SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORBABA-MAMA HÍRLEVELEKFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor úr,
A leleletemmel kapcsolatosan szeretnék kérdezni. A Tsh-m 2016.05-hónapba 0,640 volt és 0,75mgLetroxot szedek. 10-dik hónapba egy újabb labort csináltam és akkor a Tsh 2,600 lett. Ön szerint csökkenteni kellene a gyógyszert vagy emelni? Nekem idáig is mindig 0,950 és 0,700között volt. Mi az oka hogy így felment? Javult az eredményem vagy rosszabbodott Ön szerint. Még annyit szeretnék kérdezni, hogy túl működik vagy alulmukodik? Válaszát előre is Köszönöm. Tisztelettel.
Tisztelt Kérdező!

Elegendő a hormonszint mérés a diagnózishoz?
Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e.
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)

További vizsgálatot és oki kezelést javaslok,tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-05 12:48:45
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor úr!

37 éves nő vagyok. Férjemmel babát szeretnénk, így elmentem nőgyógyászati vizsgálatra, ahol az orvos az alap vizsgálat mellett elküldött vérvételre is, ahol meg kellett mérni nemi hormonokat (FSH, LH, prolaktin, ösztradiol, tesztoszteron), valamint TSH-t is. Ez utóbbi értéke 0,01 mIU/L lett (ref. 0,550-4,780), mellette a T4 szabad frakció 26,680 pmol/l (ref. 11,500-22,700) , a T3 szabad frakció 9,140 pmol/L (ref. 3,500-6500).

Mikor visszamentem konzultációra, az orvos egyből továbbküldött endokrinológiára, sürgősségi beutalóval. A nőgyógyász szerint az extrém alacsony TSH okozhatta a július óta tartó menstruációs zavaraimat. Azt is mondta, hogy rosszul működő pajzsmiriggyel nem altathatnak, pedig lehetséges, hogy nekem szükségem lesz rá a közeljövőben egy konizációs műtét miatt.

Az endokrinológián ránéztek a leletre, és egyből kiírtak napi 3x1 Methothiryn és mellé Huma-Pronol tablettát. Ez utóbbit arra alapozva, hogy az orvos a csuklómra helyezett kezével kb. 5-10 másodperc alatt megállapított egy 120-as pulzust. Azóta vettünk itthonra vérnyomásmérőt, amivel minden alkalommal 96/60 körüli értéket mérünk, 60 körüli pulzussal.

A fenti tablettákat október 20-a óta szedem. Október 30-án ismét elmentem vérvételre, mintegy kontroll gyanánt, amikoris 1,140-es TSH értéket mutatott a leletem. Szintén 20-án voltam vérvételen TRAK és anti-TPO miatt, ezeket november 3-án tudom átvenni. Ultrahangra időpontot november 21-ére tudtak adni.

Bevallom, hogy nagyon félek a Methothiryn mellékhatásaitól és esetleges májkárosodástól. A gyógyszer szedése után néhány nappal már éreztem fájdalmat a májam környékén, és néhány napja már szédülök is, gyakran álmos vagyok, ami előtte nem volt jellemző rám.

A következő kérdéseim lennének Dr. Balázs professzor úrhoz:
- Egy egyszeri TSH érték indokolja ezt a (számomra) durva gyógyszert?
- Ingadozhat ennyire a TSH érték 1-2 hét alatt?
- Merjem csökkenteni a gyógyszerek adagját? Új időpontom csak december 7-re van.

Előre is hálás köszönetem a professzor úr szakértő segítségéért!
Tisztelt Kérdező!

Valószínüleg gond lehet a pajzsmirigyének működésével panaszai alapján. Mindenek előtt a klinikai tünetek kiváltó okát kellene megvizsgálni és azt kezelni. Tehát nem a leleteket, hanem a beteget célszerű kezelni!
Értelemszerűen vizsgálat nélkül terápiás javaslatot nem adhatok, de azt írhatom, hogy a legalább 7 dolog, ami befolyásolja a TSH szintet
Habár a pajzsmirigy rendellenes működése az egész szervezetre kihat, és emiatt kezelését is csak holisztikus megközelítésben, az egész embert, a tüneteket a laborlelettel és egyéb vizsgálatokkal összevetve szabadna végezni, sokan mégis úgy érzik, hogy a diagnózis alfája és omegája a TSH érték.
A napjainkban igen gyakori, főként nőket érintő pajzsmirigy betegségek kapcsán mára számos laborlelet került nyilvánosságra, amit az érintettek maguk tettek közzé különböző fórumokon, csoportokban, a sorstársaktól választ, kiértékelést remélve. Sokan azt gondolják, hogy a laborleltből, mint egy varázsgömbből megtudhatják, hogy betegek-e, vagy sem. Pedig ezeket az adatokat csak a beteg panaszaival és a többi vizsgálat eredményével összevetve szabad értelmezni. Lényeges, hogy a mérési módszerek és a referencia értékek laboronként változhatnak, emellett a határértékek jelölésénél több olyan tényezőt, amely a TSH szintet befolyásolhatja, nem vesznek figyelembe.
Mi a TSH ?
Ez egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy állít elő és szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.

Mi befolyásolhatja a TSH értéket?

Az életkor
- a TSH szintje az életkor előre haladtával nő, így a 4 mIU/l feletti, de 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél.

A beteg által lakott terület jódellátottsága
- jód hiányában kevés T3 és T4 (pajzsmirigy hormonok) képződik, amely miatt fokozott a TSH termelése. Ez azonban nem azt jelenti, hogy a pajzsmirigy túlműködése a jód bevitelével megszüntethető! Sőt, ellenkezőleg a túlzott bevitellel életveszélye túlműködést, ill. gyulladást lehet kiváltani.

Az évszak
- télen, hideg időben a szervezetnek több pajzsmirigy hormonra lehet szüksége, ez azt eredményezheti, hogy a TSH szint megemelkedik.
A napszak
- a TSH szintje a vérben a nap egyes periódusában változik (legmagasabb éjfél előtt a hajnali órákban).
Egyéb betegségek
Túlzott stressz, heveny megbetegedés és láz is hatással lehet a TSH szintre.
Alkalmazott gyógyszerek
- a TSH szint változhat például, ha a beteg szteroidokat szed, de egyes szívgyógyszerek és a következőkben, a teljesség igénye nélkül felsorolt hatóanyagok is befolyásolják a pajzsmirigy működését: amiodaron, jód tartalmú kontrasztanyagok, szulfonilureák, szulfonamidok, lítium, tirozin-kináz gátlók, interleukin, interferon, dopamin, dopamin agonisták (bromocriptine), glükokortikoidok, metformin, szomatosztatin analógok, phenytoin, rifampicin, phenobarbital.
Várandósság
- a pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél mért adatokkal. Terhességben alacsonyabb értékek mérhetők.
A TSH mérésével kapcsolatban fontos továbbá, hogy a rendelkezésre álló módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy- működése. „Összességében azt kell tudni, hogy a TSH hasznos szűrő jellegű módszer, de nem jelent önmagában betegséget. A diagnózishoz és a személyre szabott gyógyszeres kezelés beállításához a betegség természetétől, a kísérő betegségektől az étkezésig számos tényezőt figyelembe kell venni.”

Továbibi vizsgálatot és egyénre szabott oki kezelést javaslok, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-02 16:33:38
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Pár héttel ezelőtt említettem a Professzor Úrnak a lép problémámat.(B.Csilla,pajzsm.túlm,Anglia)
Elküldtek itt kint:nyaki,mellkasi,hasi,kismedencei CT- re.
De a papíron az áll,hogy kontrasztanyagos.
Lehetséges,hogy véna de az is lehet hogy folyadék formájában.(úgy olvastam,hogy mindegyik jód tartalmú)Nem tudom,hogy mit tegyek?Vállaljam vagy mondjam,hogy jód érzékeny vagyok és nélküle csinálják a CT-t?(vállalva ezzel,hogy nem látnak megfelelően mindent)Elég nehéz kérdés,hiszen ez a CT fontos pont de ha a pajzsmirigyem rosszabb állapotba kerül az nem lenne jó.Legyen szíves Doktor Úr,írja meg hogy mit válasszak.Jó egészséget kívánok!Köszönettel: B.Csilla
Tisztelt B.Csilla!

Megértem és átérzem gondját. Amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a jód kötődésének gátlása céljából a vizsgálat előtt és után 7 napon át emelt dózisú ( 2 mg, 2 tbl) Metothyrin,azaz metimazole-t, ill. Perchlorát tbl-t szedhet.
Kontrollra várom, jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-02 16:25:40
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Hol is kezdjem?
24 éve vagyok diabéteszes, annak minden létező kis és nagyér szövődményeivel együtt: AMI, retinopathia, nephropathia, neuropathia, atherosclerosis, hypertonia.... és a hypothyreosis.
Az Endokrinológusom tanácsára, mert panaszaim voltak a napi 100 mcg Letrox mellett, így múlt héten lecserélte a gyógyszeremet Syntroxine 88-ra.
Kezdetben nagyon felpörögve éreztem magam, az anyagcserém is felgyorsult a napi 4 alkalommal történő mellékhelységlátogatással...meg voltam elégedve.
Viszont tegnap este rosszul lettem 200/100 Hgmm vérnyomással 105/min pulzussal, testszerte remegéssel, pánikkal...... és mivel 8 éve lezajlott hátsó fali infarktusom volt, így nagyon féltem.
Ma reggel felkerestem a kardiológusomat, aki határozottan elutasította a Sytroxine-t...mondván térjek vissza a Letroxhoz.
Sajnos az Endokrinológusomat nem tudom utolérni, mert ezen a héten szabadságon van.
Az Ön véleménye mindenek előtt a Syntroxine-nal kapcsolatban érdekelne.
Válaszát tisztelettel előre is köszönöm!
Majtinszky Péterné
Tisztelt Majtinszky Péterné!

Az Ön leírása pontosan jelzi, hogy az egyes gyógyszerek nem csereszabatosak. Főleg ilyen háttér mellett a pajzsmirigy hormonjainak adagolása különös körültekintést és egyénre szabott kezelést kíván!

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-01 17:44:10
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr,

segítségét szeretném kérni. Az Ön páciense vagyok, tavaly novemberben került megállapításra, hogy Hashimoto okán szükséges Letroxot (75) szednem. Az elmúlt hónapok során az éjszakáim egyáltalán nem voltak pihentetőek, így közel 3 hete kezdtem el szedni melatonint. Több helyen azt olvastam, hogy a melatonin autoimmun betegségben nem javalt, így a melatonin sem. Azt szeretném megtudni, hogy az Ön véleménye szerint ez így van-e? Szedhető-e melatonin ha Hashimotom van avagy sem? Amennyiben nem, akkor tudna-e ajánlani valami hasonló hatással rendelkezőt, a pihentető(bb) alvás, pihenés érdekében? Köszönettel, H. Anita
Tisztelt H. Anita!

A melatonint szokás fiatalság-hormonként is emlegetni, s kedvező hatásait számos korábbi kutatás is igazolta. A fiatalság fenntartását a nyugodt és elegendő mennyiségű alvás biztosításán túl a melatonin egyéb következő, pozitív hatásai is segítik:
– antioxidáns hatásánál fogva véd a szabadgyökök sejtkárosító hatása ellen;
- javítja a szív- és keringési rendszer működését;
– tüneti szerként képes az Alzheimer-kór lefolyásának lassítására;
– egyes rosszindulatú daganatos betegségek kezelését segíti;
- erősíti a szervezet immun-védekezését;
- megkönnyíti az időzónák átlépését, illetve a több műszakos munkavégzésből adódó zavarokat.
A melatonin a tobozmirigy által termelt hormon, mely a napszakokhoz alkalmazkodó természetes alvási ciklus fenntartásáért felelős.. Termelődése a sötétedés beköszöntével fokozódik, fény hatására pedig csökken. Ha a szervezet sok fényt kap – tehát élettani körülmények között „nappal” van - a melatonin termelés, s így annak szintje a vérben lényegesen alacsonyabb, mint „sötétben”, azaz éjszaka. Bizonyos betegségek, vagy a korral járó változások hatására a szervezetben a melatonin termelődése csökken, így gyakran alvásproblémák jelentkeznek. Ilyen esetekben kedvező hatást érhetünk el a melatonin tartalmú táplálékkiegészítők szedésével is, de a legújabb felfedezések nyomán, természetes forrásból is pótolható a hiányzó hormon.

Jó egészséget és pihenést kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-11-01 17:41:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Balázs Doktor Úr!
Augusztusban bőrprpblémáim lettek, méghozzá az egész testemre kiterjedő viszkető kiütések fomájában, amit a bőrgyógyászom úgy diagnosztizált, hogy mikrobiális ekcéma. Mivel nagyon elterjedt az egész testemen, a bőrgyógyász Medrolt írt fel. A szteroid, mint tudjuk, csodákra képes, a kiütések szépen eltűntek. A Medrolt viszont szép lassan abba kellett hagynom, s ahogy csökkent ill. megszűnt annak adagolása, a viszketés ismét előjött és nem reagál sem antihisztaminra, sem kenőcsökre, a bőröm szörnyen hámlik.
Közben elindult a góckutatás is, hogy mi is okozhatja a viszketést, a bőrgyógyász szerint mindenképpen belgyógyászati oka van, nem allergia (ezt egyébként én is így érzem, mivel kísértetiesen hasonlít az egész arra, amikor gennyes mandula miatt volt ilyen bőrpanaszom - de a mandulámat közben kivették)). Voltam fogásznál, hasi ultrahangon, urológián, nőgyógyászaton, fül-orr-gégészeten stb.
Az eredmény negatív. A bőrgyógyászom "ragaszkodik hozzá", hogy akkor csakis a pajzsmirigy okozhatja. Hashimotóm van, amit kezelnek is évek óta. 100-125 microg.Letrox (egyik nap 100, másnap 125) szedése mellett 0,7 volt a TSH-m korábban. A viszketés miatt most vérképet is csináltattam, ahol a szokásos adag Letrox mellett most 0,16-os lett a TSH-m. A bőrgyógyászom azt állítja, hogy ellenanyagot is kéne nézni a véremben, mert épp azt most nem néztek és hogy BIZTOSAN attól van a viszketés, de azt meg most nem lehet, mert állítólag amíg a Medrol nem ürül ki a szervezetből (3 hét), addig annak nincs értelme.
Az endokrinológusom pedig azt mondja, hogy csökkentsem le a Letroxot 6 hétre 50 microg.-ra és hogy pajzsmirigy ilyen bőrelváltozást nem okoz.
Én meg itt állok az őrület határán, mert ezt a viszketést nem lehet elviselni (pedig én nem vagyok egy kényes ember), de már csak nyugtatókkal tudok létezni.
Kérem, írja meg mi a véleménye és Ön szerint kihez fordulhatnék?
Hálásan köszönöm előre is, üdvözlettel Era

Tisztelt Era!

Érthető módon a leírtakból vizsgálat nélkül diagnózist nem tudok és nem is szabad mondani. Kétségtelen, hogy az autoimmun (ide tartoznak az allergiás kórképek is) gyakran társulnak egymással.
Az allergiás betegségek ugyanis lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immunreakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiaiialg aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”.
További vizsgálatot, ennek alapján oki kezelést javaslok.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-31 16:15:44
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
Hashimoto thyreoiditis miatt szedek letroxot és szelént - immár több éve. Magánrendelésen rendszeresen ellenőrzik a TSH eredményemet, időnként az Anti TPO-t is. Babát szeretnénk és az anti TPO értékem magas volt, 1077. Kb. 2 év alatt az anti TPO értéke lassan csökkent 470-re. (örültem is a javulásnak) A napokban háziorvosom is elküldött laborba, ahol megnézték ezeket az értékeket, a THS továbbra is 0,99, de az anti TPO >1300 lett (ez egy másik labor, nem ide szoktam járni). Nagyon megijedtem, hogy ilyen rossz lett az eredmény, és visszamentem a laborba, ahol eddig is nézték. Ott újra 450 lett az anti TPO...
Mi a véleménye a Professzor úr? Történt akkor javulás? Egyáltalában javulást jelent ha csökken ez az érték? Melyik érték a megbízható? (Tüneteim korábban sem voltak, és most sincsenek..)
Köszönöm szépen a tanácsát!
Mimi





Tisztelt Mimi!

A pajzsmirigy problémák változatos tüneteket produkálhatnak, melyek könnyen összetéveszthetőek más betegségekkel. A diagnózishoz ezért elengedhetetlen a betegek tüneteinek részletes kikérdezése és fizikális vizsgálata. - A páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében.
Fontos: a vérvizsgálat: napszakonként is más lehet
A laboratóriumi vizsgálatok a szerv aktuális működéséről adnak felvilágosítást. Az agyalapi mirigy által termelt „thyreotrop stimuláló hormon” a TSH, ill a pajzsmirigy hormonok FT3 és FT4 szintek meghatározása jelzi a szerv aktuális funkcionális állapotát. Az adatok értékelése minden esetben egyénre szabott és az orvos feladata. A beírt és csillaggal jelzett normál értékek néha megtévesztőek lehetnek, mert az értékek függhetnek a napszakoktól, évszakoktól, a szedett gyógyszerektől, az alkalmazott módszertől is. Fontos, hogy pl. a terhesség egyes szakaszaiban az értékek eltérőek.
Ráadásul a betegségek társulhatnak egymással.
A pajzsmirigy kezelése előtt mindig legyen kérdés az, hogy:
Van-e mellékvese betegsége, Addison kórja?
Van-e más immuneredetű endokrin betegsége (pl. inzulinnal kezelt cukorbetegség, mellékpajzsmirigy gyulladás?)
Van-e más autoimmun eredetű betegsége:
Meddőség, menzesz zavarok?
Csökkent libidó
Gyomor-bélgyulladás, nyelvgyulladás?
Hajhullás?
Vészes vérszegénység („anaemia perniciosa”)?
Ízületi gyulladás?
Hüvelygyulladás?
Vitiligo (bőrfestékhiány)?
Van-e ismeretlen eredetű alacsony vérnyomás?
Van-e fokozott hajlam fertőzésekre?
Van-e idegrendszeri autoimmun betegsége („myastenia gravis, sclerosis multiplex”)?
Van-e szívizomgyulladása?
Sokszor kérdezik tőlem, hogy társulhatnak-e egymással a fenti kórképek. A válaszom tehát egyértelmű: igen!

Tehát nem a leleteket kell(ene) kezelni, hanem a beteget! A laboratróiumi vizsgálatok eredményét a klinikai vizsgálatok eredményével együtt tanácsos értékelni (ezt több laboratrórium már fel is tünteti).
Jó egészséget kívánok:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-31 13:09:00
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzor Úr!
2016 novemberében 8 hónapi folyamatos stressz következményeként pajzsmirigy túlműködést állapítottak meg nálam. 55 éves nő vagyok, korábban semmi probléma nem volt a pajzsmirigyemmel. Lábdagadással, belső feszültséggel, hőhullámokkal, szapora szívveréssel, általános rossz közérzettel kezdődött.
2016.12.02-i labor eredményem: TSH<0,01, FT4: 39,68, Ft3: 22,39
Felkerestem egy endokrinológust aki Metothyrin és Huma Pronol szedésével indította a kezelést.
Nyaki UH: a pm mkét lebenye isthmusa a normál nagyság felső határán van, a szerkezet diffuzan kissé inhomogén, foltosan echoszegényebb, ezen belül a jobb lebeny alsó harmadában 8 mm-es, a jobb oldalon a lebeny isthmus határon 9 mm-es kissé echodúsabb góc különíthető el. Kóros nycs nem látható.
Pajzsmirigy szcintigráfia összefoglaló vélemény: Diffúze forró lebenyek.
Laboreredményeim azóta:
2016.12.23: aTPO=153 U/m1; TRAK=15,5 U/1
2017.01.20. TSH: 0,88, FT4: 4,88, FT3: 2,96
2017.02.10: TSH: 10,865, FT4: 4,62 (ezen eredmény alapján csökkentettük a Metothyrin dózisát 1x1-ről napi 1/2 tabl-ra.)
2017.03.16: TSH: 0,015, FT4: 16,96
2017.03.29: TRAK=17,8 U/1
2017.05.03: TSH: <0,01, FT4: 15,25
2017.06.07: TSH: 0,03, FT4: 20,2, FT3: 9,9
2017.07.19: TSH:<0,01, FT4: 27,73, FT3: 9,66 (Metothyrin helyett Proyicil indul)
2017.09.06: TSH:<0,01, FT4: 9,67, FT3: 5,48
2017.10.13: TSH: 0,013, FT4: 8,8, FT3: 5,77, TRAK: 13,8
A fenti időszakban a közérzetem igen változó volt.
Október eleje óta nagyon rossz a közérzetem, ezért a 10.26-i kontroll óta napi 2x1 Propycilt kell szednem.
Sosem gondoltam, hogy a pajzsmirigy így meg tudja keseríteni az életet. Ami még nagyon aggaszt, hogy a szemeim ödémásak lettek, folyamatosan könnyeznek, homokszem érzés van bennük, fájnak.
Továbbá az utolsó kontroll alkalmával az orvosom azt mondta, hogy ha a legközelebbi kontrollra /dec.15/ nem javulnak az eredmények akkor el kell gondolkodni a szteroid infúzión. Ettől nagyon megrémültem.
A kérdésem az lenne, hogy közel 1 év alatt valóban nem lehet úgy beállítani a gyógyszert, hogy az eredményeim jók legyenek és azáltal az életminőségem is, valamint a Professzor Úr szerint is a szteroid kezelés lehet a megoldás?
Tisztelettel: H.Nándorné
Tisztelt H.Nándorné!

Vizsgálat és pontos diagnózis nélkül gyógyszeres kezelést nem javasolhatok. Nagy valószínüséggel nem "egyszerűen túlműködés", hanem autoimmun betegség állhat a panaszai és tünete hátterében.
Mennyiben tudok segíteni?
A hormonális betegségek kezelése nagy odafigyelést és türelmet igényel beteg és orvos részéről egyaránt. A laboreredmények mellett figyelembe kell venni az egyedi: életkorból, nemből és életmódból adódó eltéréseket is.
- Melyek a leggyakoribb panaszok, milyen tünetekkel forduljunk orvoshoz?
- A hormonális betegségek közt elsőként talán a pajzsmirigy rendellenességeit emelném ki, mely hazánkban, különösen nők körében fordul elő gyakran. A pajzsmirigy betegségei számtalan tünetet produkálhatnak, melyek kapcsán a betegek gyakran csak évek múlva kerülnek a megfelelő szakemberhez. Szülés után gyakori a pajzsmirigy gyulladásos megbetegedése, mely többek közt depresszióhoz hasonló panaszokat is okozhat. Emellett számos egyéb, „hétköznapi” probléma hátterében is állhat pajzsmirigy elváltozás. Ilyen például a tartós fáradékonyság, vagy épp idegesség, a túlzott mértékű hízás, fogyás, hajhullás, vagy meddőség, hogy csak a leggyakoribb panaszokat említsem.

- Milyen tapasztalatai vannak a hormonális betegségek kezelésével kapcsolatban?
- A hormonrendszer bonyolult szerkezet, az eltéréseit sem értékelhetjük pusztán feketén-fehéren. Bizonyos hormonok szintje például napszakonként is eltérő lehet, ezért tartom fontosnak, hogy ne csak a laboreredményekre hagyatkozzunk a diagnózis felállítása során. Fontos, hogy holisztikus szemléletben, vagyis nem csak a tüneteket, hanem az egész embert vizsgálva közelítsük meg a háttérben álló okok feltárását. A holisztikusnak nevezett orvoslás célja, hogy az embert egységnek tekintse. Nem a szervek, hanem a lélek és a test egységének. A pajzsmirigybetegségekről is kimutatott, hogy jelentős részük autoimmun eredetű. Tehát nem egyetlen szerv, hanem a szervezet betegsége. Vizsgálni és gyógyítani ezért az egész embert kell.

- Hogyan zajlik az első vizsgálat, a holisztikus szemlélet jegyében?
- A vizsgálatra érkező páciensekkel első körben részletesen elbeszélgetek a panaszaikról, tünetekről. A kikérdezés során egyaránt körbejárjuk az örökletes betegségek témakörét épp úgy, mint a beteg életében bekövetkezett nagyobb változásokat, például stresszhelyzeteket, melyek szerepet játszhattak a panaszok megjelenésében. Amennyiben pajzsmirigybetegség gyanúja merül fel, ultrahangos vizsgálatot végzek, melyből feltérképezhetők a pajzsmirigy alaki elváltozásai:megnagyobbodása, vagy göbök jelenléte. Vérvizsgálattal ellenőrizzük a szükséges hormonszinteket, immunológiai teszteket végzünk, majd a vizsgálati eredmények és a beteg panaszainak függvényében döntök a további vizsgálatokról, vagy kezelés összeállításáról. A későbbi konzultációk során, a beteg tapasztalatait is figyelembe véve folytatjuk, vagy módosítjuk a terápiát.
Az endokrin- (belsőelválasztású mirigyek) és az immunrendszer közös feladata: az emberi szervezet egységes, élettani működésének fenntartása. Ezt a feladatot a két rendszer szoros kölcsönhatásban biztosítja. Az endokrin rendszer által termelt szabályozó anyagok, hormonok hatnak az immunrendszer működésére és az immunrendszer fehérjéi (antitestjei) befolyásolják az endokrin szervek (agyalapi mirigy, pajzsmirigy, mellékpajzsmirigy, mellékvese, herék és petefészkek) működését. Ez azt jelenti, hogy az endokrin rendszer kóros működése az immun(védekező) rendszer csökkent aktivitását eredményezi (pl. fertőzésekkel szemben fokozott hajlam). Az immunrendszer megbetegedése: az u.n autoimmun kórképek lényege az, hogy a saját szerveit (pl. a pajzsmirigyet) idegen anyagként ismeri fel és ellenük támadást indít (autoimmun gyulladások). Az endokrin és az immunrendszer kóros állapotának létrejöttében alapvetőek a különböző okokból kialakult stressz állapotok. Ennek lényege az, hogy a lelki vagy testi túlterhelés a mellékvese (u.n. stressz szervünk) működését fokozza, majd annak kimerülését eredményei, amely autoimmun betegségekhez vezet(het).
A pajzsmirigy a légcső előtt pajzsszerűen elhelyezkedő belső elválasztású mirigyünk, ami jód és fehérje felhasználásával hormont termel, trijód-tironint (T3) és thyroxint (T4). Ezek mennyiségét az agyalapi mirigy pajzsmirigyserkentő hormonján (TSH) keresztül szabályozza. Ezek a hormonok felelnek a szervezet anyagcsere-bioenergia folyamatainak megfelelő működésért, a fehérje-szintézisért, szabályozzák a testhőmérsékletünket, oxigén fogyasz-tásunkat, a magzat idegrendszeri fejlődését csökkentik a koleszterinszintet, elősegítik a szervezet növekedését, felelősek a központi idegrendszer, a szív, a gyomor-bélrendszer és a bőr megfelelő működéséért, és nagymértékben meghatározzák lelkiállapotunkat. is.
Ha elégtelenül működik
Az alulműködésnek (hypothyreosis), vagyis a pajzsmirigy alacsonyabb hormontermelésének oka lehet a pajzsmirigy megbetegedése, melynek hátterében állhat gyulladás, a jód hiánya, pajzsmirigyműtét, röntgensugárzás vagy akár gyógyszerek is.
Amikor a pajzsmirigyhormon szintje még csak kismértékben tér el a normálistól, a tünetek nem jellegzetesek, így általában nem is tulajdonítunk nekik jelentőséget. Enyhe fáradékonyságon és a koncentrációs képesség romlásán kívül más nem érzékelhető. Komolyabb esetben az anyagcsere lelassul, lassabb lesz a mozgás, a beszéd, a gondolkodás is, érdektelenség alakulhat ki, ami könnyen összetéveszthető a depresszióval. Aluszékonyság, hízás, szorulás, fázékonyság lesz jellemző, az arc felpuffad, a haj ritkává és szárazzá válik, gyakran hullik is, csökkent a libidó (nem vágy!). Ilyenkor a bőr hideg, száraz, sápadt és durva. A kezek fájhatnak, a körmök töredeznek, a testen ödémák alakulhatnak ki. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH-nak a meghatározása segít a kórismézésben, de egyetlen hormonérték önmagában nem diagnosztikus értékű! A pajzsmirigy ultrahang vizsgálata fontos vizsgálat, de a betegség pontos diagnózisát önmagában nem biztosítja! A pajzsmirigy alul működése jól kezelhető hormonpótlással.
Figyelem: a már pajzsmirigybetegségben szenvedőknek a jód bevitele veszélyes lehet (gyulladást válthat ki, befolyásolhatatlan túlműködést indíthat el) ezért a bevitele betegek számára nem javasolt! (egyes „fogyasztószerek”kóros mennyiségben tartalmazhatják!).

Ha "túlpörög" !!!
A pajzsmirigy túlműködik (hyperthyreasis), ha a kelleténél több hormont termel. Ennek oka lehet a túl sok jódbevitel, a pajzsmirigy jóindulatú sok hormont termelő daganata, mérgezés, fertőzés vagy az agyalapi mirigy túlzott TSH-termelése. Leggyakoribb formája a Basedow-kór, amely egy főleg nőket érintő autoimmun betegség, és a pajzsmirigy meg-nagyobbodásával (golyva), valamint a hormonszint hirtelen megemelkedésével jár. A szem kidülledése, izmainak duzzadása és kettős látás kísérheti. A pajzsmirigy túlműködésének gyakori tünete a gyors mozgás, beszéd és gondolkodás, szapora pulzus, ingerlékenység, idegesség és álmatlanság, jó étvágy mellett fogyás, hasmenés, izzadás, csökkent meleg tűrés, valamint a meleg nedves bőr. A túl sok pajzsmirigyhormon nőknél cikluszavart okoz, férfiaknál csökkenti a spermaképződést, így meddőséghez vezethet. TSH-receptor elleni antitest meghatározás szükséges, mivel ez az antitest felelős a betegség létrejöttéért.
A pajzsmirigy gyulladásos megbetegedései
A krónikus autoimmun pajzsmirigy gyulladás főleg a nőket érinti. Gyakran tünetmentes, de együtt árthat átmenti pajzsmirigy érzékenységgel vagy megnagyobbodással, esetleg hőemelkedéssel. Következményeként tartós alulműködés is előfordulhat.
A pajzsmirigy komponensei: a Thyreoglobulin és a TPO elleni antitest mérése fontos. Észlelésekor a pajzsmirigy vékonytű biopszia (szövettani vizsgálatot) is szükséges lehet.
A pajzsmirigybetegségekhez gyakorta más tünetek, kórképek is társulnak:
1. A szem betegségei. Gyakran allergiásnak gondolt szemtünetek hátterében a Basedow-Graves betegség áll!!!!.

2. Az idegrendszer általános gyengeséggel járó betegsége (myasthenia gravis) ritkán kerül időben felismerésre, pedig idejében felismerve gyógyítható. Ennek a betegségnek egyik formája a szemen jelentkezik.
3. Cukorbetegség: u.n. inzulinhiányos, 1. típusú cukorbetegség

Ami a Propycilt illeti:
A pajzsmirigy túlműködése miatt alkalmazott gyógyszerek között gyakran alkalmazott készítmény a Propycil. Sajnos ez évben az USA-ban olya mellékhatásaira derült fény, amely miatt nemcsak az orvosokat, de a betegeket is időben szeretném figyelmeztetni (nem megriasztani). Az FDA (Food and Drug Administration) és az Amerikai Pajzsmirigy Társaság (ATA) a következő történések miatt hívott össze rendkívüli tanácskozást és hozta nyilvánosságra ajánlásait.
Az elmúlt rövid idő alatt 32 Propycil tablettával kezelt betegnél tapasztaltak súlyos sárgasággal járó májelégtelenséget. Ezek közül 12 beteg meghalt, 5 betegben sikeres máj-átültetés történt. A megfigyelés alapján az orvosoktól és a betegektől különös gondosságot követel, ha ilyen gyógyszert szed a pajzsmirigybeteg. Lehetőség szerint ne adjuk, amennyiben feltétlenül szükséges, akkor a májfunkció ellenőrzése 4 hetente szükséges.

Fentiekből kiedül, hogy a kezelésre vonatkozó tanácsok részletes immunoendokrin kivizsgálás után adhatók.
Mielőbbi gyógyulást kívánok, tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-30 18:33:41
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Prof. Úr!
Kresákné Nemecsek Judit vagyok, az Ön betege. Megcsináltattam az Ön által kért kiegészítő labort, melynek értékei a következők:
Kortizol 8-10: 123.9 nmol/L (ref. tart.:138-690)
Prolactin: 9.62 ug/l (ref. tart.: 3.4-29.9)

Tesztoszteron: 1.380 nmol/L (ref. tart.: 0.2-2.9)
DHEA-S: 3.190 umol/l (ref. tart.: 2.700-9.300)
ACTH 08ó: 14.5 ng/l (ref. tart.: <60)

Mire utalhatnak az értékek, kell e valami miatt aggódnom? Elküldtem az Endokrin Központ e- mail címére is az eredményt.
Köszönöm!
Tisztelettel: Kresákné Judit
Tisztelt Kresákné Judit!

Köszönöm levelét. Az elvégzett vizsgálatok megerősítették a csökkent mellékeves hormon szint fennállását. Ezt lehet gyógyítani. Egyelőre Cortisol tbl-t (100 mg-t ) javaslok.
Ha szükséges kiírom és itt átveheti.

Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-30 12:07:10
Olvasói értékelés: 5/5
Kedves Prof. Dr. Balàzs Csaba Ùr!

A segìtsègèt szeretnèm kèrni,mert sajnàlatos mòdon a sajàt magyar orvosomat nem èrem el. Ràadàsul èn külföldön èlek. 16hetes terhes vagyok ikrekkel. Terhessègem előtt is kezelve voltam pajzsmirigy alulműködèssel. Terhessègem kezdetekor 50mg letroxot szedtem majd az endokrinológus felemelte 75mg. Kèrte 6hèt mùlva ellenőrizzem a TSH szintem,ami most 1,02. Kèrdèsem ugyan ùgy 75mg Letroxot szedjek vagy esetleg 62,5 vagy 50mg?
Vàlaszàt előre is köszönöm!

Üdvözlettel
D. Ibolya
Tisztelt D.Ibolya!

Mindenek előtt arra hívom fel a figyelmét, hogy terehsség alatt a TSH érték megtévesztő lehet. Tehát a T4 és a T3 meghatározása is szükséges. A Letrox dózisának emelése valóban szükséges lehet.
MIért?
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt. A hazai szakemberek számára ez elmúlt év májusában foglaltam össze a leglényegesebb információkat.
A legfontosabb megállapításaik a következők voltak:
• A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
• A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
• A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
• A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
• A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
• A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
• A fokozott jódbevitel a terhesek számára (akik nem szenvednek pajzsmirigy betegségben!) alapvetően fontos, ugyanis a hormon képzéséhez erre az anyagra feltétlen szükség van. A pajzsmirigygyulladás esetén KONTRAINDIKÁLT! A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-va!!!!!l.
• A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
• A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
• A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
• A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-29 16:50:02
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!
61 éves vagyok,157cm és 57 kg.
2011-ben diagnosztizáltak nálam hashimoto thiroditis-t.Azóta L-thiroxin 50-et szedek A pajzsmirigy ellenőrzése évenként
történik,eddigi laboratóriumi eredmények .
TSH 1-3 ig ingadoztak,ehhez ft4 et nem néznek.
Júliusban történt vérvétel TSH 3,7 ,Ft4 13,8.
Egyéb pajzsmirigyre vonatkozó adatot nem néztek,háziorvosi beutalóra.A vérvétel vashiányt és alacsony fehérvérsejtszámot mutatott.
A 2 hetes kontroll már a fehérvérsejtszám tekintetében rendeződött , vashiányra gyógyszert kaptam.
A vasat szeptember közepéig szedtem,s most október közepén kontrollálták,az értéke megfelelő.
Azonban a TSH 5,1 Ft4 11mMOL/. UH göböt nem mutat,továbbra is a echo szegény ,ill. kissé kisebb pajzsmirigyről adott leletet.Gyakorlatilag olyan mint 2011-ben.
Panaszaim nem voltak,ill. néhány reggel és este lefekvés után 1-2 beütés a szívemnél.
Az lenne a kérdésem,hogy a vas tabletta szedése miatt kialakulhatott e ez az állapot,mivel szedése befolyásolja az L -thiroxin felszívódását.Illetve a nyáron végig alkalmazott szteroidos orrspray,melyet kb 2-3 hete hagytam abba.Esetleg a szója lecitin amely a fülzúgásra kapott ginkobiloba tablettával együtt volt , melyet jelenleg is szedek.
Háziorvosom beutalót ad az endokrinológushoz,de az kb 3 hónap.
Azonnal kezdeni kellene e a hormonpótlás adagjának megváltoztatását?
Mit tetszene tanácsolni ?
Tisztelettel :Annamária
Tisztelt Annamária!

A Thyroxin felszívódását valóban sok étel és gyógyszer befolyásolja.
Sajnos a vas tabletta, szója lecitin szedése miatt kialakulhat ez az állapot,mivel szedése befolyásolja az L -thiroxin felszívódását.
A szójabab antinutritív anyagainak sorában szerencsére csak alárendelt szerepet játszanak, ennek ellenére nem kizárható a toxikus hatásuk. Másrészt a szója komponensek a bélfal sejtekhez kötődnek, akadályozzák a táplálék felszívódását és a vékonybél hiperpláziáját okozzák. Patkányoknál már igen kicsi mennyiségű szójaagglutinin (0,4 milligramm 1 gramm tápban) befolyásolja a fehérjeemésztést, és hasnyálmirigy burjánzást okoz, valamint növeli a nitrogénveszteséget. 2 milligramm feletti mennyiség hasnyálmirigy hipertrófiát (megnövekedést) okoz. Előfordultak májat és vesét érintő degeneratív elváltozások is.
Ebből is kiderül, hogy egyébre szabott kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-29 11:35:22
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Doktor úr!

Először is köszönöm válaszát. Nem írtam, de a vérvétel folyamán szabad T4-et is nézték, melynek értéke 0.87 (ref. tart. 0.8-1.7). Sajnos csak a jövő évre van időpontom a doktor úrhoz, addig pedig szeretnék javítani a jelenlegi helyzeten, kérdésem lenne hogy a korábbi megbeszéltekhez képest változtatni kell e valamin(100 letrox, ez most 125, 3000 Ne D vitamin, szelén)? Egyéb tüneteim nincsenek, talán strumam ismét megnagyobbodott.
Milyen vizsgálatok elvégzését javasolja a legközelebbi találkozásunkig? Milyen egyéb gyógyszerek szedése lehet szükség? Milyen gyorsan lehet a jelenlegi állapotot hatékonyan kezelni, tünetmentessé válni?
Ismét köszönöm megtisztelő válaszát.
Üdvözlettel,
Henriett
Tisztelt Henriett!

Egyelőre az eddigi kezelést folytassa.
Jó hírem van, mert lényegesen korábban lesz vizitre lehetőség valamelyi csütörtöki napon, kolléganőim előjegyzik majd!!!
Egyelőre az anti-TPO, az AMH szinet volna célszerű megnézni, a többit a vizsgálatok fényében megbeszéljük.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-28 13:30:41
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Endokrinológus doktor úr!

16hetes terhes kismama vagyok ikrekkel. Màr a terhessègem előtt pajzsmirigy alulműködèssel kezelve voltam. Jelen esetben is szedem a Letroxot 75mikrogrammal. Kèrdèsem,hogy az utolsò(1hete) TSH eredmènyem:1,02. Tovàbbra is 75mg-ot szedjek a Letroxból vagy kevesebbet? Terhessèg előtt 50mg szedtem. Az orvosom emelte fel a sikeres terhessèggel 75re,ès most amikor ùjra egyeztetnem kellene vele sajnos nem elèrhető:( Ezèrt kèrem az ön segítsègèt.
Vàlaszàt előre is köszönöm!
Kedves Kérdező!

Valószínüleg előnyös lesz a 75 ug, de tisztázni kellene a további immuno-endokrin státuszát is (erről részleteket találhat ezen a honlapon!).

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-28 12:28:39
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Elkeseredve kérem a tanácsát, mert úgy érzem sok orvos is csak találgat a pajzsmirigy betegségek terén.

2012 óta kezelt pajzsmirigy alulműködésem van, 32 éves még gyermektelen nő vagyok. A 2012-es leletem: TSH: 3.84, FT4: 14.33, FT3: 5.24, anti-TPO: 9 , erre napi 50 mcg Letrox-ot kaptam. 2013-ban 5.91 TSH, anti TPO 6,
2016: TSH 3,86; aTPO:41 , majd 62,5 mcg mellett: TSH 2.91 anti TG:26 aTPO 61
Most 75mcg-nál tartok és rosszabb az eredmény mint korábban TSH:4.56 PM UH: negatív.
Sajnos nem is érzem magam jól.
Mit tehetnék a pajzsmirigyem megmentése érdekében? Esetleg szerves jód pótlás? (Bioaktív Kékjód)
Tavaly diagnosztizáltak egy miómát nálam, ami azóta sikeresen el lett távolítva. Lehet köze a mióma kialakulásának a pm-betegséghez?

Nagyon köszönöm a segítségét.

Tisztelettel,
Erzsébet
Tisztelt Erzsébet!

Megértem és átérzem gondját. Ne essen kétségbe, nálunk öt tablón láthatja azoknak a babáknak a képeit, akiknek a megérkezéséről már lemondtak!
Két dolgot tanácsolhatok vizsgálat nélkül:
1. Tisztázni kellene a myoma méretét és azt,hogy ez akadálya-e a gyermekáldásnak.
2. A meddőségnek sok oka lehet. A megtapadást számos endokri és immunológiai tényező befolyásolja. Ezek kivizsgálása indokolt.
Mindenek előtt: a magzat fiziológiás “transzplantátum”, azaz olyan, mint egy átültetett szerv, amelyről tudjuk, hogy a legnagyobb veszély a szerv kilökődése. A természet csodája, hogy egy immunológiai értelemben félig “idegen” magzat egyáltalában meg-tapad a méhben és később pedig nem minden esetben lökődik ki.
Immunológiai mechanizmusok( tőmondatokban)
A magzat kilökődését számos védő mechanizmus akadályozza. A terhesség alatt megváltozik az immunrendszer szabályozása. Ennek lényege, hogy az immunológiai védekezésért felelős sejtek, az ún. limfociták egyike a Th2 (az antitestek termelődéséért felelős) sejtek és azok által termelt anyagok mennyisége növekszik, ezzel szemben a Th1 (sejtes immunitásért felelős) limfociták száma és funkciója csökken. Ennek következtében a Th1 által közvetített immun- és autoimmun folyamatok aktivitása általában csökken, ezért élettani körülmények között a terhesség második trimeszterétől (4.hónaptól) kezdve az autoimmun betegségek tünetei általában javulnak. Ez egy élettani immungátlás, azaz kényes egyensúly, amely feltétlen szükséges ahhoz, hogy a magzat megmaradhasson. Ezt a kényes egyensúlyt azonban számos hormonális és külső tényező képes felborítani. Amennyiben ez a fiziológiás immungátlás nem alakul ki, akkor kóros terhesség és spontán abortusz következhet be.
A pajzsmirigy autoimmun betegségei és a terhesség közötti kapcsolatra több magyarázat van.
o A vetélés kapcsolatban lehet azzal az egyensúlyzavarral, amely az autoimmun betegség alatt a Th1 és a Th2 arány kedvezőtlen változásával függ össze.
o Az autoimmun pajzsmirigybetegségben szenvedőkben a pajzsmirigyhormonok viszonylagos, ill. abszolút hiánya figyelhető meg. Az első három hónapban (trimeszterben) minimálisan emelkedett TSH-t mutattak ki. Amennyiben a TSH érték 2,5 mU/l fölé emelkedett és a TPO elleni antitest szintjük is magas volt, akkor a vetélés kockázata lényegesen növekedett. Ez azt jelzi, hogy az immunrendszer aktiválódása (antitest szint emelkedése) és a csökkent pajzsmirigy aktivitás mindenképpen káros a magzat szempontjából. Ez utóbbi témáról rövidesen olvashat ezen a honlapon is!
o A nemzetközi irodalomban egyértelmű állásfoglalás található arra, hogy a terhesség, sőt a fogantatás előtt a pajzsmirigy alulműködést el kell kerülnünk megfelelő kezeléssel. A hypothyreosis kezelése azonban nem egyszerű feladat, mivel kicsiny az un „terápiás ablak”, azaz nem könnyű megtalálni az ideális dózist és készítményt. A gyakori TSH meghatározások azért sem javasolhatók, mert a thyroxin (T4) dózis változtatását a TSH szint csak megkésve követi. Az a tény, hogy az egyes T4 készítmények biológiai hasznosulása („bioviability”) lényegesen eltér egymástól, további óvatosságra inti a kezelést elindító, ill. ellenőrző szakorvost. Általános elvként leszögezhető, hogy a T4 kezelést alacsonyabb dózissal kell elkezdeni még akkor is, ha kísérő betegségek (pl. súlyos szívbetegségek) nincsenek. Az 1,0 körüli TSH érték elérése mellett az egyedi kezelés során, az életminőség javulását kell szem előtt tartani. Ismert, hogy a pajzsmirigy „igazi” hormonja a T3 (trijódtironin), amely 100-szor erősebb hatást fejt ki, mint az elő-hormonnak tekinthető T4 (tiroxin). Az enzimek (fehérjék), a dejodinázok (D1 és D2 enzimek) hatására képződik az aktív T3 és a biológiai hatással nem rendelkező ún. reverz T3 (rT). Ráadásul az egyes szervekben az enzimek mennyisége eltérő lehet, ezért az aktív T3 mennyisége is különböző. Könnyen belátható, hogy a T3 a tulajdonképpeni gyógyszer, amelynek feladata a fenti tünetek megszüntetése. A TSH és a T4 tehát közel normális lehet, mégis a betegnek T3 hiánya van, mert nem képződött a szövetekben elegendő ebből a hormonból. Az esetek egy részében nincs is különösebb probléma, mert a szervezetben található enzimek megfelelő mennyiségű T3 képzését biztosítják. A gond az, hogy az enzim aktivitása nem mindig megfelelő és nem mindenkinél egyforma (!), ezért a fenti tünetek még akkor sem szűnnek meg, ha több T4-t kap a beteg. Ráadásul a T4 nem jut be az agyba, mivel ezekben az esetekben ugyanis nem képződik a kívánt mennyiségű T3. Ez különösen fontos a terhesekben, mert a magzati agy fejlődéséhez T3-ra van szükség.

Összegzve:egyelőre az elkezdett pajzsmirigyhormon kezelést folytassa (bár nem mindegy, hogy melyiket szedi!). A kék jód alkalmazását nem javaslom. További immuno-endokrin kivizgsálást javaslok,
tisztelettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-27 16:18:15
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves Doktor úr!

Az Ön betege vagyok, Hashimotoval kezel a doktor úr. 9 hónapja született a kisfiam, aki anyatejes baba, bár már csak napi 1 * (ezt is 1 hónapon belül elhagyjuk) . Sajnos a terhesség alatt felszedett 20-25 kg tól a mai napig nem bírtam megszabadulni rendszeres mozgás mellett sem, illetőleg a TSH eredményem október hónapban jócskán emelkedett, 27, 9 lett. Jelenleg 100-as Letroxot, D vitamint és szelént is szedek. A nyakam kissé meg van dagadva, illetőleg a súlyom elég zavaró. A tanácsát szeretném kérni a problémáim kezelésére,, remélem ahogy pár éve a doktor úr ismét tünetmentessé tud tenni. Esetleg a gyógyszer adagon változtatni szükséges? Köszönöm válaszát.
Üdvözlettel, Henriett
Tisztelt Henriett!

Nagy valószínüséeggel posztpartum tireoiditisz (PPT) zajlott le. Ez az egyik leggyakoribb endokrin betegség. Incidenciája kb 5-8%), azaz minden huszadik-tizenkettedik várandós nő közül egy esetében számíthatunk az előfordulására. 1. típusú diabeteses betegeken a prevalencia ennek háromszorosa. Más autoimmun betegségben szintén fokozott mértékű az előfordulás. Nagy a recidíva arány is: egy következő terhesség esetén 56-70% a visszatérés esélye.
Sajnos a Letrox dózisának emelése nem feltétlen jelent megoldást, tisztázni kellene a pajzsmirigy hormonjainak is a szintjét.
Miért?
A T4, más néven thyroxine, egy pro-hormon, amelyből a T3 és az rT3 (reverz t3) is keletkezik. A T3 hormon (más néven trijódthyronine) minden egyes sejtre hatással van a szervezetben. Optimális T3 szint mellett jó egészségnek és állóképességnek örvendhetünk.Az elképzelés az volt, hogy a T4 a test számára szükséges mennyiségű T3-má alakul. De ez csak teoretikus szinten volt jó elképzelés, a gyakorlatban egyáltalán nem működőképes az elmélet.Mivel a szervezet a T4 szedése mellett sem jut a szükséges T3 mennyiséghez, ezért maradnak meg továbbra is az alulműködéses tünetek.
További vizsgálatot és egyénre szabott kezelést javaslok, üdvözlettel:



Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-26 16:02:04
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Professzor Úr!

Az alábbiakban kérném a véleményét/javaslatát.

Lombikprogramban veszek részt, de az orvosom először nem írt elő inzulin-rezisztencia vizsgálatot.
Petesejt leszívás mát történt sikeresen, és azt mondta, hogy csak akkor gyanakodnak inzulin rezisztenciára, ha már itt akadályba ütköznek.

Ennek ellenére én - a saját megnyugtatásom érdekében - kértem vizsgálatot, mert vannak olyan tünetek, amik miatt akár bele is eshetnék az "IR-gyanú" kategóriába. (pl. hajhullás, édesség utáni vágy, ingerlékenység stb.). Tudom, hogy ezek a tünetek sok minden mást is jelenthetnek, de ami még fontos, hogy pajzsmirizs alulműködésem van, ami már gyógyszeres (L-thyroxin) kezeléssel normalizálódott.

A laborban két pontos IR vizsgálatot csináltak.

Értékeim:

Égyomri glukóz 4,9 mmol/l
120 perces glukóz 4,1 mmol/l
POCT glukóz 4,9 mmol/l

Éhgyomri inzulin 6,1 mIU/l
120 perces inzulin 9,3 mIU/l
HOMA index 1,3


Aggályaim / kérdéseim:

Úgy tudom, hogy a 120 perces glukóznak nem szabadna az éhgyomri érték alá esnie - de nekem kicsit alacsonyabb. Ez probléma, ugye?
A labor leleten nincs ugyan megcsillagozva az érték, de mégis gyanúsnak tűnik. Mindenhol azt olvastam, hogy a "120 perces értéknek vissza kell csökkennie a 0 perces értékre, de nem mehet az alá".

Viszont ilyenkor nem magasabb 120 perces inzulin érték párosulna ehhez? Ezt nem értem!

A háziorvosom szerint nem kellene aggódnom.Nem akarok cukorbeteg lenni, így szeretném kideríteni, hogy mit is jelentenek ezek az értékek.

Előre is köszönöm válaszát!

Tisztelettel,
Livia
Tisztelt Lívia!

A cukorterhelést illetően problémát nem látok (bár a módszerek eléggé eltérőek!).
Ami ennékl fontosabb, hogy autoimmun pajzmsirigybetegsége lehet (ilyen irányú vizsgálatot e jelek szerint nem végeztek, pedig az IVF miatt ez különösen is fontos lehet. Utalok ezen a honlapon leírt kommentálomra (EMeddőséget okozhat a pajzsmirigybetegég" cím alatt).
További vizsgálatot és oki kezelést javaslok.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-24 12:45:59
Olvasói értékelés: 5/5
Jó napot kívànok Doktorúr. Nagyon el vagyok keseredve,februàrban diagnoztizáltak nàlam pajzsmorigy alulműködést,euthyrox 50. Szedek, azota 2körül van a ts. Nem sikerül teherbeesnem,kiderült hogy pcos es inzulinrezisztenciàban szenvedek kaptam metformint és szénhidràt diétàt tartok,illetve mozgàst javasolt az endokrinologus,diabetologus.A kerdesem az lenne,hogy van esélyem így egészséges terhességre?egyáltalàn teherbe eshetek? A gyógyszereket terhesség alatt is szednem kell majd?Vàlaszát előre is köszönöm.
Jó napot kívànok Kedves Kérdező!

Ezem a honlapon a "Meddőséget okozhat a pajzsmirigybetegség" című írásban részletesen fogylalkoztam ezzel akérdésse a hozászólás részben. Figyelmébe ajánlom és itt választ kap kérdésére.

Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-23 10:56:38
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Tisztelt Professzorúr!

Lányom allergiás asztmás, szalbutamol és budezonid inhalátorokat használ orrszpréj és antihisztamin mellett. Pajzsmirigy alulműködésre L thyroxint is kell szednie. A tájékoztatókban nem szerepel, de láttam, hogy a forumon valaki már rákérdezett a szintetikus hormon és a szteroid orrszpréjk kapcsolatára, és a Professzorúr 2 óra különbséget javasolt a használatukra, így én is megszeretném kérdezni, hogy az inhalátorok esetében is ajánlott a 2 óra különbség? Illetve mivel a budezonid fenntartó és 12 órás hatáskörű ( reggel-este is kell fújnia), befolyásolhatja-e ez az L thyroxin (ezt kora reggel szedi és csak később fújja be utána az első adagot) felszívódását?- kell-e többször ellenőrizni a vérképet miatta? Válaszát igazán köszönöm!! Tisztelettel: Ildikó
Tisztelt Ildikó!

A 2 óra különbség valóban kívánatos. A vérképet emiatt nem kell gyakrabban ellenőrizni.
Egyébként a kérdés úgy is fletehető, hogy van-e kapcsolat az allergiás és a pajzsmirigy betegségek között?
Az allergiás betegségek lényegében autoimmun kórképek. Az allergiás kórképekben az un 1. típusú immunreakció zajlik, amelynek lényeges, hogy az allergén (pollen, gyógyszer stb) elleni immun-reakcióban az IgE típusú, antitestek vesznek részt és ez azonnal, gyors szöveti immunválaszt eredményez. Ezért nem meglepő, hogy az allergiás betegségek (asthma, lisztérzékenység, cöliákia, csalánkiütés, bélgyulladások stb.) gyakran társulnak a pajzsmirigy autoimmun betegségeivel. Ez a kiséletesen is igazolt adat azért fontos, mert felhívja az orvos és betege figyelmét arra, hogy ezekben a betegségekben nem a pajzsmirigy, a tüdő, az izületek vagy a bőr a beteg, hanem a hiba az immunrendszerben van! Ezért szükséges a holisztikus, integratív szemlélet, amely az embert egységes egésznek tekinti és nem az egyes szerveket, panaszokat kívánja gyógyítani, ill. enyhíteni, hanem a szervezet egészére koncentrál. Fontos tudni, hogy az immunológiailag aktív gyógyszerek nem egyszerűen elnyomják az immunreakciókat, hanem modulálják és a helyes irányba tudják „visszabillenteni”, s teljes gyógyulást eredményezhetnek.
Jó egészséget kívánok:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-22 10:31:30
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
Kedves doktorúr! Ma voltam orvosnál, nyaki ultrahang eredménye alapján göbös strumát állapítottak meg! A Tsh 4,35 volt, de nagyon sok tünetem van: gombóc a torokban, hajhullás,szívdobogás, homályos látás, szédülés, idegesség, állandó fáradtság, zsibbadások mindenhol :( Az orvos letrox 50 írt fel napi fél szemet! Azt mar ndta hogy pánikbeteg vagyok inkább, pefig sokszor majdmegfulladok a gombóctól ! Szerintem nem vett komolyan! Mi a véleménye ? Szedjem ezt a gyógyszert ?? Kétségbe vagyok esve nagyon :( Elmúlnak tőle a tüneteim ? Szövettant sem kért !
Tisztelt kérdező!

Fontos: A laboratóriumi vizsgálat nem pótolja a panaszok részletes kikérdezését (anamnézist), a fizikális és célzott fizikális, majd ezek alapján tervezett egyéb kiegészítő vizsgálatokat.
A hormonvizsgálatok során szinte kivétel nélkül a TSH-t mérik.
A szűrővizsgálatok általában nem a pajzsmirigybetegség okát hivatottak kideríteni, hanem azt, hogy túlműködés (hyperthyreosis), ill. alulműködés (hypothyreosis) gyanítható-e. Leggyakrabban elvégzett vizsgálat a TSH, azaz a pajzsmirigy stimuláló hormon.
Mi a TSH?
(TSH=Thyroidea, azaz a pajzsmirigyet stimuláló hormon)
Egy olyan fehérje, amelyet az agyalapi mirigy - nem a pajzsmirigy! - állít elő, de szükséges a pajzsmirigy működéséhez. Amennyiben a TSH értéke emelkedett, a pajzsmirigy működése általában csökkent, amennyiben a TSH lényegesen csökkent, akkor gyakran beszélhetünk fokozott működésről.
A nagy kérdés, hogy mikor mondhatjuk azt, hogy a beteg TSH értékei „normálisak”, vagy az ún. referencia tartományon belüliek?
Fontos!
A jelenleg rendelkezésünkre álló vizsgálati módszerek nem az aktív, a pajzsmirigy működését fokozó TSH aktivitását, hanem mennyiségét mérik. Ezért fordul elő gyakran - miként azt fentebb említettem -, hogy két egyénnek azonos a TSH értéke, mégsem azonos a pajzsmirigy-működése. Fontos azonban tudni - a teljesség igénye nélkül -, hogy nincs „kőbe vésett” normális érték!
Figyelembe kell venni a következőket:
- a referenciatartomány meghatározásánál az életkort (a TSH szintje az életkorral nő, így a 4 mIU/l feletti, de a 10 mIU/l alatti érték akár normális is lehet időseknél!)
- a beteg lakóhelyének jódellátottságát
- a beteg nemét
- az évszakot
- napszakot
- a kísérő betegségeket (az intenzív osztályokon az infarktusos betegek, ill. a krónikus súlyos senyvesztő betegek vérében a TSH érték alacsony, vagy nem is mérhető.
- az alkalmazott gyógyszereket (ide tartoznak többek közt a szív-, és gyomorproblémákra szedett, vagy hormonális fogamzásgátló készítmények is)
- a vizsgálati módszereket
- a beteg vérében kimutatható autoimmun gyulladást jelző anyagokat (pl. TPO elleni antitestek)
- felszívódási viszonyokat
TSH elleni antitest jelenlétét (egyik betegünkben is ezt mutattuk ki!)
- terhesség esetén az értékek szintén változnak
Ezek alapján lehet dönteni az esetleges pajzsmirigy biopsia szükségességéről.

egyénre szabott további vizsgálatot éskezelést javaslok.

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-21 12:14:29
Olvasói értékelés: 5/5
Tisztelt Balázs Csaba professzor úr!
Betöltött 28 hetes kismama vagyok. 42 éves. Jelenleg 3. gyermekemet várom. Teljesen fittnek és egészségesnek érzem magam, az első két terhességem is teljesen normálisan zajlott le 40. hét után spontán születtek a gyermekeim.
Mostani terhességem is rendben van szerintem. Amit viszont a legutóbbi szept. 29-i vérvétel eredmények nem erősítettek meg. A TSH értékem 4,651 mIU/L; a szabad T4 értékem: 6,97 pmol/L lett.
A korábbi vérvételnél: júl. 27-én A TSH még 5,989 volt; a szabad T4 értékem: 7,75 (nem csillagozott).
Ekkor a koleszterint nézték, ami 5,4 (csillagozott értéket mutatott). Ezt a szeptemberi vérvételnél nem vizsgálták.
Az előzményekhez hozzátartozik, hogy csak októberben kezdtem el (ellentétben a korábbi terhességeimmel) a terhesvitamint szedni : Femibiont. Ekkortól (tehát 3 hete) Jódaqua vizet is iszom a terheseknek javasolt dózisban. Tegnap napi 100 mikrogr. szelént is kezdtem szedni.
Tegnap jártam az sztk-ban pajzsmirigy szakrendelésen, ahol hormon pótlást írtak fel: Letrox 50 mikrogr. tablettából napi 1*fél tablettát. Ennek szedésétől nagyon idegenkedem.
(Nálam a hormontartalmú készítmények még soha nem váltak be. Alapvetően egészséges életet élek. Tudatosan táplálkozom, rendszeresen mozgok, nincs káros szenvedélyem, nincs túlsúlyom, családban nem volt pajzsmirigy beteg.)
Az a megérzésem, hogy a terhesvitamin nem szedésével kimerítettem a szervezetemet és ezért léphetett fel a pajzsmirigy alulműködésére utaló jel, amit szeretnék az ásványi anyagok visszapótlásával helyrehozni.
Az 1. kérdésem az lenne, hogy mikor érdemes egy újabb vérképet csináltatnom, amiből már látható lehet a 3 hete elkezdett vitamin és ásv.anyag pótlásom eredménye? Természetesen, ha nem mutat javuló tendenciát, akkor elkezdem a hormont szedni, tekintettel a koraszülés kockázatára, amivel megijesztgettek.
Azonban, szeretném megadni az esélyt a szervezetemnek a spontán gyógyulásra.
2. kérdés: Milyen egyéb értéket kellene még megnézetni a vérképemben, hogy átfogóbb képet tudjunk kapni a valós helyzetről. Ezt mikor érdemes megcsináltatni?
3. kérdés: Valóban a gyermekem egészségével és a koraszüléssel játszom, ha nem kezdem azonnal a hormont szedni ilyen kis eltérés esetén is?
4. kérdés: Ha elkezdem szedni, nem lustítom-e be a természetes hormontermelésemet, ami után már mindig pótolnom kell majd?
Várom megtisztelő és részletes válaszát!
Nagy köszönettel:
egy egészségtudatos, de tanácstalan kismama
Tisztelt egy egészségtudatos, de tanácstalan kismama!

Akinek pajzsmirigy gyulladása, csökkent működése van nem szerencsés sem a Femibiont, sem Jódaqua-t használni. Mindkettő szervetlen jódot tartalmaz! A Letrox nem szervetlen, hanem szerves jód, tehát szedheti. Egyénre szabott kezelést javaslok.
A részleteket illetően utalok ezen a honlapon leírt hozzászólásomra és eddigi cikkeimre.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2017-10-20 16:27:44
Olvasói értékelés: 5/4
A szerkesztő ajánlja