 infúzió után a hétvége már jobb erőnlétben ért .Két infúziómentes nap után már beszélni és járni is nehéz volt . A sok elfogyasztott víz mind távozott. /5,2 dl vizelet/ Erős hányinger miatt enni 5 napig csak 1-1 falatot erőltetve. A beszéd is nehezemre esett, olyan lettem mint egy rongybábu . B6-ot , c vitamint 1 alkalommal neotropilt kaptam az infúzióba. A dr nő labort kért , de én másnap reggel már segítséggel sem bírtam elmenni.
Az EKG "rosszabb mint az előző". A nyelvemen "hihetetlen vastag fehér lepedét" van ami 2 nap nagydózisú infúzió /de 1,5l du. 1l / után lassan csökkent. A Dr Nő súlyos erőtlen állapotomat látva joggal teremtett le hogy nem mentem laborba, de gondoskodott a hétvégi ellátásomról Ő konferenciára utazott
A két nap nagydózisú infúzió után tegnap már azt hittem a gyógyulás útjára léptem nint korábban. Az otthoni ellátás keretében már 2 nap csak 1-1 infúziót kaptam. Sajnos a mai napon ismét hányinger száraz bőr , lepedékes nyelv és emelkedő vérnyomás jelentkezik. A laborok közben azt mutatják hogy már több érték is a felső határon van klorid 104. A kalcium 2,65 ez korábban már volt emelkedett parath. diagnosztizáltak de a diéta után helyreállt. A nátrium142. karbamid 1,3. , protombin 11,9 kb 8nap 16l infúzió után.
Vajon lehet-e tudni hogy meddig nem árt.? Azt érzem hogy, most még az előzőek hatnak , de azt is észlelem hogy ez ismét negatív irányba fordul ami gyorsan alakul ki. / a vérnyomásom emelkedik amikor sűrűsödik a vérem, lepedékes ismét a nyelven , s megint étvágytalan vagyok/ Mellékvese hormonhiányt nem valószínűsítettek,mivel addigra kerülök orvoshoz mire a tünetek enyhülnek.
Jelenlegi háziorvosom felvetette s endokrin kivizsgálást javasolt. Vajon lehetséges-e hogy ismét a hisztamin támadja az immunrendszeremet , a mellékvesémet, az agyalapi hormont? Elnézést a hosszúra nyúlt regényért, de ilyenkor gondolkoznom is nehezebb .Mindig csakis az infúzió segített abban, hogy a kiszáradásom megszünjön, s visszatérjen a normális vízmegtartásom. Mit tanácsol Professzor Úr ?
Remélem hogy lesz még lehetőségem Önhöz kontrollra menni, de most még nem olyan az erőnlétem .












Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom, ami Önnel történt.
A leírása és a korábbiak ismerete alapján két dolog is fennállhat, amely egymással szoros kapcsolatban van, nevezetesen az allergiás és a pszicho-neurológiai szabályozás.
A hisztamin szerepe a szervezetben rendkívül sokrétű. Ezért fordul elő hisztamin intoleranciában, hogy a kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható.
Hisztamin intolerancia leggyakoribb klinikai tünetei:
• Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés
• Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
• Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás • Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás
• Fejfájás, migrén, szédülés, hányinger, émelygés • Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
• Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma) • Menstruációs zavarok
A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti. A kórkép oka a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A hisztamint bontó DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, például magas hisztamin tartalmú élelmiszerek fogyasztása után.
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
1. magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok(minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta, tartósított zöldségek
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• sör, pezsgő
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• paradicsom, ketchup (pizza is okozhatja!)
• csokoládé, kakaó 2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• dió
• avokádó
• jódtartalmú kontrasztanyagok
• gyógyszerek:
diclofenac, aszpirin, indomethacin
3. nem friss ételek, melyekben hisztamin termelő baktériumok elszaporodhatnak
Amennyiben a panaszok alapján végzett allergia kivizsgálás negatív eredménnyel jár és a beteg IgE szintje normális, gondolni kell hisztamin intoleranciára.
A problémák azonban ennél összetettebb.Az endokrin-, és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi befolyásolják az endokrin szervek -agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek- működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immunrendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). A folyamatos stressz és annak fel nem dolgozása előbb-utóbb megbosszulja magát, s a szervezet jelez. Az állandó nyugtalanság, a látszólag minden ok nélküli idegesség alvászavart okoz. A stressz és az alvászavar együtt a hormonháztartás felborulásához vezet.
A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse, a lélek és test, s nem a szervek mechanikus egységének. Ebben a szemléletben nyilvánvaló, hogy a szervezet egy állandó helyzet, az un. homeosztázis megőrzésére törekszik.
A „homeosztázis”, olyan egyensúlyi állapot, amely alapvető az élet szempontjából.
Stressz: a homeosztázis átmeneti zavara, amelynek helyreállítása a szervezet állandó feladata.
Stresszorok: a szervezet egyensúlyát veszélyeztető külső és belső tényezők.
A stresszorok azonnali hatást gyakorolnak az idegrendszerre, mely a következő tünetekben nyilvánul meg: pupilla tágulat, csökkenő nyálelválasztás, szívdobogás, szapora légzés, csökkenő gyomor- és bélmozgás, a húgyhólyag elernyedése.
Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (un. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményezi, amely autoimmun betegségekhez vezethet.
Stressz és allergia kapcsolata:
A stressz és a különböző betegségek kapcsolatát már számos kutatás igazolja. Az eddigi eredmények azt mutatják, hogy a stressz is egy olyan külső tényező, mely az allergiára hajlamos egyénnél előhívhatja a tüneteket, illetve fokozhatja azok súlyosságát.
Az allergiás tünetek többségében jól kezelhetők gyógyszeres terápia segítségével, azonban előfordul, hogy a beteg panaszai a kezelés ellenére sem szűnnek. Ilyen esetekben felvetődhet, hogy az állapotromlás hátterében lelki problémák, munkahelyi, magánéleti konfliktusok állnak. A stressz és az erős érzelmek ronthatják, míg a relaxáció javíthatja az asztmások, illetve az egész évben fennálló tünetekkel küszködő allergiások állapotát.
Tehát a lelki folyamatok erősítése, feszültségoldó kezelésre is szükség volna.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-28 10:50:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja