SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

45 éves nő vagyok. 38 évesen még mindig nem estem teherbe és hirtelen elkezdtem hízni. Elmentem 40 évesen specialistához, aki különféle vizsgálatokat kért. Így többek között kiderült, hogy a TSH szintem 4,5 és súlyos inzulinrezisztenciám van. A súlyom ennek ellenére gyorsan tovább nőtt. (3 év alatt a BMI indexem 24-ről 31-re nőtt). Mivel semmilyen módszerrel sem sikerült megállítanom, ezért 41 évesen endokrinológushoz fordultam. Kiderült, hogya T3 és T4 értékeim illetve az anti-TPO nagyon rossz, így az orvos L-Thyroxine-t írt fel. Ezzel 3 év alatt 3,5-re csökkent vissza a TSH szintem. A kellemetlen mellékhatások maradtak. (Állandó fáradtság, levertség, álmosság, enerváltság, stb.) A súlyom nem nőtt tovább de nem is tudok 5-10 kilónál többet fogyni. Semmi sem hozza vissza az életkedvemet és ez lehangol. Ráadásul tavaly kiderült, hogy egy gyorsan fejlődő miómám van, most meg a mammográfián találtak valamit így 2 hét múlva ultrahangra kell visszamennem. Azt tudom, hogy erősen mirigyes a mellem, már középiskolás korom óta. Időközben csináltattam magánlaborban egy CA 15-3 és egy CEA tesztet. A CEA 0,5 lett, a CA 15-3 azonban egy (0-32) tartományban 15,5. A kérdésem az, hogy az L-Thyroxine szedése okozhat-e mellékhatásként jóindulatú daganatot, illetve, hogy egy normális tartományban lévő, de emelkedett CA 15-3 tumormarkert mi okozhat? (Gyakran fájnak a tejmirigyeim, ilyenkor erős szúrást érzek a mellemben, ami a lapocka felé sugárzik ki. Mintha dárdával odaszegeznének a falhoz.) Tisztelettel: Ági
Tisztelt Ági!

Sajnos, hogy csak most derült ki betegsége.

Válaszom: ad.1: Az L-Thyroxin nem okoz daganatot
2. Csak kevés tumormarker alkalmas a daganat szűrésére. Néhány tumormarker segít diagnózis felállításában és a kezelés eredményességének a megítélésében, illetve a kiújulás felismerésében. Amikor egy tumormarker már kimutatható, az már az adott daganat meglétét igazolja. A tünetekkel rendelkező betegek esetében a tumormarkereket leginkább a daganat eredetének felderítésére lehet használni. 
Egy daganatos beteg esetén az emelkedett tumormarker-szint segít meghatározni azt, hogy mennyire aktív a tumor, mennyire szóródott szét más szövetekbe, illetve szervekbe. Néhány tumormarker arról is információt adhat az orvos számára, hogy milyen kezelésre reagál jól a daganat. Tumormarkerek - főleg az előrehaladott rákok esetében - jól használhatók a kezelés hatékonyságának a monitorizálására is. Ha a jelzőanyag szintje csökken, a kezelés megfelelő, ha magas marad, változtatni kell a kezelésen. 
A tumormarkereket leginkább a rák kiújulásának a követésére használhatjuk. Ha a tumormarker emelkedett a kezelés előtt, és alacsony a terápia után, majd egy idő múlva ismét emelkedni kezd, akkor valószínűleg a rák kiújult. 
Ha a tumormarker magas marad a daganat műtéti eltávolítását követően is, akkor valószínűleg nem sikerült az egész tumorszövetet eltávolítani.
A carcinoma antigén 15-3 (CA 15-3) az emlőrák markere. A CA 15-3 az emlőrák szervspecifikus tumormarkere. A magas érték mögött nagy valószínűséggel emlőrák áll. A daganat eltávolítása után a tumormarker szintje leesik, a későbbiekben a vizsgálat a sebészi és /vagy sugárkezelés eredményének monitorozására, az esetleges recidívák kimutatására alkalmas.
Fontos aazonban tudni, hogy a CA 15-3 emelkedett lehet még májcirrózisban és májgyulladás esetén is, tehát nem azonos a rákkal.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-09-06 13:42:04
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja