SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!
Hajhullással küzdök már majdnem egy éve. Először azt mondták, hogy szezonális hajhullás, de nyáron is volt.
Megvolt minden lehetséges vérvételem, hormonvizsgálat, immunológia endokrinológia vérből. Mindent rendben találtak. Fogászat, torok kenet, arcüreg-és fogászati panoráma röntgen. Egyedül a D vitamin szentem áprilisban 13,76 mg/ml volt. Kb egy hónapig szedtem 3000 NE D vitamint minden nap. Nyáron mondták a napfény elegendő. Most újra mérték és 21,8 mg/ml az értékem. 30,1 mg/ml az alsó határ. Tehát még most sem érem el az alsó határt.
Gégészeten nem voltam, mert a belgyógyászaton levették a torok kenetet. Az AST-m jó és azt mondták, hogy a mandulám nincs begyulladva. Laktózérzékeny vagyok. A teszten 116-os értéket mértek. Azt mondták a vizsgálaton, hogy 20-as értéktől már laktózérzékenység megállapítható. Refluxom van amire pantoprazolt szedek és Letrox 25 mg tablettát szedek a pajzsmirigy műtétem után kialakult alulműködés miatt. Alvászavarom van. Minden éjjel fél három és három között felébredek. Ingerlékeny vagyok már nagyon és nagyon stresszes. Már nem tudom, hogy mi minek a következménye. A hajhullás már nagyon kikészít.
Úgy tűnik, hogy nincs semmi gond a D vitamin hiányon kívül, de mégis valaminek kell lenni, hogy hullik a hajam és nem nő helyette semmi már egy éve.
Kérem adjon tanácsot, hogy hova forduljak még. Már nagyon belefáradtam a kutatásba.
Válaszát előre is köszönöm.
Tisztelettel
Tisztelt Kérdező!

A hajhullásnak valóban több oka lehet, ahogyan erre több kérdezőnek is jeleztem. Van, ill. lehet máso ok is, demodex folliculorum.
Mi a „demodex folliculorum ?
Mindenek előtt nem egy ismeretlen féregről szó, mert már a XIX. században leírták. A pontos szakmai nevén „demodex folliculorum” egy apró, nyolclábú atka, amely 0,1-0,4 milliméter hosszúságú állat (1. ábra) amely beépül a hajtüszőkbe és elszívja a táplálékot, ezzel a haj szerkezetének károsodását okozza, végső soron ritkuló, egészségtelen hajat, hajvesztést és gyulladást okoz a környező szövetekben . A demodex teljes életciklusát a gazdaszervezeten élősködve tölti. Igen gyorsan szaporodik, egy alkalommal 12-14 petét rak le a hajtüszőkben, és a faggyúmirigyekben. Az atkák növekedése következtében a pórusok eltömődnek, és fertőzés alakul ki a környékükön. Teljesen kifejlődve az atkák elhagyják fészküket, párosodnak, és új tüszőben rakják le a petéiket, mely ciklus 14-28 nap között zajlik le. Napközben az atkák a tüszőkben maradva annak fehérjéit, táplálékait eszik, éjjelenként a fejbőrön párkereső útra kelnek, és intenzív mozgásukkal irritálják az idegvégződéseket, ami a fejbőrön viszkető érzést okoz. Ráadásul az atkákon számos baktérium is lehet, amely további fertőzés forrást és károsodást okozhat. A fejbőrön kívül a szemhéjakon, szempillákon, az arcon is megtelepednek és idült gyulladást okoznak.
A demodex terjedése
Ez az atka érintkezéssel terjed az egyik gazdaszervezetről a másikra. Leggyakrabban éjszaka történik a fertőzés, amikor az alvás időszakában párnánkra kerülve a lassan mozogva a mellettünk fekvő házastársat fertőzhetik. A másik gyakori ok a közös fésű használat lehet. Hazai adatok szerint a fertőzöttek aránya eléri, ill. meghaladja a 40%-t.
Diagnózis, gyógyítás és megelőzés
A diagnózis a klinikai tünetek mellett a fejbőr váladékának mikroszkópos vizsgálatából áll. Jóllehet ez az eljárás viszonylag egyszerű, annál nehezebb a gyógyítás. Ugyyanis a Demodex nagyon ellenálló különböző vegyszerekre és gyógyszerekre egyaránt. A kezelésnek több formája lehetséges. A kezelések közül az ivermectin és a metronidazol, ill. ezek kombinációja kecsegtet eredménnyel. Kedvező eredményt írtak le a TTO (tea tree oil) tartalmú samponról is.
Megelőzés
Gyakran hangsúlyozzuk ennek fontosságát. Ez ebben az esetben különösen fontos. Ismert,hogy az atka általában valamilyen endokrinológiai vagy immunológiai ok miatt legyengített szervezetet támad meg. A haj növekedésének több fázisa ismert (3. ábra). Az itt felsorolt okok külön-külön és együttesen is eredményezhetik a bőr és ezen belül a hajhagymák ellenálló képességének csökkenését. Ezáltal egy ördögi kör alakulhat ki. A pajzsmirigy autoimmun gyulladásában szenvedő egyén vérében csökken a hormonok szintje, a megjelenő antitestek károsítják a hajhagymákat, amelyek ellenálló képessége tovább romlik. Tehát ezért fontos, hogy kiderítsük azokat a kiváltó okokat, amelyek a fertőzéshez vezethetnek.
Mit érdemes megvizsgálni:
A szervezet hormonális státuszát (pajzsmirigybetegségek)
Női és férfi hormonok szintjét
Az immunológiai státuszt (Van-e immunhiányos állapot? Van-e autoimmun betegség?)
A nyomelemek szintjét
A megfelelő immun- és endokrin egyensúly, a stressz feldolgozása kellő védelmet jelent a fertőzéssel szemben.

Oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-17 13:36:37
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja