SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktorur,azert fordulok onhoz mert egy evvel ezelott Kronikus autoimmun gyulladast diagnosztizaltak nallam, Nemetorszagban elunk es itt mentem el Endokrinologushoz,az eredmenyeim 1 evvel ezelott FT3- 5.6 pmol/l ( norm ertek 3.1-7,0) FT4 -12.0 pg/ml (norm ertek 8,0-17 pg/ml) TSH 1.96 (Norm ertek 0.3- 3.0 mU/m ) Anti TPO >3000 TRAK (TSH rezeptor AK) 0.62 (Norm ertek <1mU/ml Az Endokrinologus felirt nekem L-thyroxin 50 -et (es szelent )azota ezt pontosan szedem reggel ehgyomorra fel orat se viz se etel .Azota 3 havonta a haziorvosomnal vervizsgalaton veszek reszt az ertekeim javultak es a pajzsmirigyem ami kicsit megvolt nagyobbodva visszahuzodott A TSH is lement 0,30ra . Jelenleg 6 hetes varandos vagyok voltam nogyogyasznal es kerdeztem tolle hogy a hormon adagom nem kell e novelni mivel most 50 szedek de a babanak is szuksege van hormonra amig neki lesz sajatja de azt mondta h ezt beszeljem meg az Endokrinologussal elmentem hozza es megkertem hogy nezze meg az utolso vervizsgalatom eredmenyet es mondja meg hogy mennyivel kell tobb hormont szednem a multheti eredmenyeim FT3 - 4.8 pmol/l norm ertek (3.5--6.5) FT4 - 1.33ng/dl (norm ertek 0.78- 1.54ng/dl) TSH 1.96 mlU/l Az Anti TPO-m sajnos nem valtozott ugyan olyan magas (pedig szedek Szelent, Cinket, D vitamint C-vitamint ,Omega 3 ,Folsavat,rendszeresen , .Az az en bajom nem vagyok benne biztos hogy megfelelo Endokrinologusom van mert azt mondta h nem kell emelni a dozist es hogy 6 het mulva menjek hozza vervizsgalatra es akkor o megmondja ,hat az az en bajom hogy mire en hozza kellene menjek a babam mar 12 hetes lesz es mivel tudom h akkora mar majdnem van sajat pajzsmirigye ezert lehet hogy elkesek es akkor mar hiaba emeli ! Az en keresem az lenne onhoz hogy mondja meg nekem kerem az eredmelyeim alapjan on szerint kell e tobb hormont szednem vagy sem ?mert mar arra is gondoltam hogy sajat magamtol emelem a dozis mert nem bizok abban h megfeleloen kezelnek,mivel a haziorvosom szerint 16 hettol kell emelni nem ertem hogy mondhat ilyet mivel 16 hetes koratol sajat hormonokkal rendelkezik a magzat es az on oldalan lattam h a kiindulasi ertek 50 %-kal ajanlotta hogy emeljek a dozist es itt mindenki ossze vissza beszel en meg nem tudom mitevo legyek.Kerem szepen segitsen nekem tanacsaval ,es elnezest kerek a kimerito levelert Tisztelettel T. Beatrix
Tisztelt T. Beatrix!

Vizsgálat nélkül felelőtlen dolog lenne konkrét tanácsot adnom. Valóban az általános irányelvek szerint az esetek többségében a tiroxin vagy a tiroxin és trijódtironin kombinált kezelése változtatni érdemes.
Bevezetőben azonban két elméletinek látszó kérdést kell az érthetőség miatt tisztáznom:
• A pajzsmirigy autoimmun gyulladása a lakosság közel 10%-t érinti és a nők aránya ennél még lényegesen magasabb. A gyulladásnak sok ismertető jele van (strúma, a megnagyobbodott göb tapintási lelete, a jellegzetes ultrahang és izotópos kép, a TPO és thyreoglobulin elleni antitestek magas értéke, pozitív biopsziás lelet), ennek ellenére a betegség gyakran tisztázatlan marad. A betegség öröklődik, tehát amennyiben a családban pajzsmirigybetegség fordult elő, akkor erre gondolni kell! A betegség éveken át fennállhat, gyakran semmiféle fájdalommal nem jár és már csak akkor derül rá fény, amikor már a gyulladás a pajzsmirigy jelentős részét elpusztította. Figyelmeztető jel az emelkedett antitest érték. Kimutattuk ugyanis, hogy az éveken át meglévő gyulladás (TPO elleni antitest pozitivitás esetén a csökkent pajzsmirigybetegség feltétlen bekövetkezik. Ráadásul a gyulladás (fehérje típusú antitestek) más gondot is okozhatnak, a betegség gyakran társul: meddőséggel, hajhullással, gyomorpanaszokkal, szívbetegséggel, emelkedett koleszterin szinttel vészes vérszegénységgel, alvászavarokkal, bőrbetegségekkel, stb.
• A pajzsmirigy csökkent működésének is több fázisa van. Az egyik a már feltűnő tünetekkel járó forma (ún. manifeszt hipotireózis). A másik a még lappangó, ún. szubklinikus hipotireózis. Erre az a jellemző, hogy csak „véletlenül” derül ki, amikor valamilyen ok miatt, pl. meddőségi vizsgálat során laboratóriumi tesztet végeznek. Ilyenkor még a vérben lévő pajzsmirigyhormonok (T4 és T3) még a teljesen normális tartományban vannak, de az antitestek pozitívak, a TSH értéke pedig emelkedett (a koleszterin szint is magasabb!). Anélkül, hogy a TSH meghatározások sok és kényes részletére itt kitérnék (fontos: a TSH nem pajzsmirigy-hormon, hanem az agyalapi mirigy termeli!!)) azt le kell szögeznem, hogy ez egy fontos, de napszakonként, évszakonként, gyógyszerektől, módszerektől függően változó adat, amelynek értéke a hazai laboratóriumi értékektől eltérő (0,4-2,5 mU/l!!). Lényeges, hogy ezek az ún. normál értékek változnak a terhesség idején (3 havonta), továbbá kísérő súlyos, senyvesztő betegségekben. Ezért fontos a TSH mérése, de tudni kell értékelni a kezelést irányító orvosnak és a kezelést egyénileg meghatározni.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-10-25 11:43:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja