SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Üdvözlöm!

1 héttel, miután elengedtek a munkahelyről (márc 31), kezdődött a nehézlégzésem és a gyors szívverés. A munkahelyen depressziós lettem (nem igazán érdekel semmi) és kiégtem, majdnem minden nap ideges voltam, kevés folyadékot ittam és keveset is ettem, továbbá bőrszárazság is jelentkezett még bent és hasmenés szerű állapot, amire Immodium-ot szedtem. A nehézlégzésre visszatérve, a háziorvosom elküldött vérvételre (pajzsmirigy betegség címszóval) és még aznap éjszaka megjártam a sürgősségit is, mert azt vettem észre, hogy lassul a légzésem. Mindent rendben találtak, az artériából vett vérrel se volt baj, pánikbetegségre felírtak és adtak egy szem Frontin-t, (semmit nem hatott) de azt mondták, hogy próbáljak inkább citromfű,orbáncfű teát inni először, hátha segít. Másnap a vérvétel eredményét elvittem a háziorvosnak, aki mindent jónak talált, egyedül az össz-koleszterin és a T3 volt magasabb. Össz. koleszterin: 5,40 mmol/l , T3: 6,80, a TSH normális: 1,029....Ő is pánikbetegségre tippelt. Vettem mind a 2 teából, de abbahagytam, mert éjjel állandóan vizelni jártam. Elkezdtem szedni a háziorvos tanácsára Valeriana Relax-ot, bár nem minden nap. Abbahagytam a napi 1-2 pohár kávét, (nem is kívánom) helyette max. 2 3in1-es kávét iszok napi max. 2 szál cigi kíséretében. Mivel nem törődtem bele abba, hogy ezek a tünetek nem betegség miatt vannak, ezért elmentem a fül-orr-gégészetre, ahol az orvos talált egy göböt a nyaki pajzsmirigy középső részében. Nyaki UH-ra csak augusztus 14-re kaptam időpontot a kórházban...Gondoltam egyet és elmentem egy magánklinikára inkább 05.28-án. Az UH-n semmit nem talált az orvos, az "a göb meg annyira kicsi, hogy nem okozhat tüneteket". A háziorvos papírra leírta, hogy időpont endokrinológiára, nyaki uh utánra, előtte friss labor beutaló. Azt olvastam, hogy az endokrin-re beutaló kell, vagy ez a vérvételi labort jelenti? Nem értem, hogy kardiológiára miért nem utalt be...Most kb 3-4 napja nem szedtem a Valeriana Relax-ot és este nehezen tudtam elaludni a gyors szívverés és a 15 percenkénti vizelés miatt, pedig most se iszok olyan sokat.
Tisztelt Kérdező!

Panaszai valóban összetettek. Értelemszerűen így a leletek alapján nem zárhatom ki a pajzsmirigybetegség lehetőségét, annál is inkább, mert egy betegnek mindkét betegsége is lehet. Minden esetre azt tanácsolom, hogy pszichiátriai vizsgálatra menjen el és amennyiben a vizsgálat alapján indokoltnak tartják, akkor a pajzsmirigy vizsgálata is szóba jön.
Fontos: „Nem laborleletet kezelünk, hanem beteget.”
Hormonális betegségek kezelése a holisztikus szemlélet jegyében
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.
- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége!!!!. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell!.
- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2015-06-02 17:23:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja