SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Szeretnék Önhöz ismét 3 kérdést feltenni.

1. Korábban már írta, hogy bizonyos ételek befolyásolhatják a gyógyszer felszívódását.
Letrox 100at szedek. Vízzel veszem be, fél óra múlva eszem csak reggelit. ( endokrinológus a kezdetekkor az mondta a fél óra elég ) Valóban elég a fél óra?
Viszont a reggeli folyamán 90 %ban mindig egy pohár tejet/tejeskávét, stb. iszom étkezéshez.
Probléma lehet ebből? Vagy akkor lenne rosszabb, ha magával tejjel venném be?
Most eléggé megilyedtem, nehogy emiatt legyen rossz az eredményem?!

2. Tetszett írni, szakszavakkal ételek alkotóelemeit. Viszont van konkrétan olyan étel, amit kerülni kell? Pl. kenyér, édesség, tejtermék, valamilyen zöldség, stb. Fogyasztok mindent, de mindent mértékkel. Ebben az esetben mi az álláspont?

3. Dietetikus említett olyat, hogy a pet palackos víz sem jó, mert a palackból jöhetnek ki méreganyagok. Viszont a lakóhelyemen nem lehet üveges vízet venni? Igyak inkább csapvizet üvegbe engedve? De az meg tiszta klór.
Van egyáltalán ennek bármi alapja? Vízbevitelre nagyon ügyelek, de ásványvízzel oldom meg, az pedig műanyag üvegben van.

Mielőbbi válaszát előre is köszönöm!

Tisztelt Kérdező!

1. Igen, a tej és kávé fogyasztása előtt célszerű 60 percet kívárni.
2. A zöldségek jók, a káposztaféléket kellene kerülnie.
3. A dietetikus valószínűleg nem hallott az alábbiakról.
Még a növényvédő szereknél és a fogamzásgátlóknál is veszélyesebbek a háztartásokban mindennap használt, a bőrön keresztül is felszívódó, mosó-, mosogató- és tisztítószerekben és az öblítőkben fellelhető hormonhatású vegyületek. Ezek több ezer tonnás mennyiségben szennyezik a környezetet, jelenlétük esetenként kimutató ivóvízből is. Nagy kockázatot hordoznak a klórszármazékokat tartalmazó tisztító- és fertőtlenítőszerek (például uszodák vizében, háztartási fertőtlenítőszerekben). Hormonhatásaik ellen nem elegendő kesztyűvel védekezni, hogy a bőrfelületen át ne jussanak be a szervezetbe, gondoskodni kell arról is (például maszkkal), hogy az orr nyálkahártyáján keresztül se lélegezzük be.
Hormonháztartást befolyásoló kémiai anyagokat tartalmaznak a ruhafestékek, az iskolaszerek festékei, a műanyag papucsok, melyekből a festék kioldódik és a bőrön át felszívódik. Sőt a teflonedények és a konzervek, ugyanis a konzervek belső felületét egy műanyag borítással látják el, annak érdekében, hogy a tárolt élelmiszer ne kapjon fémes ízt. Kiderült, ez a borítás BPA-t tartalmaz. A BPA (biszfenol-A) radikális hatású xenoösztrogén, elsősorban a hőre lágyuló műanyagokban található meg, mint például az ásványvizek és az üdítőitalok palackjai: a BPA veszélyeivel maguk a gyártók is tisztában vannak, de azzal védekeznek, hogy az csak hő hatására oldódik ki. A gyakorlatban azonban ellenőrizhetetlen, hogy egy palack hányszor és milyen mértékben volt kitéve hő hatásának, mire eljut a fogyasztóhoz, illetve míg a benne tárolt italt elfogyasztják. A hormonhatású anyagok veszélyeire történő figyelemfelkeltés az első lépést jelenti a megoldás felé vezető úton. Az élelmiszerek minőségellenőrzésének társadalmi szinten történő felvállalása, a kemikáliák alkalmazásának visszaszorítása nagy előrelépést jelentene, de az egyén szintjén is tudatosabbá kell válni a megbízható minőségű élelmiszerek fogyasztása terén. Hazánkban átlagosan már minden második ember nem túlsúlyosnak, hanem kifejezetten elhízottnak tekinthető, ami köszönhető a nem megfelelő táplálkozásnak. Az elhízás okai azonban visszavezethetők a hormonhatású anyagokra is. Az ösztrogén ugyanis a zsírszövetben elraktározódik, és minél nagyobb egy szervezet zsírraktára, annál több ösztrogén termelődik. A felhalmozódott zsírraktárak pedig méregraktárként és egyfajta hormontermelő, endokrin-depóként funkcionálnak. A fogyás, de főleg a hirtelen súlyvesztés elsősorban azért veszélyes, mert a zsírszövetben tárolódott méreganyagok hirtelen, nagy mennyiségben jutnak be a véráramba, és a szervezetben rendkívül rövid időn belül drasztikus válaszreakciókat indítanak el.
MIT TEHETÜNK?
Az elénk kerülő termékek káros hatásait elkerülni nehéz, ennek ellenére tudatosan sokat tehetünk egészségünk érdekében, TUDATOS VÁSÁRLÁS SZÜKSÉGES!
• Élelmiszert csak megbízható, hazai forrásból vásároljunk, ellenőrizzük, hogy az iskolai étkezés során milyen forrásból származnak az élelmiszerek, miben tárolják őket!
• Az iskolai eszközök (öltözetek, köpenyek, írószerek) káros anyagokat tartalmazhatnak. Különösen veszélyesek azok, amelyeken az eredet, a festék anyaga nem szerepel (de olcsó!)
• Kerüljük a puhább műanyagokat: minél puhább a műanyag, annál könnyebben válik ki belőle xenoösztrogén!
• Ne tároljunk, és soha ne melegítsünk ételt műanyag dobozban, mikrohullámú sütőben, főleg ne fóliával letakarva!
• Kerülni kell a teflonbevonatú edények használatát
• Ne hagyjunk műanyagpalackos vizet vagy üdítőitalt meleg helyen, napon, kocsiban: hő hatására kioldódik belőle a méreganyag
• Egyszerű összetételű mosóport és mosogatótablettát használjunk, minél alacsonyabb vegyszertartalommal
• Ruhamosást követően ne használjunk öblítőt!
• Ne alkalmazzunk klórszármazékokat tartalmazó tisztítószereket!
• Kerüljük az olyan kozmetikumokat, amelyekben paraben van: használjunk biotermékeket!
• Mellőzzük a körömlakk és a körömlakklemosó használatát !
• Természetes alapanyagú parfümöt használjunk: sok parfüm és légfrissítő tartalmaz parabent!
• Óvakodjunk a mérgező anyagokat tartalmazó rovarirtóktól, hajspraytől!
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2016-10-18 17:57:05
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja