SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Tavaly júliusban egy kisebb duzzanatot fedeztem fel a nyakam jobb oldalán, ezzel fordultam orvoshoz, és így kerültem az endokrinológiára. A vizsgálatok során az alábbi eredményeket kaptam:

2016. augusztus 4: Pm uh: A Pm mkét 1. normál nagyságú. Az ithmus ép. A jobb 1-ben 15x20 mm éles szélű, cyst. képlet ábr. melyen belül belül több 1 mm-es fokozott echogen. képlet is látható. A trachea légsáv nem disloc., nem kompr. A nyálmirigyekben ill. a nyak egyéb régióiban kórjelző nincs. Vélemény: cysta gl. thyr. 1.d. TSH: 2,19 W : 2 mm/ó, Fvs: 6,9.

2016. szeptember 2: PM scintigráfia: Pertechnetat fel: 1,06%, mely normál tartományba eső érték. Kp. fokban megnagyobbodott össztömegű, szimmetrikus . PM a nyak középvonalában, alsó pólusa a jug. szintje felett. A lebenyekben az aktivitás eloszlása egyenletes, szcintigráfiás nodus nem azonosítható. Isthmus nem szélesebb. Vélemény: Strtuma diff.

2017. január 18: TSH: 2,86

2017. augusztus 17: Pm Uh: Pm jobb 1 felső harmadban egy elmosódott konturu, echoszeg., pontszerű meszesedést mutató, 5,5x6 mm-es terület. Alatt az alsó harmadot csaknem egészében kitöltő 18x20x24 mm-es zömében sűrű folyadékot tartalmazó képlet. A terime fokozott vasc. NEM mutat, azonban a falával összefüggésben többszörös vaskos echodus növedékképződést is mutat. Bal 1. 13x13x43 mm, szerk. homogén. Tracchea nem disloc, nem compr. Fiz st: PM panaszt nem okoz, bal oldali túlsúly, légzőmozgást követi.

2017. szeptember 4: TSH: 4,65

Pm scintigráfia elvégzéséhez beutalóval elláttak.

Tisztelt Doktor Úr, az lenne a kérdésem, hogy a TSH szint növekedésének mi az oka? Valamint szeretném kérni, ha lehet a szakmai véleményét a fenti kórképről.
Kértem Doktor Úrhoz időpontot a Budai Endokrinológiai Központban, de csak 2018. májusára volt szabad hely, ezért kerestem meg Önt jelen levelemben.

Köszönettel,
A.Éva
Tosztelt A.Éva!

Mindenek előtt lényegesen korábban is van lehetőség vizsgálatra. Kérem jelezze ezt a következő e-mail-en:
info@endokrinkozpont.hu vagy Szekelym@vipmail.hu
A TSH szint változásának több oka lehet:
7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. A Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni, sohasem önmagában. Ennek több gyakori oka, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
Mi befolyásolhatja a TSH értéket?
Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. 

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok,  szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
Fontos, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-06 13:45:36
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja