SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

2 és fél éve szeretnénk kisbabát. Rendszertelen menzesszel kerültem nőgyógyászhoz. Időközben -a sokadik nőgyógyász által - PCOS gyanúval endokrinológushoz kerültem,aki a hormonképem alapján a PCOS-t ugyan kizárta, de Hashimoto Thyreoiditist állapított meg, melyre Letroxot szedek.
Jelenleg túl vagyunk 3 sikertelen inszemináción (a férjem eredményei jók). A Reprodukciós Intézetben, ahova járunk, eddig minden nőgyógyász szerint policisztás képet mutat a petefészkem, valamint az emelkedett AMH értékem is arra utal (és persze az esetleges peteérés hiánya is).
Voltam endokrinológusnál (magán úton is, hátha több segítséget kapok), ahol felvetettem az inzulinrezisztencia lehetőségét, de ő azt mondta, hogy mivel az éhgyomri inzulinommal nincs gond és a testalkatom átlagos (173 cm/61 kg), ezért felesleges terheléses vizsgálatot végeztetni. Azt is mondta (hasonlóan a szakrendelésen elhangzottakhoz),hogy a hormonjaim szerint nincs PCOS-em, bár ha nagyon akarja "ráhúzhatja" az előforduló peteérés hiánya és a petefészek uh alapján. Sajnos, a mai napig nem jutottunk egyről a kettőre (maximum annyiban, hogy kiderült a pajzsmirigy problémám).
Nagyon szeretném, ha kezelve lennének a problémáim,és végre valakitől érdemleges válaszokat, valamint kézzelfogható megoldást kapnék. Ugyanis nem igazán szeretnénk rövidtávú megoldásként lombik programra menni (pedig januárra kaptunk már időpontot), sokkal inkább hosszútávú megoldásként a felmerülő egészségügyi problémáimat a megfelelő mederbe terelni.
Olvasgatjuk Professzor Úr cikkeit, melyek nagyon meggyőzőek és megerősítettek minket abban, hogy utána kell járni a dolgoknak.
Kérdésem:
Kaphatnánk-e javaslatot arra, hogy merre induljunk tovább?
Valamint mekkora dózisú D-vitamint javasol esetemben a Professzor Úr? (Jelenleg egy komplex vitaminkészítményt
szedek,mely 5 mikrogramm D-vitamint tartalmaz.)

Válaszát előre is köszönjük!
Minden jót kívánunk!

"Egy házaspár"
Tisztelt "Egy házaspár"!

Köszönöm kérdéseit, nincs olyan nap, hogy ilyen panaszokkal ne keresnének fel. Értelemszerűen vizsgálat nélkül sem szakma, sem etikai szempontból teljes értékű tanácsot nem adhatok, de remélem segítek az alábbiakkal.
Válaszomat az alábbiakban foglalom össze:
1. Egyre több adat van arra, hogy a PCOS autoimmun betegség és gyakran társul a pajzsmirigy autoimmun betegségihez."OE Janssen et al:High prevalence of autoimmune thyroiditis in patients with polycystic ovary syndrome, doi: 10.1530/eje.0.1500363 .Eur J Endocrinol March 1, 2004 150 363-369).

2.A PCOS kialakulásában döntő szerepet játszanak az örökletes tényezők, de környezeti faktorok által is jelentős mértékben súlyosbított betegség, aminek kialakulása általában már a pubertás előtt megindul..
A hormonrendszerben keletkező zavar jellemzően nem egyik pillanatról a másikra jelentkezik, a tünetek a legtöbbször hosszú időn át, folyamatosan alakulnak ki. Egyéntől függően előfordulhat az is, hogy nem az összes, csak egy-két tünet jelentkezik.
3. A PCOS tünetei:

- Rendszertelen vagy hiányzó peteérés és menzesz
- Meddőség
- Sok, apró ciszta a petefészekben
- Aknés, pattanásos bőr
- Emelkedett inzulinszint a vérben, inzulinrezisztencia vagy lappangó diabétesz
- Megnövekedett szőrzet az arcon és a testen (hirsutizmus)
- Hajhullás, esetleg férfias jellegű kopaszodás
- Súlyproblémák, elhízás
Fontos megjegyeznem, hogy az elhízás nem csak a PCOS következménye, de egyben kiváltó oka is lehet. Az elhízás gyakran jár együtt a metabolikus szindrómának nevezett kórképpel. A metabolikus szindróma jelei a magas koleszterin, megnövekedett vérzsír- és vércukorértékek. Mindezek együttese, különösen öröklött hajlam esetén nagy mértékben növeli a PCOS kialakulásának kockázatát.
Hogyan állapítható meg, hogy a tüneteimet PCOS okozza?

A PCOS vizsgálata az un. Rotterdami kritériumok alapján történik. A diagnózis akkor állapítható meg, ha:

1./ két tünet jelen van a következő háromból:

a./ a peteérés és tüszőrepedés időleges elmaradása, vagy végleges megszűnése,

b./ androgén (férfihormon) túlsúly klinikai és/vagy laboratóriumi jelei,

c./ ultrahanggal igazolt PCO és

2./ nem más hormonális eltérés okozza a tüneteket.

A pontos diagnózis felállításához tehát endokrinológiai és nőgyógyászati vizsgálat egyaránt szükséges. Ezen kívül vizsgálni kell a fokozott szőrnövekedés súlyosságát, a hajhullás mértékét és jellegét, a Cushing-kór jeleit, illetve az acantosis nigricanst (sötét foltok megjelenése a bőrön). A vizsgálat ki kell, hogy terjedjen a testsúly, haskörfogat és vérnyomás mérésére, valamint a nőgyógyászati vizsgálatra is.
A betegség pontos okainak felderítése kapcsán a hormonértékek eltérő időszakokban történő mérésére is szükség van. A hormonvizsgálatok egy részét a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. A ciklus második felében (szabályos ciklus esetén a 21-25. nap között) mért progeszteron szint az ovuláció megítélésére szolgál, ez különösen fontos a kezelés hatásosságának lemérése során.

Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére, a kortizol és vérzészavar esetén, a pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából TSH vizsgálatra, valamint a Cushing-kór mérsékelt gyanúja esetén is, ennek megfelelő érzékenységű szűrővizsgálatra is.
Kezelés
A kezelés első lépése a hormonszintek normalizálása. A terápiás mód megválasztását az elődleges cél is befolyásolja, ami legtöbbször a fokozott szőrnövekedés, aknék, a vérzészavar és a meddőség kezelése. Helyes, ha a beteg aktuális kezelését évekre elnyúló gondozás követi, melynek során az aktuális terápia mindig alkalmazkodik a nő változó élethelyzetéhez.
3. Az AMH emelkedett volta PCOS mellett szólhat
4.Mit célszerű vizsgálni?
 Vizsgálni kell a hirsutismus, fokozott szőrnövekedés (ha jelen van) súlyosságát
 A hajhullás, alopecia mértékét és jellegét
 Más agyalapi betegség (Cushing-kór) jeleit
 Meg kell határozni a testsúlyt, has körfogatot és vérnyomást.
 A hormonvizsgálatok egy részét (az „alapvizsgálatokat”) a ciklus (ha van) első napjaiban (2-4. nap között) kell végezni. Ilyenek LH, FSH, tesztoszteron, SHBG, prolaktin.
 Célszerű a szabad tesztoszteron mérése vagy a szabad tesztoszteron index kiszámítása
 Szükség van a teljes körű lipid vizsgálatra, a szénhidrát anyagcsere időszakos ellenőrzésére (HOMA-IR), azaz az inzulin rezisztencia meghatározására
 A pajzsmirigy diszfunkció kizárása céljából hormonális és immunológiai vizsgálatok célszerűek.
A kezelés elvi céljai:
- a hyperandrogen állapot csökkentése,
- a meddőség kezelése,
- a diabétesz, a kardio-vaszkuláris betegségek kezelése

A D vitamin, helyebben D hormon szintjét a kezeléshez ismerné kellene.
A pajzsmirigybetegség oki kezelését vagy annak folyatását javaslom.

Bízom benne (sok esetben ez már így volt), hogy oki kezelés mellett a spontán áldott állapot is bekövetkezett.

Jó egészséget kívánok:





Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-09-23 18:11:53
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja