SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
5 éve vagyoh kezelt Hypothyreosisos beteg Letroxot szedek kontoll mellett változó dózisban - jelenleg 50-eset. Múlt évben terhességem alatt foltos hajhullásom jelentkezett mely később teljesen kiterjedt és teljesen elveszítettem a hajamat. A laboreredmények szerint a hajhullás hátterében a pajzsmirigybetegség nem állhatott de más okot sem sikerült fellelni. A szülés 3. trimeszterétől a hajam lassan visszanőtt a TSH szintem is rendben volt.
Az elmúlt egy hónapban viszont újra jelentkeztek a korábbi tüneteim, a hajam hullani kezdett, elkezdtem fogyni, gyakran felmegy a vérnyomásom pulzusom, ingerlékeny, ideges vagyok, nehezen alszom. A kontrollon kiderült hogy a TSH szint rendben van anti TPO 600 viszont felett. Ezek alapjan a gyógyszert a korábbi dózisban szedem a tüneteim viszont folyamatosan fennállnak ill. rosszabbodnak. Kérdésem az volna hogy a jó TSH érték ellenére állhat-e a pajzsmirigy problémám a tünetek hátterében vagy teljes mértékben kizárható.
Előre is köszönöm válaszát,
üdvözlettel:
Katalin
Tisztelt Katalin!
Aktuális és sokakat érintő kérdést tett fel. Valószínűleg szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztották alá a pontosan leírt tünetek. Fontos tudni, hogy ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják, gyakran elintézik azzal, hogy a szülés után ez „elő szokott fordulni”, vagy éppen „természetes jelenség”.
Mi is ez a betegség?
Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 13-20%-ában! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek?
• a pajzsmirigy megduzzadása (strúma, golyva),
• erős szívdobogás
• befolyásolhatatlannak tűnő hajhullás!!!!!
• fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség)
• jelentős hízás.
A betegséget már a Mátyás király korából származó könyvekben is ábrázolták, de csak az utóbbi időben vált ismertté és kezelhetővé.
Gyakori jelenség a várandós nők körében, hogy testszőrzetük, így a hajuk is megerősödik. Mindennek az oka az, hogy a terhességet fenntartó hormonok egyrészt fékezik a szőrzet és a haj kihullását, másrészt serkentik növekedésüket.
A haj- és szőrszálak növekedése több fázison megy keresztül: a növekedési szakasz után ún. átmeneti szakasz következik, majd a nagyjából 3 hónapos nyugalmi fázis során a hajhagyma elszarusodik, és végül a hajszál kihullik. Hajunk nagyjából 5-10%-a van nyugalmi szakaszban, ami azt jelenti, hogy a fejünkön lévő nagyjából 100 ezer hajszálból napi kb. 100 kihullása teljesen természetes.
A terhesség alatt megnövekedett ösztrogén- és progeszteronszint hatására a szokásosnál több hajszál kerül növekedési szakaszba, emiatt a haj dúsabb lesz és gyorsabban nő, a szülés után viszont, ahogy a hormonok szintje normalizálódik, visszaáll a hajszálak életének normális üteme. Emiatt fordul elő, hogy a szülés utáni kb. 3. hónapban a kismamák rémülten tapasztalják, hogy hajuk nagyobb mennyiségben kezd el hullani – ez azonban nem kóros jelenség, de ha valaki zavarónak találja, könnyen tehet ellene.
A postpartum thyreoiditis jelentősége az, hogy idejében történő felismerésével sok kellemetlen és felesleges vizsgálat elkerülhető a betegség gyógyítható. Sajnos az esetek egy részében a lefolyás nem kedvező a szülést követő egy éven belül kialakuló átmeneti vagy végleges pajzsmirigy−diszfunkció. A betegség egy korábban is fennálló autoimmun thyreoiditis akut fázisa, ami a terhesség alatti immunszuppresszió, azaz immungátlás szülést követő megszűnésével visszacsapás szerűen jelentkezik. A postpartum thyreoiditis patológiai alapja krónikus destruktív gyulladás, melyre a Hashimoto−thyreoiditishez hasonló krónikus limfocitás infiltráció jellemző. A gyulladásos folyamat eredményeként a pajzsmirigy follicularis szerkezetű, ill. a follicularis hámsejtek pusztulnak. Ezek a káros fehérjék, antitestek kötődhetnek a hajhagymákhoz és azokat képesek destruálni.
A postpartum thyreoiditis hosszú távú következményeit jelzik azok az adatok, melyek szerint a gyulladás lezajlása után egy évvel a betegek 20–30%−ában, a szülést követő 7. évben pedig mintegy 50%-ban definitív hypothyreosis alakul ki. Hypothyreoticus fázisban megfelelő dózisú pajzsmirigyhormon készítmény adható.
Lényeges tehát, hogy azok a hölgyek akiknek autoimmun pajzsmirigy betegségük van, gondoljanak arra, hogy a szülés után a betegség kiújulhat, másrészt, akiknek „ismeretlen” eredetű hajhullásuk kezdődik szülés után, akkor időben gondoljanak a pajzsmirigy betegségére, mert időben még lehet segíteni.A kezelés immunmoduláns gyógyszerekkel lehetséges.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-16 17:59:29
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja