SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

A segítségét szeretném kérni.
9 évvel ezelőtt, post partum thyreoditist, majd Hashimoto betegséget állapítottak meg, amely nagyon erős túlműködéssel, majd hirtelen, súlyos alulműködésbe csapott. A kálváriám 9 éve tart. Jártam már számos endokrinológusnál, de a TSH eredményemen kívül, soha senkit nem érdekelt az átalam megélt tünet, továbbá a havonta 10-150 között változó TSH érték.
Az euthyrox adagomat 100 fölé soha nem tudtuk emelni, mert a szívem nem bírta.
Állandó adag mellett is, napok alatt bekövetkező hatalmas ( 50-70 ) TSH kiugrások észlelhetőek.
Az hypothyreosis kapcsán soha senki nem nézett T3;T4 hormont, mígnem 2014. év végén a kardiológusom kért ilyen vizsgálatot, mert ő sem értette,hogy lehet az, hogy a hyperthyreosis minden tünetét (tachycardia, arritmia, fogyás stb) produkálom 100 feletti TSH érték mellett. Ebből kiderült, hogy a T3;T4 normál tartományban van a borzaszto magas TSH ellenére.
Voltam az igen tisztelt kollégájánál,prof. Szabolcs Istvánnál, aki javasolt egy 24 órán belüli különböző napszaki, TSH és T3,T4 mérést, illetöleg friss UH-t, mert felmerült benne a feedback zavara v. hypophysis problémája.Jelenlegi panaszaim:
Arrythmia, naponta többször jelentkező tachicardia (procoralan mellett), erős fájdalom a pajzsmirigy tájékán. Rosszullétek.
Az eredményem: gyógyszer bevétele utan, 2 órávalTSH: 31,7 T3,T4 norm., Gyogyszer bevetelet koveto 12 óra TSH: 85.6
AZ Uh lelet: A pajzsmirigy közepes fokban megnagyobbodott, az isthmus 9-10 mm vastag, a jobb lebeny 24x24x58; a bal 22x25x47 mm. Az alapszerkezet kifejezetten inhomogén, lépesméz szerűen echoszegény, a vascularisatio diffusan kifejezetten fokozott, a jobb lebeny nyomásérzékeny. Göb v. egyéb körülírt eltérés nem észlelhető. Mko. Jobb dominanciaval, a m. SCM alatt és a pajzsmiigy alsó pólusánál több, max. 6mm átm. Ovális alakú, reaktív jellegű nyirokcsomó figy. meg.
Vélhetően felmerült Önben a kérdés, miért nem megyek vissza a Szabolcs prof.úrhoz, de sajnos ő már érdemben azt mondta nem tud segíteni, mert nem praktizál már.
Önt javasolták. Nagyon szívesen elmegyek Önhöz is, amennyiben úgy gondolja, tud érdemben és mínőségben segíteni, mert teljesen kilátástalannak látom, hogy valaha rendezödni tud az állapotom.
Annyit még talán érdemes megemlítenem, hogy a szívpanaszok miatt (PSVT, SVT)történt szívelektrofiziologiai vizsgalat (ablációt terveztek, de nem sikerült). A beavatkozás során arra a megállapításra jutottak, hogy nagy valószínüség szerint a pajzsmirigy lehet, ami okozza a rosszulleteimet.
Megtisztelő válaszát, előre is hálásan köszönöm!
M.Renáta
Tisztelt M. Renáta!

Sajnos esete nem egyedi. Akinek autoimmmun eredetű pajzsmirigygyulladása van, annak gyakori, hogy igen magas a TSH értéke, mert TSH elleni antitest van jelen, ezt ki tudjuk mutatni. Ez az ún. makro-TSH valóban gondot okoz, ha csak a TSH-t igyekeznek "kezelni". Az elmúlt hónapban egyik szűrővizsgálat során az egyik hölgynekl 100 felett TSH-t mutattak ki és elkezdték Euthyrox-al kezelni, már 500 ug! -t kapott és súlyos szívritmuszavarok miatt intenzív kardiológiai osztályra került. Ekkor kerestek meg, s a vizsgálat után sikerült kiderítenem, hogy valóban inaktiv TSH van jelen és a hormonálisan aktív TSH közel a normális tartományban van. Azóta a állított kezelésre jól érzi magát.

Mi az a TSH?
Kárpátinfo.net| 09/25/2012 - 11:46 | Utolsó módosítás: 09/25/2012 - 11:46 | Életmód


Laboratóriumi értékek: száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében.

A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít  elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét!
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mi az ún. normál érték?

A TSH esetében a 0,4 és 2,5 közötti referencia tartományt tekintjük normál értéknek, a 0,1 és 0,4 közötti érték esetén ún. szubklinikus alul működéséről beszélünk, ez alatt valódi alul működésről. Szubklinikus túlműködést 2,5 és 10 között állapítunk meg, túlműködés esetében ez az érték 10 és 100 közötti. Hangsúlyozni kell, hogy a számok csak irányadóak és nem jelentenek az esetek egy jelentős részében diagnózist.
A fentiek alapján további vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-22 14:02:51
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja