SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!Nagy szakmai tekintély lévén a segítségét és tanácsát szeretném kérni!Párommal egy éve tervezünk babócát,de eddig sajnos sikertelen a próbálkozásunk...2014.05.05.-én műtöttek endometriózissal(petevezeték átjárhatónak bizonyult,cisztám nem volt),a műtétet követően 3 hónappal végleg abbahagytam a fogamzásgátló szedését.2015.januárjában pozitív teszt és 5 napos késés után a menstruációm megjött,onnantól kezdve minden menzeszem előtt 5 napos pecsételés jelentkezett.Mivel akkori nőgyógyászom nem tartotta fontosnak a hormonális kivizsgálást,kérésemre háziorvosom TSH vizsgálatot rendelt el,melynek eredménye( szemben a műtét előtti 2.3-as értékkel) 4.2 mlU/l lett.Ezzel az eredményemmel a nőgyógyászom napi 50 mikrogramm L-thyroxin szedését javasolta,de a pecsételésem továbbra sem múlt el.Komplex hormonális kivizsgálás után a magas prolaktin szintemre Bromokriptint kaptam,minden más értékem (TSH is) rendben van.Eközben kértem anti-TPO vizsgálatot is,melynek értéke 48 IU/ml lett.Szeptember óta zsinórban minden ciklusom vége előtt már 5-6 nappal pozitívat teszteltem,de ismételt pecsételés keretében végül újra és újra megjön a menzeszem,ami nagyon megvisel.Egyik hónapban kísérleti szinten ciklus 17. napjától progeszteron pótlással próbálkoztam,és habár a menzesz előtti pecsételés ugyan elmúlt,a pozitív teszt ismételten negatívba váltott (amúgy ebben a hónapban a pótlás előtt 2 nappal -mint mindig-gyönyörű peteérésem igazolódott 45ös progeszteronnal).Tehát a beágyazódás után pár nappal valami mindig megszakad,a teherbeeséssel/fogantatással gondom nincs,ellenben valami hatalmas bibi lehet, attól félek talán immunológiai probléma...Azt sejtem hogy az endometriózisom végett talán a gyulladásos citokinek és mediátorok magas szintje,tehát maga az alapbetegség komoly gondot jelenthet.Nem tudom milyen irányba induljak el,teljesen el vagyok keseredve,ugyanis a nőgyógyászom már egy évvel ezelőtt meddőségi centruma által kiadott papírokat tölttetett ki velem és a párommal (akivel a vizsgálatok alapján minden rendben van),de ha IVF-re vagy akár lombikra került volna sor se lettünk volna előrébb,hiszen ha a beágyazódással vannak gondok,akkor bármilyen beavatkozás ugyanúgy sikertelen lett volna.Tehát egyenlőre ebben megoldást nem látok...kérdésem lenne,hogy ezzel az anti-TPO szinttel már kijelenthető,hogy autoimmun pajzsmirigy beteg vagyok?Amennyiben így van,ez magyarázat lehet a sorozatos korai vetélésekre akár már a 4.-5. héten?Illetve az endometriózis okozta immunstátusz is vezethet ilyen problémákhoz?Terheléses IR-vizsgálatom még nem volt,de a HOMA-IR értéke 1 alatti...elképzelhető,hogy a normál HOMA-érték ellenére szükség lenne terheléses vizsgálatra is?Várom szíves válaszát,segíségét előre is köszönöm! Üdvözlettel: Hérics
Tisztelt Hérics!

Köszönöm megtisztelő bizalmát. Ön nagyon sok információt leírt, és arra komoly szakvéleményt kért. A kérdései világosak és érthetőek, de a választ etikai és szakmai okokból attól kaphatja meg, aki a korábbi vizsgálatokat végezte és a gyógyszeres szedés indikálta, ill. a felvilágosítást adta. Nehéz szívvel mondom és írom, de nemcsak az etikai, de a jogi korlátok is kötnek! Noha e-mailen szakvéleményt és tanácsot adni kényelmi szempontból előnyösebb lenne, mégis azt kell, hogy mondjam, szakmailag nem vállalható. Szakmai véleményt, tanácsot csak úgy tudok felelősen adni, ha nem csak a leírható eredményeket van lehetőségem megítélni, de Önt is láthatom, megvizsgálhatom, és így a klinikai képet, kórtörténetet, labor- és ultrahang eredményeket egyben, egységben holisztikusan értékelhetem.

Addig is miben segíthetek?

A pajzsmirigy egy 20-40 g-os, a nyakon a pajzsporc előtt elhelyezkedő szervünk, amely két hormont állít elő: a tiroxint és a trijódtironint. Ezek a hormonok  szabályozzák a szervezet energiaegyensúlyát, ami azt jelenti, hogy nyáron kevesebb, télen több hormont képeznek. Ezen túlmenően a pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szem-pontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt  vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara áll.  Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy 2014 április 16-17 között  Washingtonban  megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol   igyekeztünk a külföldi kollégákkal összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési  rendellenességek közötti tudományosan megalapozott  kapcsolatokat. Később a Debrecenben rendezett kongresszuson részletesen ismertettem a terhesség, a vetélések endokrinológia és immunológiai hátterét. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
1.A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal  növekszik.
3.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a  nem terheseknél találtakéval.
4.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8.A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9.  A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek  8-18%-ban  autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11.A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert  egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a  terhességben  egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus  segítségét vegyék igénybe a diagnózistól  a kezelésig .

Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-,  bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun  pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

A fokozott rizikójú nők kiszűrése  lényegesen  csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
Tehát: a pajzsmirigy betegségei okozhatnak meddőséget, vetélést,  koraszülést, fejlődési zavarokat.
Jó egészséget kívánok:



Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-17 12:42:01
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja