SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

28 éves nő vagyok. Húgom akinek korábban volt pajzsmirígy problémája hívta fel a figyelmemet hogy a nyakam vastagabb lett. Én a többi kísérő tünetet is stressznek és idegi kimerültségnek tulajdonítottam. Július 13-án vérvételt csináltattam ami alátámasztotta a diszfunkciót.

A háziorvos (külföldön) írt fel nekem augusztus 7-én Néo-Mercazole 5 mg 3x1 (Carbimazol hatóanyag) illetve Inderal 10 mg 3x1 (Propranololi hydrochlordium)-ot a magas nyugalmi 150-es pulzus miatt.

Augusztus 11-én voltam szakorvosnál. Ott történt egy ultrahangos vizsgálat. Elmagyarázta hogy a véremben emelkedettek az antitestecskék és hogy a szervezetem a pajzsmirígyemet támadja. Ezek alapján Bashedow-kórnak tulajdonítja a betegséget. Ismételten vettek vért több hormon vizsgálatára.

20 éves koromban szedtem fogamzás gátló tablettát. Akkor váladék ürült az emlőimből. A nőgyógyász azt mondta, hogy valószínűleg hiperprolaktinémiám van. További vizsgálatok nem történtek akkoriban és azóta sem ez ügyben.

- Ön egy interneten közzétett cikkben azt írta, hogy immunológiai vizsgálat is fontos lenne autoimmun pajzsmirígy betegség esetén. Azt szeretném kérdzeni pontosan miből áll ez és hogyan történik?

- Megnagyobbodott a pajzsmirígyem, bár ez laikus szemeknek nem tűnik fel engem mégis zavar. Professzor Úrnak
mi a tapasztalata, ennél a betegségnél ami nekem van ezen terápia mellett visszahúzódik a már kialakult (jelenleg kis mértű) golyva? Esetleg nagyobbodhat is az eddig látott esetek alapján?

-Ön is ezt a terápiát javasolná? Ultrahang és vérvizsgálatból teljes bizonyossággal megállapítható a betegség típusa?

-Javasolna más jellegű vizsgálatot esetleg kezelést?

-Azok a személyek akik a gyógyszeres kezelést végigcsinálták hány százalékban gyógyultak meg?

-Eddig ellentmondásos információkat kaptam/olvasatam hogyan kell bevenni a Néo-Mercazole-t. 1. evés előtt fél órával. 2. evés közben. Melyik a helyes?

Kérem ne haragudjon hogy ennyit kérdezek talán Ön számára butaságot is! Lehet hogy túlaggódom ezt a dolgot. Meg vagyok ijedve. Szeretnék még gyermeket is de ez a proléma számos kérdést vet fel bennem. Ugyanakkor izotóp kezelésnek és műtétenek sem szeretném alávetni magam.

Hálásan köszönöm a válaszait!

Üdvözlettel:

Erika
Tisztelt Erika!

Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy a betegségé valóbab autoimmun eredetű-e?
A Neo-Mercazole kémiai összetételét kellene ismerni, ez ilyen formában hazánkban nem ismert.
A strúma a pajzsmirigy megnagyobbodását jelenti. A növekedés lehet a pajzsmirigy egyenletes, amely érinti mind a két lebenyt, esetleg a középen lévő összekötő részt („isztmusz”-t). A növekedés mértéke eltérő lehet az alig nagyobbtól a már nyelési és légzési zavarokat okozó méretig. Az esetek másik részében csak az egyik részre lokalizálódó göb jelenik meg a mirigyben. A strúma gyakran látható, tapintható. Alapvető elv: soha nem szabad az orvosnak megfeledkeznie arról, hogy a beteg nyakár megtekintse és megtapintsa! A pajzsmirigy méretéről, göbeiről további információt nyújthat az ultrahangos vizsgálat. Fontos tudni, hogy az ultrahangos vizsgálat nem helyettesítheti a beteg panaszainak megismerését és tapintást. A T3 és a T4 hormon képződése a pajzsmirigyben zajlik. A magzat 12. hetétől már képes saját hormontermelésre. A folyamat alapja, hogy a szervetlen jód beépül szerves formába és ott raktározódik a „tireoglobulin” nevű nagy fehérje molekulában. Amennyiben a szervezet számára nem áll rendelkezésre elegendő jód, akkor a hormonképződés károsodik. A jódhiányos területeken ezért alakult ki a golyva és a következményes kretenizmus. Napjainkban a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet. Ebből az következne, hogy a jódozással ( a só jódozásával és jód tabletta bevitelével minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. Sajnos Európa szelénhiányos terület, ezért a szelén pótlása egészségesek számára is fontos. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében az immunológiai vizsgálatok segítenek.

A pazsmirigy túlműködik (hyperthyreosis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy megnagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, szívritmuszavar, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért (sajnos ennek meghatározása gyakran nem történik meg).
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-08-14 09:23:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja