SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

4 éve szültem meg a kisfiamat császárral. 2 évig szoptattam, és amikor abbahagytuk a szoptatást, utána éreztem magamon leginkább azt, hogy mintha nem lennék a terhesség előtti állapotban. Nagyfokú fáradtság (pedig rendesen aludtam), kis tincsekben hullott a hajam szülés utáni 3. hónaptól, nagyon erős és elhúzódó vérzés a menstruációs alatt (amire vérzéscsillapítót kellett szednem), szívszúrás, szívritmuszavaros érzések és magas pulzus (100 feletti), valamint nem akart a tejtermelés megszűnni még 1 év múlvára sem. Szerettünk volna a szoptatás abbahagyása után kistestvért, de annak ellenére, hogy a kisfiam első próbálkozásra megfogant, nem jött össze a kistestvér. Nőgyógyászati gondot nem találtak.

A háziorvosom a magas pulzusom miatt pajzsmirigy betegségre gyanakodott, TSH és a női hormonok kivizsgálására (ciklus 21. napján) kaptam beutalókat, melynek eredménye akkor 8,5-ös TSH volt, picivel határérték alatt volt a prolaktin (tehát azért magasabb a kelleténél). Endokrinológusom pajzsmirigy ultrahangra küldött, ahol normál méretűnek és rendben találták a pajzsmirigyemet. Antitest vérvétel eredménye rendben volt, nem mutatott magas antitest számot. Letrox szedését javasolta az orvos még ezek előtt, mert nehezen viseltem a tüneteket, és sokáig tartott a kivizsgálás időszaka. 25-ös adaggal kezdve fokozatosan emeltük a dózist. 5 hónap múlva (akkor 75-ös adagot szedtem már) a TSh értékem 2,07, FT4 20,98, FT3 4,65. A baba még így sem jött össze 4 hónap után sem a 2-3 közötti értékkel, és újra elkezdtem érezni a tüneteket, és a TSH lassan 3 felé közelített.
Ekkor a 100-as adagot kezdtük el szedni, melynek hatásaként a következő ciklusban 0,97-es TSH értékkel összejött is jött a baba. Furcsa terhességi tünetem volt már annak a ciklusomnak a közepétől kezdve, hogy nagyon szédültem, csak karonfogva tudtam közlekedni, vagy kapaszkodva. Volt, hogy eldőltem a munkahelyemen. Egy hétre kiderült, hogy terhes vagyok, és a szédülés egészen 2,5-3 hónapig tartott. Gondoltuk terhességi tünet, de az előző terhességemnél nem szédültem egyáltalán, pedig akkor is lement a vérnyomásom ugyanolyan értékre. 8. terhességi héten 0,8 volt a TSH, az értékek rendben voltak, 12. hetes ultrahangon minden rendben találtak. Erős gyengeség volt a terhesség alatt rajtam, teljes "agyi zárlat", menekülésérzés, megmagyarázhatatlan stressz, és a méhemben állandó enyhe fájdalom, ezért sokat feküdtem, nem dolgoztam. A nőgyógyászom ezeket normál terhességi tüneteknek vette. 15. héten furcsa folyásra (amilyen még sosem volt, rengeteg áttetsző váladék volt) lettem figyelmes és arra, hogy fejfájással és nagyon erős libidó emelkedéssel küszködök. Akkor volt a 40-42 fokos hőség a nyáron éppen. 17. hét elején már nagyon pici vér is volt a folyásban, egyből siettem a nőgyógyászhoz, aki azt mondta fertőzés, szedjek kúpot Candida ellen, aztán majd meglátjuk. Másnap szívhangot hallgattattam a védőnővel, megtaláltuk, jónak tűnt. Viszont másnap még több vér volt, nagyon fájt a fejem, nagyon erős stresszt éreztem, egy másik nőgyógyászhoz rohantam, aki megállapította, hogy a magzat elhalt és spontán vetélés folyamata indult el.

Kórházban megszületett a gyermekem, majd tisztító kaparást végeztek el. A TSH-mat rögtön a műtét után megnézettem, 4,75 volt, épp akkora szólt ugyanis a következő beutalóm is. Megindult a tejtermelésem, ezért az orvosom a 100-as Letroxot 125-ösre emelte, melyre elmúlt a tejtermelés. Közben megérkeztek az eredményeim. Baba vizsgálata kimutatta, hogy egészséges volt, nem találtak genetikai elváltozást, viszont mérete alapján 17 hét helyett 14 hetesnek felelt meg. A méhlepényben bevérzéseket találtak, ebből lepényleválásra következtetnek. Kenetmintám tenyésztésének eredménye, melyet azon az alkalmon vett a nőgyógyász, amikor a baba elhalását diagnosztizálta, két baktériumot mutatott ki nagy számban: Streptococcus B, Pseudonomas aeruginosa. Kaptam rá antibiotikumokat, melyre a méhemben érzett fájdalmak elmúltak, és a folyás is. Férjemet is kezelték. Ezután pár hétre megint rámjött a furcsa szédülés és a fejfájás, stressz, mint ami terhességkor és vetéléskor volt. Elmentem vérvételre emiatt korábban a kiírt időpontnál, és az értékeim alátámasztották a gyanúmat, hogy túlműködésbe ment át a pajzsmirigy. TSH 0,1, FT4 23,73, FT3 6,96, mind határérték fölött volt. Az endokrinológusom 75-re csökkentette a gyógyszer adagot, de olyan rosszul voltam, hogy nem voltam hajlandó beszedni a gyógyszert. 2 hétig nem szedtem semmit, akkor jobban lettem, elmúlt a szédülés és fejfájás. Majd gondoltam, ha babát szeretnénk újra, akkor csak kelleni fog, ezért újra kezdtem először 25-össel, majd 50-es adaggal, eltelt kb.6 hét. De ugyanúgy fáj tőle a fejem, szédülök, a vérnyomásom alacsony (90/60-as és 100/70 körül van tőle).

A fertőzések kimentek belőlem, kontrollvizsgálat negatív lett. Lehet, hogy a fertőzések akár szülés óta, vagy utána időszaktól kezdve bennem voltak, és azok okozhatták a pajzsmirigy alulműködést? És mostmár visszaállt normálra a működése, és nem kell gyógyszert sem szedni? Nem tudom mióta lehettek bennem, hol szedhettem őket össze, egyik nőgyógyász sem vett tőlem kenetet az előző szülésem óta. Csak a terhesség 15. hetétől éreztem ilyen tüneteket, de akkor már késő volt sajnos. Fertőzések okozhatják a pajzsmirigy gondot? Vagy nem ilyen egyszerű a képlet... Szeretnénk újra próbálkozni a babával, és legközelebb sűrűbben nézni a hormonszinteket terhesség alatt, és a fertőzésekre is odafigyelni. Előző terhességemnél is fertőzésre nyílt ki a méhszájam a 28. héten, azt sikerült időben kezelni, szóval valószínű, hogy fogékony és érzékeny vagyok rájuk.

Ön szerint lehet még más is, amire érdemes lenne odafigyelni vagy kideríteni? Nagyon köszönöm előre is a válaszát!
Tisztelt Kérdező!

Nagy valószínöséggel a szülés után pajzsmirigy autoimmun gyulladása zajlott le. Tisztázni kellen,hogy mielőtt a következő baba jönne mi okozza jelen panaszait. Ugyanis sokan csodálkozva fogadják és kérdezik, hogy a T4 (tehát a tiroxin) miért okoz olyan eltérő hatásokat, tüneteket. Egyeseknek a T4 szívdobogást, másoknak jelentős fogyást, hasmenést okoz. A titok nyitja a fenti enzimekben keresendő. Mi a vérben határozzuk meg a T4 szintjét, pedig a dejodináz-1.- és 2.-től függő aktív T3 a szövetekben képződik (pl. a szívben), ezért sem lehet egyértelműen következtetni a T4 szintből a T3-ra. Tehát a T4 adása esetén – amennyiben a beteg dejodináz-1. és 2. szintje alacsony, akkor a bevitt T4-ből (pl. Letrox) képződött aktív T3 mennyisége lényegesen kevesebb, ezért az a látszat mintha a gyógyszer nem hatna. Napjainkban ez a kérdés ismét rendkívül aktuális és egyre többen javasolják a T4 helyett olyan gyógyszer(ek) alkalmazását, amelyek a T3 és T4 kívánt keverékét tartalmazzák.
Ez annál is inkább indokolt, mert az alábbi tünetek T4-gyel nehezen, ill. nem teljes mértékben befolyásolhatók:
Fáradékonyság, feledékenység, meglassult gondolkozás
Depresszióra hajlam
Hízás, csökkent étkezés mellett
Menstruációs zavarok, terméketlenség
Végtagokban zsibbadásérzés
Hogyan lehet segíteni?

Részletes kivizsgálás utánegyére szabott kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-20 13:33:07
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja