SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

2008. márciusában diagnosztizálták nálam a pajzsmirigy alulműködést.
Az első eredményem nagyon rossz volt, a maximálisan megengedett érték 40x-se volt. Gyógyszeres kezelést kaptam, a mai napig is szedem, jelenleg 150mg-t. Ez alatt a 9 év alatt még nem sikerült beállítani, hogy alacsony, hol magas az értékem. Izotópos vizsgálaton is jártam, de ott nem jártam sikerrel, mivel nem lett eredmény, ami azt jelenti, hogy a szervezetem nem vette fel a kontraszt anyagot, így a monitor semmit nem mutatott. Se jót, se rosszat. Ez abba is maradt.
Ultrahangra minden évben járok, az eredmények mindig göbösödést mutatnak. Egyik évben a jobb oldalon van 1 cm-s göb, a másik évben felszívódik és a bal oldalon jön ki. Mintát szerettek volna venni belőle, tavaly októberben, akkor 8mm-es göb volt. Nem engedtem a mintavételt. Az orvosok szerint választhatok, vagy szteroid vagy műtét. Egyiket sem szeretném. Az ANTI-TPO szintem az egekben van, általában 800 körüli értékben.
Családban apai ágon, nagymamámnak volt Basedow-kórja, de neki csak jódot írtak fel és ez le is lett tudva ennyivel.
Egyfolytában bedagad a nyakam, amit kívülről-belülről is érzek, fáradt vagyok, székletem csak 5-6 nap után van, hullik a hajam.... Az agyalapi mirigyem a CT vizsgálat eredménye alapján, születésemtől fogva fele. A menstruációm csak gyógyszerrel működik. A nőgyógyász szeretett volna kérni egyéb labor vizsgálatot (Anti müller hormon, növekedési hormon, HBA1C). Az endokrinológusom szerint ez felesleges labor vizsgálat, ugyanúgy mint a lisztérzékenységre való vizsgálat, mert hogy ez a pajzsmiriggyel együtt jár, ebből kifolyólag egyértelmű hogy az vagyok.
Nem tudom mitévő legyek, az orvosokban már elvesztettem a hitemet.
Tisztelt Kérdező!

Sajnos az derült ki, hogy mi okozta a csökkent működét, ezt jó lett volna, jó lenne megvizsgálni.
A kezelést "egyénre szabottan" javaslom.Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3, amely képes bejutni a megfelelő szervekbe.
A cél tehát nem egyetlen laboratóriumi adat (pl. a TSH) „beállítása”, hanem a komplex kezeléssel a betegek életminőségének javítása és lehetőség szerinti teljes helyreállítása.
Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-02-22 17:39:06
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
A szerkesztő ajánlja