SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Kedves Doktor úr!

PCOS-es és szubklinikus pajzsmirigy alulműködéses beteg vagyok, a legrosszabb TSH-m alig volt 2.5 felett, inkább az fT4 értékem volt az alsó határon - több orvos a mai napig értetlenkedik ezen, hogy minek kapok kezelést rá, de nekem tényleg kellett a hormonpótlás, szinte hetek alatt megszűntek tőle a napi szintű rosszulléteim, gyengeség, a TSH-m stabilan 1 körüli most. Azóta sok szakirodalmat olvastam, az Ön cikkeit is, melyben az olvasható, hogy az új ismeretek szerint a 2.5 feletti TSH fiatal korban valóban gyakran előjelzi a későbbi pajzsmirigy alulműködést, "lusta" a pajzsmirigy, oda kell rá figyelni, már elavult az itthon is használt referenciatartomány. Ennek a hitelessége számomra már nem kérdés, ami most aggaszt, hogy a párom nemrég volt vérvételen, ahol rutinszerűen megnézték neki is a TSH-t, és pontosan annyi lett, mint nekem... Neki különösebb tünetei nincsenek, de igazából a masszív alulműködéses ismerőseim is vannak ezzel így (akiknek csak pl. a teherbeesési nehézségek kapcsán derült fény a dologra). A családjában nincs ismert pajzsmirigy beteg, de bőven van, akinél szerintem esélyes lehet, illetve mindkét ágon sok a II. típusú cukros, elsőfokú rokona is az, nála is vannak gyanús jelek, és úgy tudom, ez a két betegség gyakran társul. Tudom, hogy tünetmentes esetben a szubklinikusok nem feltétlen igényelnek kezelést, és egy érték nem érték, de érdemes lehet rábeszélnem alaposabb pajzsmirigy vizsgálatra, különösen pl. gyerekvállalás előtt?

Köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

Nagyon köszönöm tanulságos levelét. Ezt legközelebb endokrin továbbképzésen fogom felolvasni, ahol az ortodox protokollokat másoló angol-szász, amerikai dogmák alapján igyekeznek "gyógyítani" a beteget.
1. A subklinikus hypothyreosis gyógyítása során is figyelembe kell venni a beteg panaszait, tehát vizsgálat után célzott kezelés szükséges.
2. Nagyon fontos, hogy a kezelés során az ÉLETMINŐSÉG javulását érjük el!
3. Az autoimmun betegségek valóban gyakran társulnak egymással és öröklődnek és ilyenkor különös gondosság, körültekintés szükséges.
4. Gyermekvállalás előtt feltétlen indokolt lehet a vizsgálat, mert az ún. normális TSH mellett a fennálló gyulladás további szövődményeket okozhat.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-11-22 12:06:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja