SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor!

Édesapámat 1 évvel ezelőtt pajzsmirigydaganattal műtötték. A műtét után radio jód kezelést kapott, és endokrinológushoz is rendszeresen járt, de csak mostanra sikerült a tireoglobulin szintet megfelelőre "állítani". 1 év alatt sem CT-re, sem egyéb vizsgálatra nem küldték el, ezért önállóan indult el ultrahangra és új orvosokhoz. A mostani ultrahang eredményén megnagyobbodott nyirokcsomók láthatók és újabb radiojód terápiát javasolnak.

Abban szeretném a segítségét kérni, hogy a szövettani eredménye szerint, milyen kórlefolyású a betegsége? Mennyire valószínű áttétek kialakulása? Mennyire veszélyes ez a betegség a lelete szerint?

"A jobb pajzsmirigy lebeny resecatum: A makroszkóposan látott idegenszövetnek megfelelően papillaris carcinoma infiltratioja figyelhető meg. A tumorsejtek javarészt papillaris és trabecularis szerkezetet képeznek, helyenként follicularis struktúrák is megfigyelhetőek. A trabeculák néhol sínszerűen összefekszenek. A tumorsejtek nagy fokú pleimorphiát mutatnak, a magok gócosan hyperchromak, máshol neuclearis „over lapping”, „groove”-ok, pseudoinclusiok megfigyelhetőek. Egy-egy gócban a tumorsejtek magassága szélességük háromszorosát meghaladja. A tumor a környező pajzsmirigy állományba infiltratívan terjed, egy gócban a tokot áttörve a zsírszövetet ill. izomszövetet infiltrálja, pT3. Az invasív tumor területén desmoplasticus reakció kifejezett, a lymphocítás válaszreakció enyhe fokú, Peritumoralis lymphovascularis és vérér terjedés megfigyelhető, perineuralis terjedés nem látható. "

Nagyon sokat jelentene nekünk a segítsége, hogy tudjuk, merre induljunk tovább, hogyan vigyázhatunk rá minél jobban!

Nagyon köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

A kezelés minden esetben egyénre szabott, de vannak iránymutató módszerek, amelyeket korábban összefoglaltunk és a alábbiakban mellékelek.
Lényeges a további gondozás, ebben az esetben a betegek életkilátásai jók.

"A papillaris pajzsmirigy-carcinoma korszerû kivizsgálása, prognózisbecslése és kezelése: az orvostudományi egyetemek és az Országos Onkológiai Intézet ajánlása

Ésik Olga dr.1,2, Balázs Csaba dr.3, Boér András dr.4, Csernay László dr.5, Földes János dr.6, Füzy Márton dr

A papillaris pajzsmirigy (pm.)-carcinoma (cc.) mûtét elõtti kivizsgálásának legfontosabb eszköze a fizikális vizsgálat, a nyaki ultrahang (UH)-vizsgálat és az aspirációs citológia. Amennyiben ezek malignitás gyanúját vetik fel, a mûtét elõtt a staging érdekében nyaki és felsõ mediastinalis CT-, inkonkluzív eredmény esetén MRI-vizsgálat is ajánlatos. A primer kezelés eredményességérõl egésztest-jódszcintigráfia, illetve a szérum humán thyreoglobulin (hTG)-meghatározás segítségével gyõzõdhetünk meg. A betegkövetés eszközei a fizikális vizsgálat és a hTG-meghatározás (félévente), a nyaki UH és mellkasfelvétel (évente), az egésztest-jódszcintigráfia (kétévente), melyek eredményétõl függõen indikálhatók a további kiegészítõ vizsgálatok. A markert nem termelõ, illetve jódot nem halmozó, recidívára gyanús esetekben 201tallium-klorid és 99mTc-sesta-MIBI (metoxi-izobutil-izonitril) szcintigráfia, valamint 18fluoro-dezoxiglükózzal vagy 11C-metioninnal végzett pozitronemissziós tomográfia segítheti a kórisme tisztázását. A kórfolyamat prognózisának (daganatspecifikus túlélés) becslésére alkalmas a Mayo Klinika MACIS score-rendszere, mely a betegeket low-risk, illetve átmeneti/high-risk csoportra osztja. A papillaris cc. kezelésének standard sebészi technikája a közel totális thyroidectomia (2-4 g rnirigyállomány visszahagyása a kevésbé érintett lebeny felsõ pólusánál) és a centrális nyaki nyirokcsomók (nycs.-k) legalább diagnosztikai célú disszekciója. A 4 compartment (centrális, jobb és bal oldali nyaki, valamint felsõ mediastinalis) bármelyikének tumoros nycs.-érintettsége esetén terápiás célú disszekció indikált, melynek módozatát (radikális, módosított radikális, szelektív nycs.-eltávolítás, mikrodisszekció) a nycs.-áttétek kiterjedése határozza meg. A megfelelõ módon elvégzett mûtét után nem szükséges adjuváns radiojódkezelés ólyan low-risk esetekben, amikor a primer tumor 1 cm-nél kisebb volt. Egyéb low-risk, valamint az átmeneti/high-risk esetekben ablatív radiojódterápia végzendõ (R0N0M0), illetve terápiás radiojóddózis adható (R2N1M1). A lokális/regionális kiújulás szempontjából high-risk betegekben és jódot nem halmozó tumorok esetében a posztoperatív kezelés kiegészíthetõ külsõ besugárzással. A betegek a mûtét után 5 évig TSH szuppressziós kezelésben részesítendõk: 0,1 alatti TSH-szint elérése a cél (3. generációs módszerrel meghatározva). Amennyiben ezen idõ alatt nincs kiújulás és a prognózisbecslés alapján low-risk esetrõl van szó, akkor a továbbiakban a TSH .szubnormális szinten való tartása (0,1-0,3 között) is elégséges."

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-01-10 12:40:17
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja