SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Előre is elnézést a hosszú leírásért.
Előzmények: 19 évesen (1999-ben) kezdtem fogamzásgátlót szedni, amit 3 év után befejeztem. Ekkor jelentkezett a fokozott hajhullás és pecsételő vérzés menstruáció előtt ( a mai napig). A pecsételő vérzés újra fogamzásgátlóval volt kezelve (Lidynette 30) a nőgyógyász javaslatára, a hajhullás nem változott. 2010. februárig szedtem a fogamzásgátló tablettát, ezt követő 4 hónapban a hajhullás, a menstruáció és a libidóm is rendben volt, majd a 4. hónaptól újra felborult a ciklus, libidócsökkenés és fokozott hajhullás jelentkezett.

Sajnos endokrinológushoz csak 2010. őszén kerültem. Jelenleg Letrox 50-et szedek, napi 1 tablettát pajzsmirigy alultermelésre ez 2010-ben derült ki, a panaszok ekkor: fokozott hajhullás, libidócsökkenés, az 5 napos menstruáció előtt és után 4-5 napig pecsételő vérzés (egyéb panasz nem volt).
A következő eredmények születtek ekkor: nőgyógyászati UH negatív, pajzsmirigy UH rendben, MR vizsgálat rendben, 17-OH progeszteron 2.00 ng/ml, DHEA-S 5.64 umol/l, FSH 2.66 IU/l, LH 13.99 IU/l, ösztradiol 975.9 pmol/l, progeszteron 54.28 nmol/l, prolaktin 664.20 mlU/l, SHBG 78.8 nmol/l, szabad T3 4.47 pmol/l, szabad T4 15.24 pmol/l, thyreoglobulin autonantitest 323 IU/ml, thyreoid6eaperoxidáz elleni antitest 109 IU/ml, totál tesztoszteron 1.28 nmol/l, TSH 2.69 mlU/l.

Az endokrinológus Letrox-ot írt fel, ami a mai napig (2 terhesség során is) rendben tartja a TSH, fT3 és fT4 szintemet (ezeket vizsgálták az elmúlt évek során). A hajhullás sajnos nem állt meg, a pecsételő vérzés már csak 3 napig volt a menstruáció előtt. 2011. szeptember végén és 2013 tavaszán állapotos lettem, mindkét terhesség problémamentesen folyt le és a hajhullásom is megállt a terhesség alatt. Mindkét szülés után (ahogy általában lenni szokott) a 4. hónaptól nagyon hullott a hajam, majd a menstruáció megjötte előtt 1,5 hónappal rendeződött a hajhullás. Az öröm korai volt, amikor megjött a menstruáció újra erősödött a hajhullás, az általános labor rendben volt (vashiány nem volt).
18 hónap telt el a 2. szülés óta és még napi 4 alkalommal szoptatok, de kevés a tejem. 2015. január végén megjött a menstruációm (hajhullás újra kezdődött) és április végéig szabályos is volt, 26-28 napos ciklusokkal és legfeljebb 1 napi pecsételővérzés előzte meg. Május elején méhpempőt ettem napi 1-2 grammot, és május végétől már 23 naposak lettek a ciklusaim, 2 napos pecsételővérzéssel és a hajhullás is rosszabbodott. A legutolsó labor 2015.06.19-én volt TSH 1.680 (ez rendben).

Kérdés:
A szoptatás ellenére csináltassak-e vizsgálatot, ha igen, akkor milyen vizsgálatot?
vagy
Várjam meg a szoptatás végét (ki tudja meddig tart még) és ezt követően végeztessek vizsgálatot, ha igen, akkor milyen vizsgálatot?

Előre is köszönöm türelmét és válaszát,
Bárány Andrea
Tisztelt Bárány Andrea!

A hajhullásnak sok endokrin és immunológiai oka van.A hajhagymák növekedésének három fázisa van. Az első az u.n. „anagén”, ez növekedés gyors fázisa, amely időszakban a haj növekedése 28 naponként akár 1 cm-t is elérhet. Ez az időszak néhány évig is tarthat. Ezt követi az u.n. „katagén” szakasz, amely a gyors növekedés végét jelenti és néhány (2-3 ) hétig tart. Majd a „telogén” fázis köszönt be, amikor a hajhagymák nyugvó állapotba kerültnek. Ez az összes hajszál 10-15%-t is jelentheti és 100-120 napig is eltarthat. Lényeges ez a szakasz is, mert biztosíthatja a kihullott hajszálak utánpótlását. Természetes, hogy fésülködéskor, vagy hajmosáskor több hajat veszítünk, mint egyébként. Normálistól eltérő hajhullásról csak akkor beszélhetünk, ha azt vesszük észre, hogy a korábbinál jobban hullik a hajunk, fénytelenné, töredezetté válik, reggel, ébredés után a párnánkon sok hajszálat találunk, vagy már kisebb fizikai hatás alkalmával is csomókban szakad ki hajunk. Ezekben az esetekben minden alkalommal érdemes kideríteni, hogy milyen okok állnak a háttérben.
A hajhullást számos tényező válthatja ki:
• Hormonok (tesztoszteron szabad tesztoszteron, PCOS,
• Fogamzásgátló
• autoimmun betegség (ez érintheti a hajhagymákat is!)
• Stressz
• mérgező anyagok
• Gyógyszerek
• Sugárkezelés
• táplálkozási rendellenességek
• vitaminhiányok.

A hajhullást számos tényező válthatja ki: hormonok, fogamzásgátló, autoimmun betegségek (pajzsmirigygyulladás), nőkben fokozott férfi hormontermelődése, stressz, mérgező anyagok, gyógyszerek, sugárkezelés, táplálkozási rendellenességek.
A haj növekedésének alapja a hajhagyma, amelynek képződését számos örökletes és hormonális tényező befolyásolja.
A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben és a hormonok iránti érzékenység fokozódása egyaránt lényeges ebben a kérdésben. A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin") juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Az androgén típusú hajhullásnak több oka lehet:
Döntően a vérben, de főleg a bőrben képződő férfi hormon (FTI) a fontos ebben a kérdésben, de a következőket is ki kell(ne) vizsgálni:
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
A kezelés oki, tehát tisztázni kell a hajhullás okait.
A kezelések támadáspontjai a következők:
• Csökkentik a férfihormonok termelődését és vérszintjét
• Növelik a női hormonok mennyiségét és vérben, ill. a bőrben a szintjét
• Gátolják az 5-alfa-reduktáz enzim működését a bőrben
• Befolyásolják a kisiklott pajzsmirigyműködést
További immuno-endokrin kivizsgálást javaslok, jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-08-15 09:25:53
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja