SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
44 éves nő vagyok, és az alábbi tüneteim vannak: lassú emésztés, szorulás, puffadás, lábak enyhe ödémásodása, száraz bőr. Mostanában - érdekes módon mindig menstruáció közelében - rendszeresen elkapok valamilyen felső légúti fertőzést, van, hogy be is lázasodom. Derékfájás is kezd rendszeres lenni, keresztcsont tájékán, pár napig tart, aztán elmúlik. A menstruációmmal nincs gond, kezd a ciklus rövidülni. Egy éve voltam nőgyógyászati ultrahangon, minden rendben volt. A súlyom kb. 70 kg a 164 cm-hez, a has tájékán kb 2 éve kezdek hízni.
Azt szeretném kérdezni, hogy ezek alapján merre induljak: pajzsmirigy működés vizsgálata irányába, vagy ezek mögött állhat az ösztrogén dominancia és inkább keressek fel nőgyógyászt? Válaszát várva köszönettel: Zsuzsa
Tisztelt Zsuzsa!

Az ösztrogén dominancia és a csökkent pajzsmirigyműködés autoimmun gyulladással gyakran társulnak egymással! Az ösztrogén dominancia endokrin megbetegedés. Tehát ilyen irány immuno-endokrin kivizsgálást javaslok.
A női testben termelődő sok-sok hormon közül jelentőségüknél fogva ugyanis kiemelkedik az első számú nemi hormon az ösztrogén és a másodlagos - ellensúlyozó - nemi hormon, a progeszteron. A betegség lényege a két hormon arányának felbomlása, amelyet az ösztrogén túlsúly vált ki. A panaszok változatos módon, a legegyszerűbb tünetektől a bonyolultabb kórképekig, igen eltérő formában jelentkezhetnek. Az ösztrogén dominancia tünete lehet: terméketlenség, meddőség, tüszőrepedés nélküli ciklusok, vetélés, premenstruális szindróma, depresszió, hangulatváltozások, ingerlékenység, kimerültség, alvás-, memóriazavar, migrén, krónikus fejfájás. Alacsony libidó, endometriosis, erős menstruációs vérzés, szabálytalan menstruációs ciklusok, pecsételő vérzés, hüvelyszárazság. PCOS - policisztás petefészek, korai menopauza. Pajzsmirigybetegség. lassú anyagcsere, megnövekedett hasi zsírszövet, hízás. Magas vérnyomás, vízvisszatartás, ödémák, puffadás, csontritkulás, autoimmun betegségek, allergiára való hajlam, magnézium hiány, száraz bőr, száraz szem, szájszáradás és hajhullás.
A hormonok egészségünk láthatatlan őrzői, melyek jeleket, információkat továbbítanak az egész testben. A hormonok termelődését számtalan tényező – nem, életkor, napszak stb.- befolyásolja, de érzékenyek érzelmi ingadozásainkra és egyéb külső hatásokra is. Ha túl kicsi vagy éppen nagy mennyiségben termelődnek, az nem csak bizonyos szervünknél okoznak zavart, hanem hatnak erőnlétünkre, közérzetünkre, szexuális működésünkre, stressztűrő- és nemzőképességünkre, energia-szabályozásunkra, testsúlyunkra, bőrünk, hajunk állapotára. A hormonrendszer tehát rendkívül érzékeny, precízen működő szerkezet, de napjainkban sajnos egyre több hatás éri, amely kedvezőtlenül befolyásolja működését. A XX. századra jellemző vegy- és gyógyszeripari fejlődés következtében mindennapos használatba kerültek korábban nem ismert termékek: háztartási vegyszerek, növényvédőszerek, magas szintetikus ösztrogén tartalmú fogamzásgátló tabletták. A kozmetikumokban is megjelentek a hormonális rendszerre ható, parabent tartalmazó készítmények, melyekről utólag derült csak ki a női ösztrogén hormonhoz való nagyfokú hasonlatosságuk. Ez az anyag pedig arckrémek, testápolók, hidratálók, tusfürdők szinte állandó összetevője.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-05-20 17:57:20
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja