SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
A férjemnek 2008-ban már volt gond a pajzsmirigyével, akkor túlműködéssel kezelték fél évig, utána tünetmentes lett. (Nincs más betegsége, 33 éves.) Évente járt ellenőrzésre, de rendben voltak a pajzsmirigy értékei. Két hete ágynak esett, és nem tudtuk mi lehet a baj, igaz alulműködésre utaló tüneteket produkált (hirtelen hízás, ödémásodás, fáradékonyság. A háziorvos vírusfertőzést állapított meg. De szerencsére kaptunk egy laborbeutalót is. ) Egy hét fekvés, étvágytalanság, fáradékonyság, depressziós tünetek után a sürgősségin kötöttünk ki, ultrahangon kiderült be van gyulladva a pajzsmirigye és echo szegényebb az átlagosnál. Nincs göb, cysta, csak megnagyobbodott, a vérvételből kiderült , hogy a TSH értéke: 153, T3: 0,30 , T4: 1,43. Más pm-re utaló értéket nem néztek. Az orvos hashimotot állapított meg a leletekből, és felírt egy Euthyrox (100mikrogramm-os) nevű gyógyszert, amiből egy hétig felet és és utána egy egészet kell szednie. A háziorvos már harmadnaptól javasolta az egész tabletta szedését. Hétfőn kezdte, azóta eltelt majdnem egy hét, de tanácstalanok vagyunk. A tablettát reggel felkelés után veszi be éhgyomorra, kb. 1órával étkezés előtt. Nem tájékoztattak minket rendesen erről a betegségről és azóta is volt szívdobogása, durva izomgyengeség szinte folyamatosan. Az étvágya, emésztése sem a régi még. Alacsony testhőmérséklet , alacsony vérnyomás(95/75/70-106/80/85), néha szédülés jellemzi. Októberben mehetünk csak endokrinológushoz, de addig is szeretnénk egy kicsit többet tudni erről a betegségről. Szeretnénk megkérdezni, hogy így pontos hormonbeállítás nélkül mennyi idő alatt enyhülnek a tünetei vagy elmúlnak –e ezek valaha? Főként az erős alsó végtagi izomgyengeség és a székrekedéshez hasonló tünetek zavarják. A vérnyomása rendeződik-e, a pajzsmirigyét egyszer kisebbnek, aztán nagyobbnak érzi, lehetséges –e , hogy újra be-beindul hormonpótlás alatt(a sürgősségin azt mondták, teljesen leállt) ? Kell –e ilyenkor valamilyen vitamint, ásványi anyagot pótolni( pl: szelén) és mire figyeljünk oda az étkezésnél? Befolyásolhatja –e a későbbi gyermekvállalást a betegség ? Olvastunk sok mindent az interneten, de szerettük volna szakembertől tájékozódni. Válaszát előre is nagyon köszönjük!
Tisztelt Kérdező!

Vizsgálat nélkül kezelési útmutatást sem szakmai, sem etikai okok miatt nem írhatok. A leírtak alapján valóban további endokrinológiai, sze. immuno-endokrin kivizsgálást és oki kezelést javaslok.
Miért?
A pajzsmirigy által termelt hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák testhőmérsékletünket, oxigén-fogyasztásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését, csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, továbbá nagymértékben meghatározzák lelkiállapotunkat is. A pajzsmirigy alul-, illetve túlműködésével járó betegségek egy része örökletes, ezért fontos tudnunk, hogy a családban volt-e már pajzsmirigybetegség. A fokozatosan, látszólag minden ok nélkül kialakuló csökkent pajzsmirigyműködés az immunrendszer betegsége miatt jön létre, autoimmun eredetű. Az ilyen krónikus autoimmun pajzsmirigy-gyulladás nők körében lényegesen gyakoribb, mint férfiaknál. Gyakran tünetmentes, de együttjárhat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat.
A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:
• A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll.
• Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
• Cukorbetegség: 1. típusú inzulinhiányos diabetes mellitus.
• Elhízás, korunk népbetegsége. Az esetek egy részében pajzsmirigy alulműködés következtében, csökkent étvágy mellett is jelentős súlygyarapodás, elhízás tapasztalható.
• A koleszterinszint emelkedését gyakran a pajzsmirigy csökkent működése okozza (az USA-ban 16millió ember koleszterin szintje a pajzsmirigy gyógyításával befolyásolható volt).
• Szíveredetű panaszok, ritmuszavarok hátterében gyakran (20-25%-ban) a pajzsmirigy betegsége áll.
• A lelki eredetű zavarok – pánik, depresszió - hátterében endokrin ok is állhat.
• A bőr festékhiányos betegségei – vitiligo.
• Meddőség, ismételt vetélés, menstruációs zavarok.
• A szülések 10-17%-ában a szülést követő 2-6 hónap múlva pajzsmirigy-gyulladás alakul ki, melynek jellegzetes tüneteit ritkán észlelik. A leggyakoribb jelek: erős szívdobogás, idegesség, gyengeség, kimerültség, testsúlynövekedés, elhízás, hajhullás.

Az interneten sok információt lehet kapni, de ez nem helyettesítheti a szakszerű vizsgálatot és egyénre szabott kezelést.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-09-25 11:43:53
Olvasói értékelés: 5/4
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja