SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Régóta, 2009 óta, kezelt, 39 éves pajzsmirigybeteg (alulműködés, Hasimoto) vagyok.
Jelenleg lombikprogram eredményeként ikerbabákkal várandós, 9+5 hetes kismama. Szoros endokrinológiai gondozás alatt állok. Május 22-én (5+2 hetes) voltam ellenőrzésen, akkor a TSH: 3.77 mIU/L, szabad T4 11.18 pmol/L, így e-thyrox adagom módosítását kérte kezelőorvosom (h-sz-p-v: 100 mcg, kedd-csüt-szombat: 50 mcg).
Mostani eredményeim (9+3 hetes): TSH: 0.56, T4: 15.28.
Kezelőorvosom válaszára sajnos kicsit várni kell, azonban mivel csak távkonzultációra van lehetőségem, szeretném kikérni az Ön tanácsát a következőben: eddig minden jódtartalamú készítményt kerültem (jelenleg szelént, D vitamint, magnéziumot, B vitaminkészítményt, folsavat szedek), de elgondolkodtam, hogy vajon ilyenkor jódutánpótlás nem lenne-e szükséges a babák szempontjából? Kíváncsi lennék az Ön véleményére: jól teszem, ha továbbra sem szedek jódtartalmú kiegészítőt, vagy szerves jódkészítmény használata hasznos lenne?

Köszönettel és üdvözlettel :

Kiss Virág
Tisztelt Kiss Virág!

Ez a logikus kérdés gyakran merül fel.
Miért?
A pajzsmirigy hormonok képződéséhez jódra van szükség. A szervezetbe bejutott jód a pajzsmirigyben tárolódik, és a szükségletnek megfelelően használódik fel a pajzsmirigy hormonok képződéséhez.
A pajzsmirigy hormonoknak fontos szabályozó szerepük van szervezetünk működésében. Részt vesznek az anyagcsere-folyamatok összehangolásában, szükségesek a normális növekedéshez, a testi és szellemi fejlődéshez, a reprodukcióhoz, szerepet játszanak a hőszabályozásban, a vérképzésben, az ideg-izom működésében.
Jódhiány esetén golyva alakulhat ki.
Miért és hogyan?
A jódhiányt a pajzsmirigy úgy próbálja kompenzálni, hogy a hormonképződés felgyorsul, ugyanis a szervezet jódszükségletét csak fokozott működéssel tudja fedezni. A megnövekedett feladat viszont a mirigyállomány megnövekedését eredményezi.
A jódhiány népbetegség. A WHO adatai szerint a világon 800-1000 millió embernek van jódhiánya, és több, mint 10 millió gyermeknél okozott a jódhiány szellemi károsodást. Ugyanis a gyermekeknél különösen fontos a megfelelő mennyiségű jód, sőt már a terhesség alatt gondoskodni kell a megfelelő jódbevitelről. Hiszen a magzat pajzsmirigye már a harmadik hónapra kialakul és hormont termel. Ehhez jódra van szüksége. Terhességi jódhiány esetén nő a vetélés, koraszülés kockázata, sőt jódhiányban károsodhat a magzat központi idegrendszere. (Szoptatás alatt az anyatej jódtartalma az anya jódellátottságától függ.)
Jódszükséglet a különböző életkorokban:

Életkor (év) Napi szükséglet (mikrogramm)
0-1 40-60
2-3 70
4-6 90
7-10 120
11 év felett 150
Terhesség alatt 175
Szoptatás alatt 200

Ez idáig egyértelmű. A probléma az, hogy a szervetlen jód (!) autoimmun pajzsmirigygyulladást vált ki. Tasmániában évekkel ezelőtt elkezdték a jód jelentős bevitelét. Az eredmény az volt, hogy a golyva valóban eltűnt, de megjelentek az autoimmun betegségek!
Akkor a terhes honnan, hogyan jut jódhoz?
A tiroxin, amelyet Ön is szed a forrása a jódnak, hiszen az nem szervetlen, hanem szerves formában van jelen.
A fentiek miatt elvégeztük az egészséges terhesek vérében a jó mérését is. Ez az Ön esetében is járható út lehet.
Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-22 17:42:54
Olvasói értékelés: 5/5
A szerkesztő ajánlja