SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Professzor úr!

Próbáltam Önhöz egy sürgős időpontot kérni, sajnos sikertelenül, ezért szeretném felvenni Önnel a kapcsolatot ily módon.
46 éves nő vagyok. TSH-m mindig 4 körüli értéket mutatott, míg 4 éve IVF programok indítása miatt kaptam L-Thyroxint, hogy lejjebb vigyük a TSH értékét.
Egyéb pajzsmirigy értékeimmel soha nem volt gond.
2015. októberig 50 mg-t szedtem, bár már nyár óta szédülést, mellkasi nyomást, néha szívdobogást, fáradtságot, remegést éreztem.
Az endokrinológus először levette 25 mg-re az adagot.
Számos kivizsgáláson vettem részt (vérvétel, 24 órás vérnyomás mérés, koponya CT, szem és fül-orr-gégevizsgálat, nőgyógyászati UH,hiszteroszkópia, hasi UH, gerincröntgen, rheumatológia, majd decemberben szívkatéteres vizsgálat is), egyedül vashiányt állapítottak meg.
Több orvos szerint is gyógyszer mellékhatás okozta a panaszaimat és azt javasolták, hogy hagyjam el az L-Thyroxint.
Ezt december közepén megtettem kb. 1 hónapra, ami után jól éreztem magam, panaszaim megszűntek.

2016.01.13-án azonban a vérvételen a TSH-m 11,55 volt ( FT3: 4,15, FT4: 11,97, Anti-TPO: 38, AntiTg:26, FSH: 21,8, AMH:0,16).
Ismét 50 mg L-Thyroxin szedését javasolták, amit ugyanolyan tünetek jelentkezése miatt nem tudtam beszedni, csak 25 mg-t, akkor endokrinológiai javaslatra áttértünk a Syntroxine 25mg-re a lassabb felszívódás miatt. Azóta ezt szedem.
Közben ismét voltam kardiológiai vizsgálaton 1 hete, mert újra szívdobogás érzésem van, ahol holter vizsgálatot végeztek és angina pectoris syndroma-ra gyanakodnak, ezért adtak Procoralan tablettát 2x1-et. De ott sem tudtak biztosat mondani, azt mondták sajnos tesztelni kényszerülnek, mi lehet a baj oka.
Közérzetem sajnos ismét nem jó, fáradt, kedvetlen, nyugtalan vagyok, néha remegek és szívdobogás érzésem van, nehezem koncentrálok.

Mintha zsákutcában lennék: ha szedem a p.m. hormont, nem vagyok jól, ha nem szedem, jól vagyok, de felmegy a TSH-m 11,55-re.
Jövő héten megyek újra vérvizsgálatra, van esetleg javaslata, milyen értékeket vetessek le?
Szeretném kérni a tanácsát arra is, milyen orvoshoz ill. kivizsgálásra menjek el, aki segít, mert olyan, mintha zsákutcában lennék…
Ha javasolna orvost, azt is megköszönném.

Köszönöm mielőbbi válaszát.
G.Éva


Tisztelt G. Éva!

Mindenek előtt köszönöm levelét. A helyzet az, hogy valóban túlterhelt a szakrendelésem, de igyekszem - szabadság nélkül- segíteni. Általában van lehetőség soron kívüli előjegyzésre, mert sajnos a közbejövő események (betegség, közlekedési gondok stb. ) miatt szerencsére az együtt érző betegek időben tájékoztatják munkatársaimat és így sikerül a vizitre sort keríteni viszonylag rövid idő alatt.
Címeink: Székely Melinda:Szekelym@vipmail.hu vagy szekelym@vipmail.hu
Budai Endokrin Központ:
Bejelentkezni és időpontot egyeztetni az alábbi módokon lehetséges:
Telefonon: 06 (70) 431 9728 vagy (recepciónk minden hétköznap - 8.00-20.00 között érhető el), ill. info@endokrinkozpont.hu

Fontos! Egyénre szabott kezelést javaslok.
Miért?
Sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
• Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
• Depresszióra hajlam
• Hízás, csökkent étkezés mellett
• Menstruációs zavarok, terméketlenség
• Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?
A T4-ből képződő aktív hormon, azaz a T3 mennyiségét a következőképpen növelhetjük:
• A T4-hez eltérő mennyiségű T3 –t adunk
• A másik lehetőség, hogy a csökkent aktivitású enzim működését fokozzuk. Mivel az agyba a T4 nem tud bejutni csak a T3, ezért a szelén kezelés elősegíti a T3 képződését is és az agyi funkció javulását is.
A megfigyelés és az új eljárás célja az egyénre szabott gyógyszerek és azok dózisának meghatározása. Ezeknek egész skálája ismert, melyek közül az összetétel alapján a kezelő orvos a beteg tünetei és laboratóriumi leletei alapján válogathat. Fontos azonban tudni, hogy a kezeléshez szükséges a T3 és a T4 szinteknek , ill. a T4/T3 aránynak a vérben történő meghatározása, mert a TSH önmagában nem elegendő.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.

Jó egészséget kívánok:








Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-02-17 17:33:52
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja