SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor úr!
5 éve szedek pm alulműködésre euthirox50-et, tavalyig fél szemet szedtem, majd a tsh-m emelkedett értéke miatt (7,6) ezt napi 1 tbl-ra emelték. Azonban, azóta sokkal magasabb lett a tsh értékem, jelenleg napi 1 tbl mellett is 12-14 között van a TSH-m, ft4 13,32, ft3 4,52, TP-At: 326, TG-AT: 145-ös értékkel most már teljesen tanácstalan vagyok. KÖzben magas vérnyomásra szedek Tanydon40-ből felet reggelente.
Folyton fáradt vagyok, az 5 év alatt kb. 20 kg-ot híztam meg, amit senki nem ért ( sajnos az orvosom azt mondja, ennek semmi köze a gyógyszer szedéshez, ez maga a betegség) és sok tünetem van- hőhullámok, lángol az arcom, délelőttönként. tényleg nagyon fáradtnak, erőtlennek és állandóan éhesnek érzem magam. Szívpanaszaimmal azt mondták, forduljak kardiológushoz, mert ez a betegség nem okoz szívpanaszokat. Már arra gondoltam, hogy fogom az egészet és leállok, mert megbántam, hogy 5 éve elkezdtem szedni a hormon gyógyszert, úgyse ér semmit, sőt, sokkal rosszabb lett a helyzet azóta. Mostanában a mellemben mindkettőben rengeteg cisztát találtak, illetve menstruáció előtt már annyira fájnak a melleim, egy alkalommal pedig mellcsorgást tapasztaltam. 42 éves vagyok, két felnőtt gyerekkel. Klimax? vagy a rosszul beállított gyógyszerelés lehet az oka a rossz eredményeknek? Tisztelettel várom válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Mindenek előtt ne adja fel! Nem a pajzsmirigyet kell kezelni, hanem a beteget! A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell. Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen - kérdezheti ? A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát. Ezek birtokában lehetséges az egyénre szabott kezelést elkezdeni, ill. ha szükséges a korábbiakat módosítani. A mellében levő ciszták, a tejcsorgás szintén további vizsgálatot igényelnek.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-24 17:13:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja