SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt professzor Úr!
6 hetes kismama vagyok.Tavaly novemberben diagnosztizaltak Hasimoto thyreoditisel.Gyogyszert nem kaptam,mert akkor tsh-m 4.2,ft3 3.96 ft4 12.74 volt. Anti tpo 1300 feletti,atg 22. Azonnali szelen es d vitamin szedesbe kezdtem,valamint paleo dietaba.Gyermekem januar 3-an foganhatott. Januar 9-en ellenoriztettem pajzsmirigyem: tsh: 3.56,ft3 4.96,ft4 12.63. Januar 18-an realizaltam gyermekaldasomat,azonnal nogyogyaszhoz es endokrinologushoz mentem. A nogyogyasz ultrogestan huvelykupot (2×1 este),az endikrinologus reggel 25 mikrogramm L-thyroxint irt fel,azota szedem.januar 18 reggel gasztoenterologiai szuresen vettem reszt ami,tsh-t is nezet, 4,16 eredmenyel.Orvosomat ertesitettem rola,hogy aznap mikor a felet felirta mar nem 3.56 volt az ertekem,de azt mondta szedjem tovabb a felet.
Kerdeseim:
1.on szerint szukseges e 50 mikrogramm tabletta,hogy gyermekem nehogy seruljon?Az elkovetkezo par hetben lesz a legnagyobb szuksege ha jol tudom a tolem megfelelo dozisban jovo hormonokra a megfelelo fejlodesehez.
2.tehetek e barmit,hogy az anti tpomat esetlek meg valahogyan csokkentsem? A szelent,d vitamint szedem,de mar nem paleo szerint taplalkozom (nincs glutenerzekenysegem).
3.febr 9-en megyek kontroll vizsgalatra,a tsh-m ha 2.5 ala szorult mar megfelelo,ha jol tudom,de a babanak mik a megfelelo ft3,ft4 ertekek az 1.trimeszterben?
Elore is nagyon koszonom megtisztelo valaszat!
Tisztelettel,
Laura
Tisztelt Laura!

Nem volna célszerű sem etikai, sem szakmai okból véleményt mondani a eddigi kezelésről. Ezért inkább általános elvekre hívom fel figyelmét.
A pajzsmirigy hormonjai maghatározó fontosságúak minden szervünk működése szempontjából a szívműködéstől a hajképződésig. Kiderült, hogy a nők sterilitásának, az ismételt vetéléseknek a hátterében is a pajzsmirigy működésének zavara (autoimmun gyulladása, csökkent működése) áll. Ennek a népegészségügyi jelentőségű kérdésnek a felismerése késztette a kutatókat arra, hogy az elmúlt évben között Washingtonban megrendezzék azt a Szimpóziumot, ahol igyekeztünk összefoglalni a pajzsmirigy működésének zavarai és a sterilitás, a spontán vetélésék, a magzat fejlődési rendellenességek közötti tudományosan megalapozott kapcsolatokat. Ezen túlmenően ajánlásokat kidolgoztunk ki a kezelésre, megelőzésre egyaránt.
A legfontosabb megállapítások a következők voltak:
1. A terhesség alatt a pajzsmirigy 50%-kal több hormont termel, mint előtte
2. A terhesség idején a pajzsmirigy térfogata 10-20%-kal növekszik.
3. A pajzsmirigy hormonjainak és az agyalapi mirigy által termelt TSH un. normál értékei a terhesség alatt, három havonta eltérőek, ezért nem szabad ezeket összehasonlítani a nem terheseknél találtakéval.
4. A terhesség alatt a csökkent pajzsmirigy működésének (hipotireózisnak) a veszélye lényegesen nagyobb, mint a nem terhesekének.
5. A pajzsmirigy betegségeinek több formája (autoimmun betegségek, pajzsmirigy gyulladásos betegségei) öröklődhetnek.
6. A magzat saját pajzsmirigye a terhesség első három hónapjában fejlődik ki, addig az anya által termelt hormonra van utalva
7. A már korábban csökken pajzsmirigy működésű terhesekben a tiroxin dózisát feltétlen célszerű emelni a kiindulási érték 50%-val.
8. A nem megfelelően kezelt terhesek gyermekeinek pajzsmirigy működése, ill. idegrendszeri-szellemi fejlődése (IQ) károsodott lehet.
9. A terhesek egy részének szelénhiánya is van, ezért ennek pótlására célszerű törekedni.
10. A szülések után 2-4 hónap múlva az esetek 8-18%-ban autoimmun pajzsmirigygyulladás alakulhat ki.
11. A pajzsmirigy fokozott működésének megállapítása nehezebb, mint a nem terheseknél, mert egyes tünetek: idegesség, gyengeség, alvási zavarok, izzadékonyság a terhességben egyébként is megfigyelhető tünetek. Ezt nehezíti az is, hogy a hagyományos hormonszintek sem nyújtanak a diagnózishoz mindig segítséget. Azt javasolják, hogy ilyen esetben endokrinológus segítségét vegyék igénybe a diagnózistól a kezelésig .
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-03 21:24:25
Olvasói értékelés: 5/2
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja