SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt professzor úr!
Több betegségem van ami miatt állandó gyógyszeres kezelés alatt állok/ colitis ulceroza, izületi betegség, magas vérnyomás, asztma/ Biologiai terápiát is kapok./humira/ A betegség miatt sok szteroidot kaptam. Egy idő után nagyon sokat híztam ráadásul egy hónap alatt 30 kg és azóta az le se megy. kb 5 éve társult hozzá fokozott izzadás a fejen sokszor úgy nézek ki mint akit leöntöttek vízzel. Sokat szédülök és elhúzódó erős vérzésem van amire most depo-pedova fogamzásgátlót kapok. Most is van csak elhuzódó pecsételő. Nőgyógyász javaslatára elkezdtem szedni Remifemin plus tablettát mert 47 éves vagyok. Pajzsmirigy labort már többször csináltatott a háziorvos de mindig határértéken belül volt. Panaszaim pedig nem múlnak. Most újból kaptam szteroidot amire a tünetek erősödtek. Már nagyon zavar. Mitől lehet a probléma és mit lehet tenni.
Tisztelt Kérdező!

Betegsége összetett autoimmun kórkép. Ilyen hosszú kórlefolyás után szakmailag, vizsgálat nélkül diagnózist, pláne kezelést javasolni nem volna szakszerű (kezelő orvosai nem tudom mit tanácsoltak?...)
Betegsége- nagy valószínűséggel autoimmun eredetű és az autoimmun eredetű pajzsmirigybetegségek (ha kiderül ennek fennállása!), gyakran társulnak más kórképpel. Ezek felhívják a kezelő orvos figyelmét arra, hogy a pajzsmirigybetegség mellett más autoimmun kórkép is jelen lehet. Az egyik, gyakori betegség, a mellékvese gyulladása. Ezt e betegséget Addison kórnak hívja a szakirodalom és előfordulhat önmagában, de a leggyakrabban más betegséghez társul. A csökkent hormontermelése életveszélyes krízist eredményezhet, miként ez az ifjú beteggel is történt. Hasonló betegségben több államférfi (fenti képen J.F. Kennedy) és közismert színész is szenvedett, ill. szenved. Az ún. „kubai válság idején” Kennedy betegsége, amelyet akkor még kevésbé jól tudtak kezelni - majdnem az egész világot háborús válságba sodorta. Kennedy Addison kórját és pajzsmirigy autoimmun gyulladását 1947–ben diagnosztizálták és 36 alkalommal kezelték kórházban.. A kórtörténete alapján Kennedy már ezt megelőzően is szenvedett tünetei alapján ebben a betegségben és az orvosok azt véleményezték, hogy 1 éven belül meghal ebben a betegségben. Végül is – miként azt tudjuk - merénylet áldozata lett 1963-ban.
Nagyon fontos kitérnem arra, hogy a csökkent mellékvese működés már korábban is fennállhatott, azonban a tiroxin kezelés elkezdése hirtelen váltotta ki a kritikus állapotot. Ezért is lényeges, hogy ne az a séma (protokoll!) működjön, azaz „emelkedett TSH, tehát automatikusan pajzsmirigyhormon kezelés szükséges”, anélkül, hogy a kiváltó okokat és a kísérő betegségeket megvizsgálnák, ill. szükség szerint kezelnénk.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
• Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
• Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
• Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
o Meddőség, menzesz zavarok?
o Csökkent libidó?
o Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
o Hajhullás?
o Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
o Ízületi gyulladás?
o Hüvelygyulladás?
o Vitiligo (bőrfestékhiány)?
o Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
o Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
o Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
o Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen! Ezért az egyik tünet vagy betegség felismerése után az okok keresése mellett arra is gondolni kell, hogy más, társuló betegség van-e, esetleg lappangó formában. Tudom, hogy ez a mechanikussá, „ún. protokollokká” alakult orvoslásban gyakran „elsikkad”, pedig erre gondolni valóban nem pénzkérdés!
További kivizsgálást javaslok és oki kezelést:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-11 13:59:13
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr! 8 hetes terhes vagyok. A terhesség előtt pár hónapja a tsh értékem 2,4 volt. Szerencsére összejött a baba. De sajnos a tegnapi vérképem alapján a tsh már 3,2. 1 hónapja szedek egy jód tartalmú terhesvitamint. Azt már régebben is észrevettem hogy ha jódos sót használtam vagy jódos vitamint szedtem, akkor a tsh emelkedett, lassult a pajzsmirigyem. Ez az érték már káros a babának? Ön szerint elég az, ha leállok a jód tartalmú terhesvitaminnal, javulhat még ez az érték? Van már egy kislányom, vele is ezt a vitamint szedtem anno, de vele akkor az értékeim tökéletesek voltak. De később mikor szoptattam, egy időben megint szedtem a terhes vitamint és akkor már sajnos rosszat váltott ki belőlem mert a tsh értékemet megnövelte 3,44-re és a közérzetem is rosszabb volt. Mindenesetre azt gondoltam hogy terhesvitaminra most is szükségem lenne, bár úgy néz ki hogy megint ront a jód az értékeimen. Mit tegyek hogy ne legyen baja a picinek? Elég lehet ha nem szedem a vitamint? Azt olvastam hogy terhesség első 16 hetében szüksége van a picinek jódra. Mit tegyek akkor?
Köszönöm válaszát!
Tisztelt Kérdező!

A kérdés összetettebb.Napjainkba a világméretű programnak köszönhetően a jódhiány lényegesen visszaszorult. A jód hiányában kevés T3 és T4 képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. A TSH pedig fokozza a pajzsmirigy működését stimulálja osztódásra a sejteket, s ez a folyamat golyvaképződéshez vezet.
Ebből az következne, hogy a jódozással (a só jódozásával és jód tabletta bevitelével) minden megoldható lenne. Sajnos a helyzet nem ilyen egyszerű. Kiderült, hogy azokban az afrikai országokban, ahol a jódozást kiterjedten alkalmazták gyakorlatilag eltűnt a kretenizmus és csökkent a göbös megbetegedések száma, de ugyanakkor más természetű (autoimmun eredetű) betegségeké viszont emelkedett. Fontos azt megjegyezni, hogy egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet.
A szervetlen jód autoimmun thyreoditist és csökkent működést kiváltó hatására fogékonyak:
• Akiknek a családjában pajzsmirigy vagy más autoimmun betegség előfordult
• Terhesek
• Újszülöttek
• Az anti-TPO elleni antitest emelkedett értéke hajlamosít hypothyreosisra
• Az autoimmun thyreoiditisben a meddőség és a spontán vetélések aránya lényegesen magasabb

Összességében: részletes endokrin,ill. immuno-endokrin vizsgálat indokolt és egyénre szabott kezelés javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-11 13:47:42
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

27 éves vagyok és párommal babát tervezünk. 2 év próbálkozunk eredménytelenül. Vele minden rendben.
Nekem volt 4 éve kétoldali petefészek endometriózis miatt laporoszkópiás műtétem, majd fél év hormon kezelés. Azóta annak szerencsére nyoma sincs.
Ciklus 2. napján és 21. napján mért hormon értékek is jók. Ezután mentem el egy endokrinológushoz. Itt ezév március végi vérvétel eredménye TSH:1,78; éhomi cukor:5,5; 120 perces:8,5; inzulin:16,3; 120 perces:112. Az inzulinra azóta is 1500mg Merckformin Xr-t szedek. Azóta fogytam 8 kg-ot, de ellenőrizve még nem volt.
A TSH-ra 50mg Euthyroxot kaptam, majd 2 hónap múlva ez az érték TSH: 1,32; T4:13,96 lett. Ekkor 50mg- ra emelték az adagot 75mg-ra. Ezek után 2 hónapra rá, júliusban a TSH:0,32; T4:18,21 lett. De továbbra is 75mg-mal kell szednem. Elkezdett hullani a hajam, zsibbadnak a karjaim, este ráz a hideg, többet fàj a fejem és a gyomrom.
Kérdésem az lenne, hogy ezeket okozhatja e magas pajzsmirigyes gyógyszer adag? Váltani kellene kisebbre? Illetve ezekkel az értékekkel milyen az esély a vàrt teherbeesésre?

Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelt Kérdező!

Elvileg okozhatja az emelt, azaz 75 ug(!) Euthyrox.
Mindenek előtt azt kellene tisztázni,hogy milyen panaszai vannak, milyen a pajzsmirigy állománya és mi okozta az emelkedett,az élettanitól eltérő értékeket. Lehetséges, hogy más készítményre van szüksége.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-11 13:10:43
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egy eléggé összetett problémával kapcsolatban kérem a segítségét:
Németországban élünk, 2 gyönyörű kislányunk van, és szeretnénk egy harmadik babát is.
Tavaly novemberben volt sajnos egy vetélésem, a terhesség 7. hetében, aminek műtét lett a vége. Utána különböző tünetek jelentkeztek: szívritmus zavar, gyomor panaszok, szédülés. Ennek az lett a vége, hogy január végén kivették az epehólyagomat, mivel más problémát nem találtak, és nagyon rosszul voltam. A műtét után depressziós lettem, ami tőlem teljesen idegen dolog volt eddig. Pánikrohamaim voltak, és képtelen voltam bármit csinálni, ezen kívül nyelési nehézségeim voltak, úgy éreztem, hogy valami van a torkomon. Kaptam antidepresszánst, és elkezdtem egy pszichológussal konzultálni. Az ő tanácsára a nyelési nehézséget nem hagytam annyiban, mindig mondtam a házi orvosomnak, amikor mentem hozzá vizsgálatra. Márciusban végül megnézte ultrahanggal a pajzsmirigyemet, ahol talált egy 1 cm-es gyulladt területet. Mivel a hormonszintem rendben volt, azt mondta, hogy nincs gond, fél évente ellenőrizni kell, hogy nem történik-e változás.
Szerencsére az antidepresszánsok szedését sikerült júniusban abbahagyni, de mivel továbbra is megmaradt a szívritmus zavar, és fegyelmeznem kell magam, hogy ne törjön ki rajtam néha a pánik, (szerencsére a pszichológustól tanult technikák ebben segítenek), júliusban, mikor Magyarországon voltunk elmentem egy pajzsmirigy ultrahangra, ahol azt mondták, hogy valószínűleg Hashimoto betegségem van, de szükség van egy részletes pajzsmirigy vérképre is. Ezt meg is csinaltattam, az eredményeim az alábbiak lettek: TSH: 0,985; FT4: 10,22; FT3: 4,54; TSH receptor elleni antitest: 0,4; Thyreoglobulin: 0,47; Anti Thyreoglobulin: 149,2; Anti TPO: 0,4; rT3: 0,17. Sajnos mire megjöttek az eredmények, vissza kellett jönnöm Németországba, mert kezdődik az iskola, így nem volt időm felkeresni egy endokrinológus szakembert. Viszont szeretném tudni, hogy ezek az eredmények okozhatják-e a panaszaimat, illetve milyen hatással lennének egy újabb gyermekvállalásra?
Szükséges lenne-e gyógyszeres kezelés?


Válaszát köszönöm,

Viktória
Tisztelt Viktória!

A pontos választ nyilvánvalóan a kezelő, ill. a vizsgálatot indikáló kollégától kaphatja meg. Nagy valósznüséggel ún.n post-partum thyreoiditse lehetett.Ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követően időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.
Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
1 Golyva (strúma kialakulása)
2 A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
3 Szívdobogás lép fel
4 Hajhullás jelentkezik
5 Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
6 Hasmenés, néha székrekedés lép fel
7 A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
8 Izomfájdalmak lépnek fel

Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
1 Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
2 Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang vizsgálat segít a betegség megismerésében.
Oki kezelést javaslok, jó egészséget kivánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-09 09:43:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Március végén a laborleletemben a TSH 4,47 mIU/L , Szabad T4 10,63 pmol/L (7,75-15,21) Szabad T3 5,15 pmol/L (3,80-6,00). Júniusban jutottam el pajzsmirigy rendelésre ahol az orvos egyenlőre nem javasolt gyógyszer szedést.
Június végén teherbe estem (nem tervezett), most 8 hetes kismama vagyok. A nőgyógyászom javaslatára mától Letrox 50-et szedek napi fél tablettát.
Aggódva olvasom, hogy terhesség elején a pajzsmirigy alulműködés milyen rendellenességet okozhat. A fenti értékek esetén számolnunk kell rendellenességel?

Üdvözlettel: Katona Krisztina
Tisztelt Katona Krisztina!


Mindenek előtt azt kellene tudni, hogy ez az érték mellett milyen tünetei, fizikális leletei vannak, másrészt mi okozta ezt az értéket.
A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte.A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva.A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) azt ajánlja, hogy már a családtervezés időszakában mérjék fel, hogy ki tartozik a fokozottan veszélyeztetett („high risk”) csoportba.
Kiket sorolnak ide:
Akiket már kezeltek pajzsmirigy betegség miatt.
Akiknek a családjában pajzsmirigybetegség fordult elő
Akinek golyvájuk (strúmájuk) ismert.
Akiknek pajzsmirigy elleni antitestek (fehérjék) mutathatók ki a vérükben.
Akinek inzulinnal kezelt cukorbetegségük van vagy inzulin rezisztenciájuk van.
Akinek egyéb autoimmun betegségük: ízületi-, bél-, bőr-, máj-vese-, szembetegségei ismertek.
Akinek meddősége van (ennek hátterében autoimmun pajzsmirigybetegség állhat!).
Akiknek ismételt vetélésük, koraszülésük volt.
Akiknek nyakát valamilyen okból besugározták

Kétségtelen, hogy a fokozott rizikójú nők kiszűrése lényegesen csökkentheti a sterilitást, a vetélések, tovább az újszülöttek fejlődési rendellenességeinek számát.
További endokrin, ill. immuno-endokrin vizsgálatot javasol, üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-09 09:38:08
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Szeretném tanácsát kérni az alàbbi problémámra.
31 éves vagyok, 4 éve diagnosztizáltak nálam autoimmun pajzsmirigy betegséget. Szépen beállították gyógyszeremet, letrox 50 szedtem, tüneteim elmúltak (fogyás, hajhullás, börszàrazság, hüvelyfolyás, -viszketés)
Tavaly elsö próbálkozásra várandós lettem, emelték a gyógyszeremet 75-re, szülésig ezt a mennyiséget szedtem. Szülés utàn 3 héttel visszavették az adagot 50-re, mert 0,15 volt a tsh. 10 hónapos a kisbabám, még mindig szoptatom. Szeretnénk kistestvért, nem akarunk nagy korkülönbséget, ezért már próbálkozunk. Azonban pár hónapja tüneteim visszatértek, föként a hajhullás, és a ciklusom második felében a hüvelygyulladás, folyás. Gyanússà vált a pajzsmirigyem,és aktuális volt a kontroll is. A vérvételen kiderült a tsh magas, 3,48, tudtommal fogantatáshoz ez az érték magas. Az ft4 16,18. Nögyógyászom szerint a szoptatás miatti magas prolaktin az oka, hogy nem jön a baba.
Ön szerint emelni kellene az adagot 75- re, figyelembevéve a tüneteimet, és a tervezett kistestvért?
Mennyire befolyàsolja a prolaktin a tsh-t? Annyi anyuka teherbe esik szoptatás alatt, ezért gondolom, hogy a pajzsmirigy gyulladásom romlott, ami akadályozhatja a petérést vagy a beágyazódást.
Segítö válaszát elöre köszönöm.
Tisztelettel: Balázs-F. Éva
Tisztelt Balázs-F. Éva!

A legvalószínűbb, hogy Önnek a szülés utáni, ún. „post-partum” pajzsmirigygyulladása zajlott, ill. zajlik le, ezt támasztják alá a szépen, pontosan leírt tünetek. Ez a betegség a szülések 17-20%-ban kialakul, de sajnos ritkán diagnosztizálják. A lényeg: megfelelő immuno-endokrin kivizsgálás után a betegség kezelhető és a szoptatást nem kell abbahagynia! Mi is ez a betegség? Ez az u.n. post-partum thyreoiditis (PPT) a szülést követő 3-12 hónap múlva alakulhat ki a szülések 3-1 %-ban! A PPT népegészségügyi jelentőségét az adja, hogy ez a betegség is gyakran “rejtve” marad és valami egészen más betegséggel “kezelik” a kismamát. Melyek ezek a legfontosabb jelek, tünetek? A pajzsmirgy megduzzadása (strúma, golyva), az erős szívdobogás, hajhullás, fulladás érzése, nagyfokú (ok nélküli kimerültség), jelentős hízás.
Ami a prolactint illeti:
Az emelkedett prolactin szintnek több oka is van:
• a leggyakoribb a krónikus stressz
• több gyógyszer is emeli ennek az agyalapi hormonnak a szintjét
• autoimmun betegség mérgező anyagok
• gyógyszerek (főleg depresszió elleni gyógyszerek, a reflux betegségre használtak
• táplálkozási rendellenességek
• a agyalapi mirigyet érintő gyulladás, esetleg daganat
További kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-06 13:55:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! A kislányom 9 éves. Egy alkalommal bevásárlás közben rosszul érezte magát. A Doktorunk megvizsgálta és az elsődleges vizsgálatok azt mutatták hogy minden rendben. A laborvizsgálatoknál viszont voltak eltérések:MPV 11,4 vas 3,8 CRP 17,9 TSH 5,096 . Ön szerint kell aggódnunk vagy ezek az eredmények nem olyan rosszak? Válaszát köszönöm44 Üdvözlettel Betti
Tisztelt Betti!

Egyelőre nem kell aggódniuk. A TSH értékek kortól, nemtől függőek lehetnek. További gyermek endokrinológiai vizsgálat jön szóba panaszok esetén.
Üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-04 21:13:51
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Doktor Úr!

A cukor terhelésem rossz lett. Szerintem.

2016.07.31.-én este 21-kor ettem 1 fürt szőlőt, majd két szelet korpást toast kenyeret kolbásszal. Így este fél 10-kor ettem utoljára. Így 9 és fél óra "éhezés " után mentem cukorterhelésre. Inni ittam vízet még éjszaka vizsgálat előtt.

Éhgyomorra vércukormérővel 5,4-es cukrot mértek majd megittam a cukros oldatot.
2 óra múlva megmérték újra vércukormérővel akkor 6,7-es értéket mondtak.
A levett vér cukorértéke nagyon eltér attól amit ott a laborba mértek a cukormérővel.
A leleten éhgyomori 4
120 perces érték 7,6

Létezik hogy ennyire eltér a két mért érték? A laborba azt mondták a vércukormérő értékeket felejtsem el mert azt se tudják mikor volt bekalibrálva a gépük.

A laborba mondták hogy nem szabad a vizsgálat alatt elmenni sehova, de mivel sokat fáj húzódik a pocakom a párom hazavitt autóval és itthon feküdtem majd visszamentünk a 120 perces vérvételre.

Nem tudom mennyire befolyásolta az eredmény hogy hazajöttünk felmentem a 4-ik emeletre gyalog majd ugye vissza a földszintre mikor mentünk az sztk-ba.

Az itthon töltött idő alatt feküdtem, meg 2-szer ment a hasam.

Sajnos elég sokat megy a hasam mert sok magnéziumot kell szednem.


Attól félek hogy a terhelt értékem magas annak ellenére is hogy nem maradtam ott hanem picit mozogtam ameddig oda vissza mentünk.

Ön szerint kell diétáznom?

Ha igen mennyi szénhidrátot ehetek?

Jelenleg 53 kg vagyok, és 168 cm.
A 25-hétnél járok a várandósságban.

Tisztelettel: Ditta
Tisztelt Ditta!

Valóban az egyes laboratóriumi értékek rendkívül eltérők lehetnek. Egyelőre azt tanácsolhatom, hogy cukrot tartalmazó ételeket nem fogyasszon. További endokrin kivizsgálás javasolt.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-04 21:12:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Édesanyám, évtizedek óta fennálló hisztaminintoleranciáját, 2014 decemberében Professzor úr diagnosztizálta. A szigorú diéta hatására akkor sokkal jobban lett, azóta járt már termeszesen Professzor úrnál is.
Jelenleg igen rosszul van, ami februárban kezdődött:
Gasztroeneterológia - gyomortükrözés - helikobakter - Orvosi tanácsra két erős antibiotikumot kellett végigszednie (Először hezitáltunk, tekintve, hogy hisztaminintoleránsoknak doktor úr tanácsa alapján is nem kellene antibiotikumot szednie, de az orvos azt mondata, hogy mindenképpen szükség van rá.)
Ennek beszedése után 6-8 hétig rettenetes állapotban volt, hányinger, piros foltok, jéghideg, folyton izzadó lábszár, talp, rettenetes gyengeség, ami azzal társult, hogy 2 liter bevitt folyadék mellett volt, hogy 3 litert pisilt egy-egy nap. Heteking infúziót kapott. Laikus szemmel olyan volt az állapota, mintha megmérgezték volna, amitől próbál a szervezete megszabadulni. Mivel az állapota csak részben javult, a vízháztartás érdemben nem rendeződött, endokrinológus vizsgálta. Laborértékei alapján mellékvese, pajzsmirigy hormonszintek rendben voltak. Tünetei alapján (nem egyértelmű szomjaztatásos vizsgálati eredmény) diabetess insipidust diagnosztizáltak. A felírt minirin tabletta nem hozott egyértelmű hatást. Volt, hogy pl. röntgen után 2 hétig ismét nagyon rosszul volt, fokozódott a vizeletürítés, hiába szedett a tablettából már 3 szemet, mintha semmi hatása nem lett volna, és átmeneti időszakokban pedig egy szem is soknak bizonyult, nagyon visszafogta a vizeletét, ami szinte sötét narancsos színű volt ilyenkor. Úgy tűnt, mintha mindig akkor lenne rosszul, amikor valami hiszaminintoleránsoknak nem szerencsés hatás éri (gyógyszer, röntgen, injekcióban vas alkoholtartalommal, stb.). Fokozott vizeletürülés időszakában volt, hogy a korábbi normál egfr szintje pár nap alatt 30-40-el csökkent. Természetesen, ha infúziót kapott akkor ez az érték is javult. Június elején már kezdtünk örülni, mert mintha picit jobban lett volna, de sajnos szalmonellás lett (ca. 2-3 hét rosszullét), azóta ilyen lelete már negatív. Miután ebből javult az állapota, a jobb veséje nagyon feszített (július eleje), rettenetesen fájt, nagyon nehezen tudott pisilni, a napi mennyiség is jóval kevesebb volt, mint az össz bevitt folyadék. Égő, csípő érzést sosem tapasztalt. Az endokrinológus tudtával abbahagyta a minirin szedését. Rettenetesen legyengült, egész nap aluszékony. Mindennapos hányingerérzet. Első pár hétben rendszeres hőemelkedése volt, majd kér napig láza. Hasi ultrahang szerint a jobb vese kissé megnagyobbodott, van veseköve is (1 nagyobb és egy kisebb), de azok nincsenek "rossz" helyen, a húgyutak átjárhatóak. Az ultrahang diagnoszta 3 hónapos kontrollt javasolt. Ekkortájt vizeletvizsgálat genny, vér és baktérium (Proteus mirabilis), és két alkalommal fehérjét s mutatott. A vérsüllyedése 48. Infúziós "kúra" esetén egfr és egyéb vesefunkciói rendben voltak, nefrológus hólyaggyulladást diagnosztizált.
Jelenleg vesefájdalma tompább, de állandó. Hőemelkedések visszatérnek. Az utóbbi időben vizeletháztartása az ellenkező irányba billent, előbb rendeződött most pedig újra több vizelet távozik, mint amennyi folyadék bejut. A vérsüllyedése 38, a CRP 2,95. A vizeletében már nincs mindennap baktérium. A háziorvos szerint jó lenne rendezni ezt a gyulladásos problémát, hátha ez is hatással van. A nefrológus jelezte, hogy nem ismeri igazán a hisztaminintolaranciát, és mindenképpen kérjük az ebben a betegségben jártas orvos véleményét. Az orvos tanácsára tőzegáfonya kapszulát szed minden nap, kamilla, diófalevél teát, hátha elmúlna a gyulladás, de ez már sajnos hetek óta tart.
Abban kérném tisztelettel professzor úr tanácsát, okozhat-e a gyulladásos állapot hisztaminfelszabadulást, termelődést egy igen legyengült szervezetben? Jelenleg ez az amihez kötni tudjuk csak a rosszulléteit, és bár lelkiismeretes, de tanácstalan a háziorvosunk is, azon túl, hogy infúziót ad, ami persze nem lehet végső megoldás. Van-e olyan hatékony gyulladáscsökkentő, amelyet hiszaminintoleráns betegek is használhatnak. A nefrológus is tanácstalan volt, mivel a nem-szteroid gyulladáscsökkentők ellenjavaltak, ennyi a gyomor állapotát pedig rossz irányba befolyásoló közelmúltbeli probléma esetén antibiotikumot sem szívesen javasol, pláne nem hisztaminintoleráns betegnek, ugyanakkor a tavaszi tapasztalatok alapján nem is nagyon mernénk ebbe belevágni.
Nagyon szeretném, ha mire professzor úrhoz időpontot kapunk legalább ifúzióra ne lenne szükség és eljuthassunk.

Bőbeszédűségem aggodalmamból fakad, köszönöm megérétsüket.

Előre is hálával és köszönettel segítségükért,édesanyám nevében is tisztelettel.
Tisztelt Kérdező!

Nagyon sajnálom a történteket. A hisztamin felszabadulása valóban okozhat gyulladást.
Mit lehet tennie:
1.A hisztaminmentes,ill. szegény étrend betartása
2. A hisztamin elleni készítmények szedése pl. Claritine akut 2-3x 1 tbl/nap
3. Tőzegáfonya szedése, bő folyadékfogyasztás

Mielőbbi felépülést kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-03 17:00:31
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Ùr!

Külföldön élö magyar állampolgár vagyok. 2 egészséges gyermekem van. a kisebbik 1 éves volt májusban..
Kb. 1 hete Magyarországi nyaralás alatt kiderült, hogy ismét várandós vagyok. (a terhességnek semmi tünete nem volt tapasztalható, még a szülés, szoptatás után nem is volt vérzésem)
az otthoni ultrahang alapján kiderült a terhesség a 17 hétben vagyok. Sajnos pajzsmirigy alulmüködésem van. március 9-én volt 2,0 TSH megállapitva. illetve a legutolsó ami július 21-en lett mérve az TSH: 27,1 (más értékek nem lettek mérve ) aznap csináltam a pozitiv terhességi tesztet is. Nem lehet tudni mióta csúsztam át normál müködésböl alulmüködésbe. Valószinü a gyermek fogantatásánal
normál tartományban voltam. (az adagom : 75 µg Eutyroxin volt)

A magyarországi doktor úr (nögyógyász, endokrinologus) aki ultrahangot csinált rögtön egy terhesség megszakitást javasolt. ( a gyermek nagy valószinüséggel szellemi fogyatékos lesz). (illetve egy genetikai konziliumot)

Ezután visszajöttem Németországba és itt az itteni nögyógyászomtol illetve endokrinologustol azt a választ kaptam, hogy a magzat elegendö hormont kapott tölem, max. az adagomat 75 µg rol emeljem meg. Ezt rögtön meg is tettem a terhesség kiderülte után 150µg-ra.
Hozzá kell tenni hogy Németországban nem megengedett a 12. hét utáni terhességmegszakitás. (legalábbis ilyen indokkal)

Kérem segítsen! Nagyon el vagyok bizonytalanodva. Kinek higyjek? Hazamenjek Magyarországra és ha ott szükséges szakitassam meg a terhességet? mekorra kockázata van hogy a gyermek sérült lesz? Szeretnénk a férjemmel 3. gyermeket, de semiképpen nem szeretnénk rizikót vállalni és esetleg egy egészséges családot tönkretenni.

Egy öszinte szakmai választ szeretnék.


Mély tisztelettel. Pataki Beáta
Tisztelt Pataki Beáta!

Látataltba nehéz, vizsgálat nélkül nem szakszerű és nem is megengedett tanácsot adni előzetes vizsgálat nélkül.
Tekintettel a helyzetére a következőket tanácsolom:
1. Támogatom azt a javaslatot, hogy a terhességét ne szakítsák meg!!!
2. Tudni kellene, hogy van-e pajzsmirigygyulladása!
3. Kerülni kellene a szervetlen jód bevitelét.
4. Kívánatos volna minél előbbi személyes találkozás a további kezelés megbeszélése céljából (igyekszem soron kívüli vizsgálatot biztosítani, Ön is kérheti: e-mail:info@endokrinkozpont.hu

Őszinte tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-02 17:54:18
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztel Professzor Úr!

Segítségére, tanácsára lenne szuksegem a következő problémával kapcsolatosan. 2015 szeptemberében született meg kislányom, majd 2016 májusában a következő tüneteket figyeltem meg magamon: fokozott izzadás, alvászavar, magas pulzus emiatt nagyon hamar elfáradtam, fokozott hajzsirosodas. Mivel fogorvos vagyok, ezért rögtön eszembe jutott, hogy pajzs mirigy tulmukodes okozhat ilyeneket, igy a házi orvossal konzultálva végül elmentem labor vizsgálatra, ami a következő eredményeket mutatta: Tsh: 0.02, t3:18,58, t4:31,10. Igy elmentem ket endokrinologus kolléga hoz. A kislányom meg mindig szopizik (10 honapos) ezért olyan megoldást szerettem volna ami biztonságos a babának es nem kell ot el választanom. Az egyik endokrinologus propycilt irt fel es azt tanácsolta h hagyjam abba a szoptatast, a másik pedig metothyrin szedését javasolta es azt mondta hogy szoptassak mellette nyugodtan. Megmondom őszintén, hogy orvosi könyvekben utana olvastam a dolgoknak, es végül nem mertem gyógyszert szedni es lelkileg is nagyon megviselt az a tudat h el kell választanom a kislányom. Hat hét múlva ismét elmentem vervetelre, Tsh 0.01nel kevesebb, trak 15.6, t3 32.14, t4 41.19. Az eredményein romlottak egyértelműen a hat hét alatt, viszont mivel a szervezetem alkalmazkodott ezért a tüneteim elmúltak. A szív frekvencia csökkentésére szedek propranololt. Többszöri ajánlások miatt a doktor úrhoz próbáltunk többször is időpontot kérni, de sajnos csak februárra tudtak adni. Szeretnem kérni a professzor úr segítséget, hogy mit csináljak, szoptassak vagy válasszam el a gyermekem es szedjek-e gyógyszert es ha igen akkor melyiket?

Köszönöm megtisztelő valaszat: J.Szandra
Tisztelt J. Szandra Kolléganő!

Átérzem problémáját, s ugyan szabadságon vagyok, de csütörtökön , aug. 04-én 9h 30 perckor bemegyek az Endokrin Központba és megbeszéljük a teendőket. Lehet segíteni!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-02 17:45:33
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Ur!
2009 ota vagyok az On betege, pajzsmirigy alulmukodessel es autoimmun gyulladassal kezel. Augugusztus kell Onhoz kontrollra mennem es az idopontra varok de addig is amig nem jutok el Onhoz lenne egy kerdesem.
Jelenleg a terhessegem 15. heteben jarok, es a legutobbi (julius kozepe) laborvizsgalat szerint a TSH erteke: 3,083. Majusban 2, 036 volt. Most az Euthyrox dozisom 75mikrogramm, a kerdesem az lenne, hogy addig is amig nem jutok el Onhoz legyen-e ez a dozis megemelve 100 mikrogrammra? Elore is koszonom a valaszat.
Udvozlettel,
Andrea
Tisztelt Andrea!

Miként azt korábbi vizsgálata során jeleztem valóban indokolt ebben a stádiumban a dózis emelése 100 ug-ra.
A továbbiakat majd megbeszéljük személyesen.

Jó egészséget kívánok, üdvözlettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-08-02 17:38:26
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!

Egy kicsit összetett ügyben kérném ki a véleményét.
37 eves nő vagyok 2 gyerekkel, ha ez esetleg fontos lehet. 2015 nyarától több tünettel kerestem fel a haziorvosomat. Szemszárazság, száraz bőr, kéz, nehezen türtem a hideget (este 22 fokban is fáztam), jobban hullott a hajam, sz;kreked;sem volt, panikrohamaim voltak neha, szédültem, néha remegtem, a lábszáram bizsereg, ciklusaim nem maradtak ki, de nem mindig 28 napra jött meg. Csináltatott vérvételt, alacsony vas jött ki, vérszegénység, illetve a tsh 2.59 volt, külföldön élek, itt a határ 0.4-4.2, mivel határértéken belül volt a tsh, itt nem néztek t4-et, sem antitpo-t. Inkább irt fel külön gyógyszert minden tünetre. A tüneteim nem multak el, újra előjöttek. Így 2016.05.03-an csináltattam újabb vérképet.
A vasam megint alacsony volt (serum ferritin 12.2, transferrin SAT 19%), es a tsh 4.29, FT4 16.5. Itt nem néznek FT3-at egyáltalán, igy annak az eredményét nem tudom.
A háziorvos azt mondta, ez csak kicsit határérték felett van, szerinte nem kell semmi, csak vaspótlás, illetve a multivitaminomban van 150 mg jód, 6 hét mulva csinaltassunk ujabb vérképet antitpo-val.
Közben a tüneteim nem mültak el, amikor megint egy nap pánikrohamom volt (előtte tavaly volt csak), megkerestem Magyarországon egy természetgyógyászt, aki kapcsolatban van egy magyar endokrinológussal. Megmutatta neki a vérképemet, azt mondta erre azonnal el kell kezdeni szedni 50-es tiroxint. A természetgyógyász pedig palástfü teát javasolt 1,5 litert naponta. Hogy ez az agyalapi mirigyre hat, es a ciklust is segiti. Elkezdtem a teát inni, amitól napi szinten pánikrohamaim voltak, bár szerintük a tea nem okozhatja ezt. Mivel nagyon nem voltam jól, elkezdtem szedni 25 tiroxint vasárnap, hétfőn. Kedden nem szedtem, szerdán reggel sem, szerdan csináltattam az új vérvételt. A vas jó, a tsh 1.95, mivel határértéken belül van, megint nem néztek T4-et. Az antitpo-ra még 1 hetet várni kell. A magyar endokrinologus azt mondta, jobbak az értékek, de szedni kell az 50 tsh-t, amig le nem megy legalább 1.4-re. Az itteni háziorvos azt javasolta, mivel a tsh 1.95, szerinte nem kell tiroxin, de ha a magyar endokrinologus az 50-et javasolta, kezdjük 25-tel egyenlőre, és 6 hét mulva csináljunk ujabb vérvételt. Szóval most 25-ös tiroxint szedem, de nem vagyok jobban, a teát nem iszom, erős pánikrohamaim nincsenek, de feszült vagyok, aludni nem tudok, max 2-3x fél órákat esténként. Szívdobogásérzésem van, valószínüleg az idegessétől, nem alvástól szorongásom, pszichés tüneteim, hasmenésem is van. A szememmel homályosan látok kicsit egy ideje, illetve mintha vízben lenne. A háziorvosom azt mondta, valószínúleg allergia, a fülemben túlnyomás van, viz van benne, írt fel szteroidos orrsprayt. A vérnyomásom, pulzusom normális értékeken vannak. Mintha már pajzsmirigy túlműködésem lenne.
A magyar endokrinologus még agyi mr-t is javasolt hogy nézzük meg az agyalapi mirigyet is. Az folyamatban van.
Szóval most egy nagy kérdés van, egyik orvos ezt mondja, másik azt.
Ezekre az értékekre Ön mit mondana, kell-e szedni tiroxint, mekkora adagot javasolna Ön? Normálisak ezek a mellékhatások a tiroxintól? Várjak-e még egy hónapot az új vérvételre, és szedjek-e addig gyógyszert? Vagy inkább jobb, ha abbahagyom, és csinálunk valamennyi idő múlva újabb vérképet?
Mivel külföldön élek, van lehetőség Önnel esetleg telefonon is konzultálni?
ELőre is köszönöm a válaszát.
Greta
Tisztelt Gréta!

Panaszai valóban összetettek. A pánik tünetegyüttes mellett a pajzsmirigy betegséges sem kizárt. Fontos azonban kiemelnem, hogy a a TSH érték önmagában kevés a diagnózishoz! Laboratóriumi értékek ugyanis száraz adatok, melyek mögött egészség, vagy betegség húzódik meg. Elég, ha ez alapján kezeljük a beteget, vagy járjunk utána, milyen egyéb okok játszhatnak még szerepet a tünetek megjelenésében?
A TSH az egyedüli vizsgálat, amely a pajzsmirigybetegségek felismeréséhez és kezeléshez szükséges?
A kérdés gyakorlatilag minden betegben felmerül, sőt azokban is, akiknek szűrővizsgálatuk során végzik el ezt a tesztet. Azt tapasztalom, hogy a TSH körül az orvosok körében is vannak bizonytalanságok, ha más nem, akkor az ún. normál érték kérdése borzolhatja a kedélyeket. Több betegem beszámolójából is idézhetnék, sajnos elég sok a kedvezőtlen tapasztalat, mégis egy gyakori példát emelnék ki: Túlműködést mutató TSH értékek esetén a tünetek alapján fontos utána járnunk, hogy a pajzsmirigy működés zavarát nem agyalapi mirigy eredetű eltérés okozza-e. Hiba lenne tehát pusztán a számokra hagyatkozva kezelni a beteget.
Mi tehát a TSH?
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről. A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak” vagy az ún. referencia tartományon belüliek? A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigyműködése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „köbe vésett” normális érték! Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
- TSH elleni antitest jelenlétét
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Mit javaslok?
Részletes immuno-endokrin kivizsgálást. A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát. Van mód egy előző vizsgálat után a telemedicina útján történő tanácsadásnak, de ez soha nem helyettesítheti a személyes találkozást.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-24 17:44:10
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Professzor Úr!
43 éves nő vagyok, két gyermekem van. A nagyobbik huszonkettő, a kisebbik tíz éves. A második szülést megelőzően több vetélésem is volt a 7-8 hétben, alacsony progeszteron szintem miatt. Jellemzően rendszeres a ciklusom egészen a "kezdetektől", 28 nap. Fogamzásgátló gyógyszert sosem szedtem, eltekintve attól a pár hónaptól, 20 éves korom előtt. Vérzésem az elmúlt pár évben, a menstruációt megelőző napon/napokon, illetve az utolsó (5. napon) barnás színű. (gondolom az alacsonyabb hormonszint miatt, bár nem akarom túlokoskodni)
Az elmúlt három hónapban rövidebb ciklusaim voltak, 23-25 naposak. A tőlem megszokott mennyiséggel és kb. ugyanúgy öt napig tart. Tulajdonképpen ez ami miatt írok és izgulok. Valószínűleg egy pszichológus sem ártana :)
Túlsúlyos vagyok, 20-30 kg többletet cipeltem az elmúlt 8-10 évben. Azért írom múlt időben, mert másfél hónapja szénhidrád-csökkent üzemmódba kapcsoltam, ami igen szépen látszik. Mellette egy tea keveréket iszom, ami Mate tea, gyömbér, fahéj és borsmentából áll. Időközben külföldre költöztünk, 6 hetente hazautazunk Magyarországra ezer kilométerről. Esetleg köze lehet még a változáshoz, hogy két éve nem láttam a fiamat, aki pár hét múlva hazalátogat Kínából. Szerintem emiatt többet stresszelek. Mindezeket csak gondolom, hogy befolyásolhatja a ciklust, ezért sikeredett ilyen személyesre a levelem.
Köszönöm előre is a válaszát. Minden jót kívánok!
Mercedesz
Tisztelt Mercedesz!

A stressznek valóban lehet szerepe panaszaiban, de perimenopausa sem kizárt. Immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-24 17:29:12
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt doktor úr!

Problémám miatt fordulnék Önhöz. Ami székrekedés és bélgázok keletkezése. Étel Érzékeny nem vagyok, UH rendben,allergiám nincs, vérvétel rendben. Plusz mellette nőgyógyászati folyásom is van ami szinte állandó. A tenyésztés gombát mutatott ki a panaszaim összefügghetnek a nőgyógyászati problémákkal? A székletben szoktam látni fehéres váladékot, nyálkát. Nőgyógyászatilag kaptam kezelést, kúpot szájon át szedett gyógyszereket, probiotikumokat de jelenleg nem használtak. Mik állhatnák a panaszaim mögött? Konkrétan az orvosok hol az egyikhez hol a másikhoz küldenek... :) Köszönöm a kedves válaszát. További kellemes napot!
Tisztelt Kérdező!

Panaszait nagy valószínűséggel fertőzés okozhatja. A baktériumok és gombák döntő többsége előnyös az emberi szervezet számára. Candidát pedig a természetben is szinte mindenhol találhatunk. Ritkán okoz megbetegedést, akkor viszont gyakran rejtett és krónikus, idült formában jelenik meg és számos kellemetlen tünetet okoz a Candida albicans, a gomba eredetű fertőzés.
A civilizációs betegségnek is tartott fertőzés hajlamosító tényezői közül első az elképesztő mennyiségű, néha talán fölöslegesen is használt antibiotikus kezelés. Gyakran ugyanis akkor is antibiotikumot alkalmazunk, amikor más megoldás is lenne. A baktériumokkal való együttélésünkön kellene javítani az elpusztításuk helyett. Annak ugyanis ára van, megjelenhet a gomba, többek között a Candida is. Ezért enyhe nátha esetén nem szükséges antibiotikumot kapkodni. Az immunhiányos állapot is hajlamosít a Candidára.
A Candida-fertőzés panaszai függnek az előfordulás helyétől. A gombák elterjedése akár több tünetet is okozhat egyszerre vagy külön-külön, amelyek gyakran más szervi betegség tünetei mögé bújnak. Ezerarcú ez a betegség és nagyon sok sormában jelentkezhet. A májzsugorodásban szenvedők legyengült szervezetében is gyakori az előfordulása, jellegzetes tünete, hogy nem tudnak nyelni, vérzik a fogínyük és a nyelőcsövüket is ellephetik a gombák, gyulladást és fájdalmat okozva. A hüvelyben megtelepedett Candida rendszerint folyást okoz. A nőgyógyászati szűrésen - ritka kivételektől eltekintve - nem szoktak rá figyelni, pedig a kenetből megállapítható a létezése. A többi, nyálkahártyán lévő gombák kimutatása nyelvkaparékból, garat-torok váladékból történik. A székletből nem mindig mutatható ki, a legbiztonságosabban a vérsavóból lehet azonosítani a Candida elleni antitesteket.
A Candida gomba által kibocsátott méreganyag számos tünetet okozhat, ezek közül néhány:
o fáradékonyság
o letargiaérzés, rosszkedv, labilis kedélyállapot, depresszió, pánikbetegség,
o feledékenység, emlékezet és memóriazavar, szétszórtság, koncentrációs képesség csökkenése fiatalkorban, gondolkodási képtelenség, bizonytalanság, határozatképtelenség
o fejfájás
o ingerlékenység, robbanékonyság, intolerancia
o gyomorégés, fájdalmas haspuffadás, hasmenés vagy székrekedés
o éhség esetén jelentkező rosszullét
o pajzsmirigy túl- vagy alulműködése
o vastagbélgyulladás
o hüvelyfolyás, égő, viszkető érzés
o gyakori felfázás, hólyaghurut
o libidócsökkenés
o méhnyálkahártya gyulladás, visszatérő petefészek ciszták, gyulladások, meddőség
o menstruációs zavarok
o makacs prosztatagyulladás
o ismeretlen eredetű izomfájdalom, görcs, merevség, ízületi bántalmak
o allergiás reakciók
o tartós hőemelkedés
o hajhullás, hajzsírosodás
o testsúly csökkenése vagy növekedése

Ha a vizsgálatok nem támasztanak alá szervi elváltozást, gondolni kell a Candida gomba által okozott megbomlott egyensúlyra!
Kezelése
o Gyógyszeres kezelés: ez orvosi feladat. Lényeges, hogy a gomba elleni kezeléssel nem csak káros, hanem a szervezet számára hasznos gombákat is elpusztíthatjuk, ezért alkalmazásuk mindig megfontolandó.
o Diétás kezelés: napjainkban ez elég széles körben ismert és részben alkalmazott is.
A Candida-diéta során kerülni kell minden olyan ételt, amelyeket a gombák szeretnek, ilyen a finomított cukor, az édességek, a cukros üdítőitalok, az élesztővel, erjedéssel készült termékek, az ecetes, a penészgombás és a megterhelő, nehéz ételek.
Panaszainak fennállása esetén immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-18 08:20:13
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr!
Tiniként kezdődtek problémáim hajhullással,/mostanra a fejem teteje és homlok résznél átlátni a fejbőrig/
Számtalan vizsgálat következett nem találtak semmit.
Allergia,fáradtság,erős vérzés,hajhullás,immun gyengeség,gyakori hasmenés,hipoglykémiás tünetek stb,
az évek alatt.Szeretnénk babát,megfogan a baba azonban nem marad meg spontán abortál.
Eljutottam endokrinológiára csináltak teljes hormon vizsgálatot 3-14,22,24,26 napokon.
Sárga test problémát mondtak ,de nem javasoltak kezelést.
A kérdésem a következő lenne ebből a leletből ki kellet volna derülnie az ösztrogén dominanciának?
Külön vizsgálat ehez szükséges?
Vagy ez/sárgatest probléma/ ,esetleg ezt jelenti?
Hogyan lehet kezelni,ha progeszteron pótlás történik rendbe jönnek a fenti tünetek?
Önnel esetleg személyes konzultáció lehetséges?
Hova kellene fordulnom ,hogy kezeljenek?

Válaszát előre is köszönöm:Mona.
Tisztelt Mona!

Természetesen nem kizárt az ösztrogén dominancia lehetősége, de ebben az irányba további vizsgálatok szükségesek.
Mi ugyanis az ösztrogén dominancia lényege?
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos (ellensúlyozó) nemi hormon a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki.
• Ösztrogén
- Első számú női nemi hormon (többek közt ösztradiol, ösztriol, ösztron alkotja)
- Felelős a másodlagos női jegyek (mellek, méh) és menstruáció kialakulásáért
- A menstuációs ciklus első felében (1-14. nap) van jelen, petefészekben termelődik
- Zsírraktárakat növeli, izomtömeget csökkenti
Nemcsak a petefészek állítja elő az ösztrogént, hanem a testzsír is. Így férfiakban és nőkben is egyaránt jelen van. Egy kövér férfiban akár több ösztrogén is lehet, mint egy fiatal szikár hölgyben. Fontos! Azoknál, akinek teljes petefészek-eltávolítást hajtottak végre, annak is magas lehet az ösztrogén szintje.
Progeszteron
- Másodlagos női nemi hormon, „ellensúlyozó” hormon
- Felelős a terhesség létrejöttéért, a terhesség fenntartásáért
- A menstruációs ciklus második felében van jelen, peteérés után - 20 mg/nap mennyiségben - termelődik
- Petefészekben és kis mennyiségben a mellékvesékben termelődik
Az ösztrogén dominancia, ill. a progeszteron hiány tünetei
- Terméketlenség, meddőség
- Tüszőrepedés nélküli ciklusok
- Vetélés
- Premenstruális szindróma (PMS)
- Depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar
- Migrén, krónikus fejfájás
- Alacsony libidó
- Endometriosis
- Erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés
- Hüvelyszárazság
- PCOS - policisztás petefészek
- Korai menopauza
- Korai serdülőkor
- Pajzsmirigybetegség
- Lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás
- Magas vérnyomás
- Vízvisszatartás, ödémák, puffadás
- Hajhullás
- Száraz bőr, száraz szem, szájszáradás
- Osteoporosis - Csontritkulás
- Autoimmun betegségek, allergiára való hajlam
- Magnézium hiány

További lehetőség:a visszatérő, spontán habituális vetélés (HABAB) esetében a megtermékenyülés megtörténik, a magzat beágyazódik, de a magzat kezdeti fejlődése 6-12. hét körül megáll. Az embrió vagy spontán kilökődik, vagy elhal. Amennyiben a spontán vetélés mögött nincsen genetikai, endokrinológiai, anatómiai, mikrobiológiai, vagy más környezeti tényező, akkor olyan ismeretlen eredetű vetélésről van szó, amelynek hátterében immunológiai okok lehetnek. Ezek lehetnek autoimmun jelenségek (autoantitestek), alloimmun faktorok, (NK sejtek, citotoxikus T sejtek, valamint embriotoxikus anyagok). Ilyen esetben feltételezhető az „immunológiai abortusz”. Az immunológiai vetélés kivizsgálása során el kell különíteni az autoimmun és az alloimmun eredetű vetéléseket.

További vizsgálatot javaslok és oki kezelést, elérhetőségeim:
e-mail: info@endokrinkozpont.hu, tel: 36-70-4319728 vagy
szekelymelinda66@gmail.com Szekelym@vipmail.hu

Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-17 12:39:36
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr! A férjem szívprobléma miatt több éven keresztül szedte a Cordarone 200 mg-s gyógyszert ami pajzsmirigy problémához vezetett, a melle megnőtt, székrekedése volt. 2014-én nézték először a pajzsmirigyét a TSH O,O33 uIU/ml volt. T3 4,68 pmol/I, a T4 22,29pmol/I.volt. Azóta a Letrox 5O mikrogramm tablettából egy negyedet szed .A további értékei: 2015.okt.8 TSH 5,670, T3 4,61, T416,94, 2016. jan.13 TSH 3,680, T3, -at és T4-t nem nézték, azt mondták,hogy azért, mert normális a TSH érték, 2016.ápr, 8. TSH 4,010, a T3-at és T4-t itt sem nézték, 2016. júl,.8 a TSH 4,600, T3 4,26 T4 17,84. A cordanore gyógyszert, már több éve nem szedi. A letrox gyógyszert még szedi. Kérdésem,hogy a teljesen jó TSH értékre / illetve most már magasabb, mint kellene/ kell-e továbbra is szedni a letrox gyógyszert?
Tisztelt Kérdező!

Nagyon fontos kérdést vetett fel, amelyről újra és újra írok és írtam, nevezetesen a szervetlen jó adásának Jánusz arcúságáról és veszélyeiről. A Cordarone szervetlen jódot tartalmaz és képes csökkent, ill. túlműködést, valamint pajzsmirigygyulladást is kiváltani.A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése.
Ezért is kell mérlegelni (főleg pajzsmirigybetegek esetében a Cordarone alkalmazását). A terjedelmi okok miatt nem tudok kitérni arra, hogy ennek a gyógyszernek milyen típusú mellékhatásai lehetnek. A konkrét kérdésére, tehát a Letrox szedésére csak a beteg vizsgálata és aktuális állapota alapján lehet szakszerű választ adni.
Fontos ne a TSH legyen az egyedüli módszer a kezelésnél. (utalok korábbi, ezen a honlapon megjelent egyik írásomra "Életveszélyes lehet, ha pajzsmirigybetegeket csak a TSH érték alapján kezelik!2016-03-22."
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-17 12:25:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Üdvözlöm tisztelt Professzor Úr!
Köszönöm megtisztelő és gyors válaszát.A megadott e-mail címen kértem időpontot Önhöz,de csak sajnos februárra kaptam volna. A következő lombikom /a stimuláció/novemberben indulna,de előtte szerettem volna Önhöz elmenni egy kivizsgálásra /addigra az MR vizsgálat is meg lenne/ magas prolaktin szint miatt.Nem szeretnék tolakodó lenni,de elherdálni sem a tb-s lombik lehetőségemet /mert voltunk már egy fizetősön is és a szurikkal együtt elég húzós volt+ az utazás/ viszont értelmetlen lenne belevágni ezzel az értékkel. Lenne lehetőség hamarabbi időpontra? Szeptember vége október eleje? Ha szükség van vizsgálatra és az eredményektől függően kezelésre,akkor még novemberig beleférne.
Köszönöm válaszát:Mona
Tisztelt Mona!

Igen, lesz lehetőség soron kívüli vizsgálatra.
Kérem ezt jelezze kolléganőimnek: e-mail: info@endokrinkozpont.hu

Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-17 12:03:16
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Az Ön páciense vagyok. D vitamin kapcsán szeretnék érdeklődni. Júniusi laborlelet alapján a 25 OH Cholecalciferol értékem 45,08 ng/ml volt, ami kicsivel túl van a határértéken. Addig 2000 NE Fresenius D3 vitamint szedtem. Minden nap vagyok kinn a szabadban minimum 20 percet. Kérdésem, hogy szedjem-e most nyáron még a D3-at, ha igen mennyit vagy elegendő a napon való tartózkodás (naptej nélkül, rövid ujjúban, rövidnadrágban)?
Megtisztelő válaszát előre is nagyon köszönöm!

Üdvözlettel: Orsolya
Tisztelt Orsolya!

D vitamin napi ajánlott bevitel nemzetközi egységben:

Egy napra javasolt dózis:

Csecsemők 400–1000 NE 1000 NE

Gyermekek (1–6 év) 600–1000 NE 2000 NE

Gyermekek (6 év felett) 600–1000 NE 2000 NE

Serdülők 800–1000 NE 4000 NE

Felnőttek 1500–2000 NE 4000 NE

Elhízott felnőttek 3000–4000 NE 4000 NE
Terhes nők 1500–2000 NE 4000 NE
Tehát a 2000 NE bevitelét továbbra is javaslom. Az alábbiakban ( a teljesség igénye nélkül, mert ez meghaladná ennek a válasznak a kereteit) igyekszem megmagyarázni, hogy miért?,
Gyakran halljuk ugyanis, hogy a zsírban oldódó vitaminok adagolásával óvatosan kell bánni, hiszen azok sokáig elraktározódnak a szervezetben. Az utóbbi évek tudományos kutatásai azonban rámutatnak, a D-vitamin megfelelő dózisban adagolva, valóságos kincs a szervezet számára! A D-vitamin anyagcseréje egyedülálló az emberi testben. Minden szervrendszerünk működésére komoly hatást gyakorol: az agyban, illetve a központi idegrendszerben fokozza az idegszövet megújulását, emellett legfontosabb védelmi rendszerünket, a bőrünket érintő daganatok kialakulásának kockázatát is csökkenti. A vérképző rendszerben segíti az érett vér-sejtek kialakulását, javíthatja a vérszegény állapotot, erősíti a szívizomzatot, a test teljes védekező-rendszerét, májvédő hatású, emellett a cukorbetegség ellen is védelmet nyújthat. A vázrendszer illetve a belek egészséges működésében is szerepet játszik, nem beszélve endokrin működésünkről. – Az utóbbi évek intenzív kutatásai igazolták, hogy a korábban vitaminnak gondolt biológiailag aktív anyag, lényegében hormonként (!!!) viselkedik a szervezetünkben. Nincs köze a vitaminokhoz, pusztán orvostörténeti okok miatt nevezik annak. Szerkezete nagymértékben hasonló a szteroid hormonokhoz, mint a mellékvese hormonjai és a nemi hormonok, amelyek közül többet gyógyszerként használunk már évtizedek óta. Az utóbbiak többek között immunológiai és gyulladásos, ízületi betegségek esetén segíthetnek a tünetek enyhítésében. Sokrétű kutatás bizonyította, hogy a D-vitamin több szervünkre, szervrendszerünkre hat, így szintjének meghatározása, szükség esetén pótlása meghatározó fontosságú. A D-vitaminhiányt az egyik legnagyobb egészségügyi problémaként tartják számon a nyugati országokban. Ezért nemrégiben számos hazai orvos társaság jutott konszenzusra azzal kapcsolatban, hogy a D-vitaminhiány súlyosságára együtt hívják fel a figyelmet, illetve iránymutatást adjanak a prevenciót és a kezelés javasolt módjait tekintve. Dermatológusok, endokrinológusok, immunológusok, gyermek-gyógyászok, ideg- és elmeorvosok, kardiológusok és a szakma egyéb területein gyógyítók értettek egyet abban, hogy lényegesen nagyobb dózisra lenne szüksége szervezetünknek ebből az elengedhetetlen hormonból, mint amennyihez átlagosan hozzájutunk. A legfrissebb tanulmányok szerint ugyanis jelenleg a hazai lakosság körülbelül kétharmada D-vitaminhiánnyal küzd. Korábban ezt a tápanyagot kizárólag újszülötteknek adták speciális estekben, ám mivel a legkülönbözőbb betegségek megelőzésében kulcsfontosságú lehet, majdnem mindenkinek többre lenne szüksége a hormonból.
A D-vitamin a táplálékkal vagy napfény hatására kerül a szervezetünkbe, majd több lépésben aktiválódik. Az UV-B sugárzás hatására elsőként egy elővitamin, majd a D3-vitamin alakul ki. – A bőr D-vitaminképző kapacitása hatalmas: nyáron, amikor fürdőruhában napozunk, akár a napi ajánlott mennyiség három-hatszorosát is képes előállítani a szervezet, ám túladagolás ilyenkor semmiképpen sem alakulhat ki. Ennek oka, hogy a bőr fokozódó pigment-tartalma bizonyos okok miatt gátolja a D-vitamin előállítását. Így a sötét bőrű embereknek akár tízszer annyi napsugárzásra is szüksége lehet azonos mennyiségű D-vitamin előállításához, mint a világos bőrűeknek. Télen azonban más a helyzet. Becslések szerint a Föld északi féltekéjén élők legalább 40-50% százaléka D-vitaminhiányban szenved, különösen a téli hónapokban. A szoláriumok sem jelentenek megoldást, azok UV-A sugárzása ugyanis nem biztosítja a D-vitamintermelődést. Megfigyelték, hogy egyes bőrbetegségek tüneteit is enyhítheti a napsugárzás, mely hatás valószínűleg szintén a közben képződő D-vitaminnak tulajdonítható. A túlzott, védelem nélküli napozás és a D-vitaminhiány együttesen azonban fokozhatja a bőrrák kialakulásának kockázatát! A vérben keringő D-hormon a kalcium-anyagcsere szabályozásában is részt vesz, melynek a csontképződésben, az egészséges csontok fenntartásában van kulcsszerepe. – A D-vitamin a kalciumot legfőképp a bélből történő felszívódáson keresztül képes befolyásolni. Tehát a D-vitaminszint függvényében változik a napi kalciumszükséglet. is. A nemzetközi ajánlásokban szereplő javasolt kalciumbevitel csakis normális D-vitaminszint mellett elegendő. A csonttörések gyakoriságát befolyásolja a csontok mennyiségi és szerkezeti változása. Így csontritkulás esetén fokozott a csonttörések kockázata, mely D-vitamin hiányában tovább nő, akár 40 százalékkal– folytatja az orvos. – A hormon segíti az izmok összehúzódását, az idegrendszer és az izmok közötti koordinációt, ezzel is csökkenve az elesés esélyét.
Egy sor kórkép esetén is ajánlott a D-vitamin pótlása, például autoimmun pajzsmirigy betegségek kezelése során. – Ez a hormon javítja a pajzsmirigy működését, csökkenti a gyulladásos folyamatot, ráadásul megfigyelték, hogy a betegek vérében jellemzően a normálisnál alacsonyabb a szintje. Ugyanez igaz a reumatikus betegségekben szenvedők többségre is. A kutatók továbbá rájöttek, hogy más autoimmun betegségek, mint például a sclerosis multiplex illetve az 1-es típusú cukorbetegség előfordulásának gyakorisága geográfiai szempontból eltérő: észak-dél irányban csökkenő tendenciát mutat. Vagyis minél több a napsütéses órák száma, annál ritkábban fordulnak elő ezek az autoimmun zavarok, melynek szintén köze van a D-vitamintermeléshez. Kutatások bizonyítják, hogy a hormon hiánya részben okolható lehet az elhízás kialakulásáért is. Mi több, bizonyos hormonális hajhullás-típusok kezelésében is áttörést érhetnek el vele. A múlt évben jelentek meg azok a közlemények, melyek szerint már néhány hét alatt sikerült a D-vitamin egyik származékát felhasználó kezeléssel eltüntetni a lokális kopaszságot.
A D-hormon pótlása a meddőség egyes eseteiben is segíthet. Az endokrin rendszerben a reproduktív szervek igen finoman hangolt rendszert képeznek, melyek érzékenyen reagálnak minden külső és belső hatásra, így a stressz következtében kialakuló hormon-változásokra is. A termékenységi zavarok részben pszichés, részben endokrin eredetűek is lehetnek, vagy kialakulhatnak fejlődési rendellenességek és egyéb külső behatások miatt is. A D-hormonnak szerepe lehet a termékenység növelésében a nők és a férfiak esetében is.
Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-17 12:00:50
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor Úr! Szülés utàn nagyon sokat voltam rosszúl mìg egy labor vizsgàlat erdménye kimutatta,hogy pajzsmirigy felülmükòdésem van amire propicylt ajànlottak.1 hònap elteltével a Tsh értékem 32 volt amire Letrox tablettàt ìrtak fel.A Tsh-m jelenleg 2.3 viszont azt ATG 33. Az orvosom azt tanàcsolta mivel a pm.ellenanyagot termel szedjem tovàbra is a gyògyszert.A kérdésem az volna hogy ha egy hònap alatt 4.3 ròl 2.3-ra csökkent a Tsh-m,ha tovàbbra is szedem a gyògyszert nem fog àtesnifelülmüködésbe ismételten?
Tisztelt Kérdező!

Tisztázni kellene a jelenség okát. Az előzmények ismerete nélkül a poszt-partum thyreoiditis lehetősége vetődik fel elsődlegesen.
Ismert jelenség, hogy szülés után 1-2 hónappal a mamák fáradtsággal, szívdobogás érzéssel, hangulatzavarral, kimerüléssel küszködnek. Ilyenkor az orvosok is ritkán gondolnak pajzsmirigygyulladásra.
Mi a szülést követő pajzsmirigygyulladás (poszt-partum thyreoiditis)?
Ez az autoimmun pajzsmirigygyulladásnak egyik formája, amely a szüléseket követően időszakban az asszonyok 9-17%-ban alakul ki.

Melyek a szülést követő pajzsmirigygyulladás fontosabb tünetei?
1 Golyva (strúma kialakulása)
2 A szoptatás során azt észlelik, hogy csökken a tej mennyisége
3 Szívdobogás lép fel
4 Hajhullás jelentkezik
5 Depressziós tünetek, feltűnő, gyakran indokolatlannak tűnő hangulatváltozás
6 Hasmenés, néha székrekedés lép fel
7 A bőr szárazzá válik, az arc felpuffad
8 Izomfájdalmak lépnek fel
Hogyan lehet megállapítani a betegség fennállását?
1 Mindenekelőtt, a tünetek alapján gondolni kell erre a betegségre
2 Mivel a betegség autoimmun eredetű, de endokrin tüneteket okoz: részletes immuno-endokrin vizsgálat szükséges. Ennek során a pajzsmirigy megtapintása, bizonyos laboratóriumi vizsgálatok (immun- és endokrin egyaránt), ultrahang viszgálat segít a betegség megismerésében.


A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olyan mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
A Propycilt illetően óvatosságra intek, ugyanis az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget a USA-ban. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres májátültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-07-15 13:32:23
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja