SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Szakértő!
Arra a kérdésre szeretnék választ kapni, hogy végeznek-e valahol olyan allergia vizsgálatot, ami pl. vérszívók csípésével kapcsolatos illetve az ilyen csípések hatásait vizsgálja?( Konkrétan bolha és szúnyogcsípésre gondolok. )

55 éves nő vagyok. Már jó pár éve feltűnt, hogy évről-évre nagyobb bőr reakciót, gyulladást vált ki nálam pl. a szúnyog csípése. Hatalmas, feszülő, tűzforró duzzanat keletkezik a csípés helyén.
A tavalyi évben egy csípés miatt két hétig jártam a sebészetre, mert olyan gennyes gyulladás lett a jobb térdemen ( a jobb térdem belső felét csípte meg valami ), hogy a felírt antibiotikum szedése mellett a sebet is tisztogatni kellett.
Természetesen e mellé már egy pár napos hőemelkedés is járt.

Családi házban lakunk, így a menyem kedvéért macskáink is vannak. Azoknak meg bolhái, pedig már sok-sok bolhairtót kipróbáltunk, de mind csak ideiglenes megoldás volt. A házba nem engedem be őket, de mihelyt kilépek az ajtón már meg is talál a macska által éppen kirázott bolha. Ilyen hideg időben valamivel jobb a helyzet mint nyáron, de ilyenkor is ha a ruhánkon behozzuk a lakásba, akkor megszenvedem rendesen, mire el tudom pusztítani. A csípések helyén maradt hegeket már nem is említem, hogy milyen sokáig megmaradnak.

Az idei év aztán érdekesen indult, mivel minden előjel nélkül a jobb combom tövében lévő nyirokcsomó jókorára duzzadt. Járáskor igencsak fájt, estére pedig belázasodtam ( 39,5 fok ).
Ez az állapot majd egy hétig tartott, a háziorvos vérvételre küldött és antibiotikumot írt fel.
A labor lelet alapján továbbküldött pajzsmirigy szakrendelésre az emelkedett TSH érték miatt ( 19,73 mIU/L ) és vas tablettát írt a vashiány miatt ( 4,0 umol/L ).
A nyirokcsomó duzzanat elmúlt, a lázam megszűnt, azonban azóta is azon jár az agyam, hogy vajon mi idézte elő ezt a hirtelen lázat és nyirokcsomó duzzanatot.
Miért pont a jobb lábam lágyék nyirokcsomójánál jelentkezett a probléma? Nem ütöttem meg, nem volt rajta seb, semmi nem indokolta a tünetet.
Nincs e összefüggésben azzal, hogy akkor is a jobb lábamat érte a csípés ami miatt a sebészetet jártam?
Nem lehet-e , hogy a testem már így tiltakozik a vérszívók által a szervezetembe juttatott "méreg"ellen?

Sokat hallottam már a hisztamin nevű dologról és arról, hogy ez különféle reakciókat idéz elő a szervezetben.
A bolha és szúnyogcsípés tüneteinek csökkentéséről szóló írásokban is több helyen azt olvastam, hogy hisztamin tartalmú krémmel kell kezelni.( Ezért gondolom, hogy valahol találkozik ezekkel az én problémám is, csak nem tudom merre induljak a kivizsgálással. )

A hisztaminallergiáról tájékozódva leginkább az ételek fogyasztásával kapcsolatos dolgokról lehet olvasni, a rovarcsípés allergiánál pedig csak a méh és darázscsípés hatásait vizsgálják.

Azt szeretném tehát megtudni, hogy Ön szerint nagy tévedés-e a gondolat menetem? Ha viszont nem, akkor hol tudnák ilyen vizsgálatot elvégeztetni?
Milyen gyógyszert vagy krémet kéne használnom, hogy ezek az egyre erősödő reakciók elkerülhetők legyenek, hiszen az nem lehet megoldás, hogy állandóan tetőtől talpig beöltözve kelljen lennem.
Válaszát nagyon várom és elnézését kérem, amiért hosszúra nyúlt a kérdésem.
Tisztelettel:rane
Tisztelt Rane!

Több kérdésére a terjedelem hiánya miatt csak pontokban tudok válaszolni:
1. A rovarok csípése által kiváltott reakció valóban az immunreakció következménye. Ilyen anyagokkal szembeni allergia vizsgálható.
2. Nem kizár az ún. hisztamin intolerancia. A hisztamin szerepe a szervezetben rendkívül sokrétű. Ezért fordul elő hisztamin intoleranciában, hogy a kórkép nagyon sokféle klinikai tünettel jelentkezik. Lehet, hogy csak egyetlen tünete van a betegségnek, de az is lehet, hogy több. A tünetek lehetnek sporadikusak, de előfordul az is, hogy rendszeresen jelentkeznek. A tünetek alapján a kórkép nem diagnosztizálható.
Hisztamin intolerancia leggyakoribb klinikai tünetei:
• Emésztési problémák: hasmenés, hasfájás, puffadás, gyomorégés • Légúti panaszok: orrfolyás, tüsszögés, köhögés, légszomj
• Bőrtünetek: bőrviszketés, bőrkiütés, bőrkivörösödés, arckipirulás.
Hőhullámok, rohamokban jelentkező izzadás

• Fejfájás, migrén, szédülés, hányinger, émelygés • Szívdobogás érzés, ingadozó vérnyomás
• Ödéma képződés (típusosan szemhéj ödéma) • Menstruációs zavarok
A hisztamin intolerancia előfordulása Közép-Európában 1-3%, elsősorban a középkorú nőket érinti. A kórkép oka a hisztamint bontó deaminooxidáz enzim (DAO) csökkent szintje illetve alulműködése. A hisztamint bontó DAO csökkent működése vérvizsgálattal kimutatható. Klinikai tünetek akkor alakulnak ki, ha a szervezetben a hisztamin szint megemelkedik, például magas hisztamin tartalmú élelmiszerek fogyasztása után.
Hisztamin intoleranciát okozó élelmiszerek:
Magas hisztamin tartalom miatt:
• belsőségek, füstölt hús, kolbász, sonka
• halkészítmények, elsősorban halkonzervek, rák, csiga, kagyló, polip
• hosszú érlelésű „kemény” sajtok(minél hosszabb az érlelési idő, annál magasabb a hisztamin tartalom)
• savanyú káposzta, tartósított zöldségek
• ecet és ecettartalmú ételek (pl. mustár)
• sör, pezsgő
• vörösbor (minél érettebb a bor, annál magasabb a hisztamin tartalma)
• paradicsom, ketchup (pizza is okozhatja!)
• csokoládé, kakaó 2. hisztamin lebontását gátló illetve hisztamin felszabadulást okozó élelmiszerek és gyógyszerek
• ananász
• papaya
• dió
• avokádó
• jódtartalmú kontrasztanyagok
• gyógyszerek:
diclofenac, aszpirin, indomethacin
Nem friss ételek, melyekben hisztamin termelő baktériumok elszaporodhatnak
Amennyiben a panaszok alapján végzett allergia kivizsgálás negatív eredménnyel jár és a beteg IgE szintje normális, gondolni kell hisztamin intoleranciára.
A hisztamin intolerancia laboratóriumi diagnózisa a DAO enzim mérésével felállítható.
3. A leírtak alapján pajzsmirigy autoimmun betegség sem zárható ki.

További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-03-20 12:34:57
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja