SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor ÚR!Szapora nehézlégzéses tüneteim vannak,(tüdőgyógyászat rendben volt),nem érzem magam szorongónak,ezt is gyanították,kaptam rá antidepresszánst anafranilt egy noradrenalin visszavétel gátlót,azóta van ez a hiperventillációs tünet,amit a frontin old,egyszer a TSh 0,17 volt,tehát túlműködött,viszont utánna rendben volt,most kortizolt mértek,rendben volt,noradrenalin rendben,viszont a VMA(die) értékem max 32 helyett 50 volt.Ez okozhatja ezeket a pánikroham jellegű tüneteket,plusz idegességet,feszültséget?Ön milyen vizsgálatokat javasolna,és mire utalhat a a magasabb VMA(die) érték?


Tisztelt Kérdező!

Fontos kérdést tett fel. A helyzet az, hogy az alkalmazott gyógyszerek, így az Ö által alkalmazott antidepresszánsok is befolyásolják a labortóriumi értékeket. Ennek klasszikus formája a TSH-t,amelynek értékét nagyon sok tényező változtatja meg, többek között a mellékeltek:
Antidiabetikumok:
A levotiroxin csökkentheti az antidiabetikumok hatását. Ezért a pajzsmirigy hormon kezelés kezdetén rendszeresen ellenőrizni kell a vércukorszintet, és ha szükséges, az antidiabetikumok adagolását módosítani kell.

Kumarin származékok:
Az antikoaguláns kezelések hatása növekedhet, mert a levotiroxin leszorítja az antikoaguláns gyógyszereket a plazma fehérjékről. Ezért a pajzsmirigy hormon kezelés elején gyakran kell ellenőrizni a véralvadási paramétereket, és szükség esetén módosítani kell az antikoagulánsok adagolását.

Kolesztiramin, kolesztipol
Ioncserélő gyanták, úgymint a kolesztiramin és kolesztipol szedése gátolja a levotiroxin felszívódását. Ezért a levotiroxint ilyen készítmények alkalmazása előtt 4-5 órával kell bevenni.

Alumíniumot, illetve vasat tartalmazó gyógyszerek, kalcium karbonát
Az irodalmi adatok szerint az alumínium tartalmú gyógyszerek (savlekötők, szukralfát) csökkenthetik a levotiroxin hatását. A levotiroxint ezért legalább 2 órával az alumínium tartalmú gyógyszerek előtt kell bevenni.
Ugyanez vonatkozik a vas és kalcium karbonát tartalmú készítményekre is.

Szalicilátok, dikumarol, furosemid, klofibrát, fenitoin:

A szalicilátok, a dikumarol és a furosemid nagy dózisban (250 mg), valamint a klofibrát, fenitoin és egyéb szerek leszoríthatják a levotiroxint a plazmafehérjékről, ami a T4 frakció növekedéséhez vezet.

Propiltiouracil, glükokortikoidok, béta szimpatolitikumok, amiodaron és jódtartalmú kontrasztagyagok:
Ezek az anyagok gátolják a T4-nek T3-ra történő perifériás átalakulását.

Magas jódtartalmának köszönhetően az amiodaron ugyanúgy előidézhet hyperthyreosist, mint hypothyreosist. Különös gondossággal kell eljárni az esetleges fel nem ismert pajzsmirigy autonomiával társuló noduláris golyva esetében.

Szertralin, klorokvin/proguanil
Ezek a szerek csökkentik a levotiroxin hatását és növelik a TSH szintet.

Enziminduktor hatású gyógyszerkészítmények
Az enziminduktor gyógyszerek, például a barbiturátok, fokozhatják a levothyroxin hepatikus clearance-ét.

Ösztrogének:
Ösztrogén tartalmú fogamzásgátlókat szedő vagy a post-menopausában, hormonpótló kezelésben részesülő nők levotiroxin szükséglete magasabb lehet

Proteázgátlók:
Beszámoltak arról, hogy a lopinavirral/ritonavirral együtt adott levotiroxin elveszítette terápiás hatékonyságát. Ezért a levotiroxin és proteázgátlók egyidejű alkalmazása esetén a betegek pajzsmirigyműködését gyakran kell ellenőrizni

Szevelamer
Beszámoltak arról, hogy a szevelamer növelheti a TSH szintet a szevelamer és levotiroxin együttes kezelés során. Ezért a két gyógyszer együttes alkalmazása esetén a betegek TSH szintjét gyakrabban kell ellenőrizni

Orlisztát
Orlisztát és levotiroxin együttes alkalmazása hypothyreosist okozhat és/vagy csökkentheti a hypothyreosis egyensúlyban tartását. Ez a jód sók és/vagy levotiroxin felszívódás csökkenése miatt következhet be.
A levotiroxinnal kezelt betegeknek kezelőorvosuk véleményét kell kérniük az orlisztát tartalmú gyógyszeres (pl. Alli) terápia elkezdése előtt, mivel előfordulhat, hogy az orlisztátot és a levotiroxint különböző időpontokban kell bevenni, és a levotiroxin dózist módosítani kell.

Szójakészítmények:
A szóját tartalmazó vegyületek csökkenthetik a levothyroxin bélből való felszívódását. Ezért a levothyroxin dózisának módosítására lehet szükség, különösen a szójatartalmú élelmiszerekkel kiegészített étrend fogyasztásának kezdetén vagy befejezését követően.

Mindezek figyelembe vételével kontroll vizsgálatot és-ha lehetséges - az antidepresszáns kezelés csökkentését javaslom.
Jó egészséget kívánok:







Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-07-11 17:20:48
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja