SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

1997 novemberében, immár 19.éve, hogy papillaris pajzsmirigy carcinoma miatt csaknem totálisan eltávolították a pajzsmirigyemet (a mellékpajzsmirigy kivételével), amit sugárkezelés és a jódizotóp követett. Évekig 175-200 mikrogramm L-thyroxint szedtem, amit Letroxra váltottam. A műtétet követően felborult a Ca háztartásom, amit alkalmanként pezsgőtablettával igyekeztem pótolni. Legutóbb 2013-ban voltam pajzsmirigy ultrahangon, melyen nem volt látható élő pajzsmirigyszövet. Továbbra is szedtem a Letroxot rendszeres orvosi kontroll mellett, de már kevesebb adagban, a folyamatos fáradékonyság, levertség azonban nem hagyott nyugodni. Idő közben hallotttam a reverz T3 szindrómáról és laborban megnézettem ezt az értéket, amely szerint szükség van T3 pótlásra is. Közben szelént is szedek, amivel sikerült a hormon adagot csökkenteni 88 mikrogrammra (jelenleg Syntroxin-t szedek + 25 gamma T3-at naponta). Már régebben is előfordult főként stressz hatására, hogy megemelkedett a vérnyomásom (akkor még nem szedtem T3-at), ami jelenleg is fennáll, kifejezetten a diasztolés érték magas (minimum 100). A kardiológiai vizsgálat semmi kórosat nem mutatott, az orvos viszont arra gyanakszik, hogy a trijodthyronin okozza a vérnyomás emelkedést. Magát a gyógyszert csaknem 1 éve szedem és alkalmanként előfordult vérnyomás kilengés, de nem huzamos ideig.
A kérdésem az volna, hogy Ön szerint is lehet-e köze a T3 gyógyszernek a vérnyomásom emelkedéséhez és amennyiben igen, Ön mit javasol?
Megtisztelő válaszát előre is hálásan köszönöm!
Tisztelettel és üdvözlettel,
Tóth Csilla
Tisztelt Tóth Csilla!

A papillaris carcinomára vonatkozó kérdését illetően utalok az előző kérdezőnek leírt válaszomra. Az Ön esete is bizonyítja, hogy szerencsére a túlélési idő ebben a betegségben több évtized is lehet!
A T3 önmagában nem okoz vérnyomásemelkedést.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:44:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja