SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

5 évvel ezelőtt erősen elkezdett hullani a hajam, zsírosodott a bőröm, és erősen elkezdtem szőrösödni. Eljutottam 3 évvel ezelőtt endokrinológushoz, aki megállapította, hogy pajzsmirigy alulműködésem van, illetve a dehidroepiandroszteron-szulfát-om is magas. Ekkor kaptam a pajzsmirigyre euthyroxot amiből felet kellett szednem, illetve a hormonra először dienille fogamzásgátlót kaptam, amitől javult a hormonos eredményem. Pajzsmirigyes eredményem se lett rosszabb egy ideig. Ekkor a TSH 2,20 mIU/l , a DHEAS pedig 11. 24 umol/l volt. Aztán a nőgyógyászom elküldött egy vizsgálatra, ahol megállapították, hogy leiden mutációm van, ami miatt el kellett hagynom a fogamzásgátlót, így verospiront kaptam a DHEAS-ra. (25mg) Mindez 2017.05.02-án történt. Most januárban (2018.01.09) újra vérvétel következett, ahol a DHEAS eredményem 17,23 umol/l lett, a TSH-m pedig 7.97. A pajzsmirigy miatt már nem fél tablettát kell szednem, hanem felemelte az orvosom egy egészre.. Olyan kérdésem lenne, hogy a DHEAS-sal mit lehetne kezdeni? Pcos-em nincs. Verospiront kell továbbra szednem, de aggaszt, hogy még mindig magas az eredményem. Doktor Úr azt mondta, nem nagy baj, így nem gondolná, hogy a verospiron gyógyszeren emelni kellene. Esetleg erre a betegségre lenne más gyógyszer ami segítene? Szteroidot nem szeretnék felvenni, és a doktor úr sem gondolná, hogy megfelelő lenne egy 20 éves lánynak.

Előre is köszönöm a válaszát!

Üdvözlettel,
Szarvas Szimonetta
Tisztelt Szarvas Szimonetta!

Vizsgálat nélkül -etikai és szakmai okok miatt- csak a laboratóriumi leletek birtokában sem diagnózis, se kezelés nem adható.
A fokozott szörnövekedés okát kellene megállapítani.
A betegséget idegen szóval hirzutizmusnak nevezzük. Ez jelenti azt a kóros állapotot, amikor nőkön fokozott szőrnövekedés jön létre a test azon részein, amelyeken ez a jelenség csak férfiakon szokott előfordulni (bajusz, szakáll, a hasa, mellkas).
Ezeket a testrészeket férfihormon-függő, un. „androgén-dependens” régióknak is hívjuk. Ettől a típusú fokozott szőrnövéstől el kell különíteni az un. „hipertrichózis” fogalmát, amely esetben a szőrösödés az egész testre közel egyenletesen kiterjed. Mindkét típusú elváltozás hormonális eredetű, de míg hirzutizmusban a nőkben élettani körülmények között kis mennyiségben is termelődő férfi (androgén) hormonok túlműködése figyelhető meg, a hipertrichózisban más hormonális szervek (pl. pajzsmirigy) kóros működése ludas a tünetek kialakulásáért. A fokozott szőrnövésnek sok oka van. Fontos hangsúlyozni, hogy a jelenséget nem szabad bagatellizálni, mert a látszólag „kisebb” kozmetikai probléma hátterében a hormonális szervek betegségei: gyulladásai, daganatai is állhatnak. A hirzutizmus oka a férfi nemi hormonok fokozott hatása a szőrtüszőkre. Ennek két fő oka lehet:
• A férfi hormonok szintjének emelkedése a vérben
• A hormonok iránti érzékenység fokozódása
A férfi hormonok nőkben a petefészekben és a mellékvesékben (ritkán más szervekben) képződnek. A hormonálisan kevésbé aktív férfihormont, a tesztoszteront, a vérben lévő fehérje, az SHBG („Sex Hormone Binding Globulin”) juttatja el a szervezet különböző részeibe. Az SHBG-ről lehasadó tesztoszteronból a bőrben különböző mennyiségben jelenlévő 5-alfa-reduktáz enzim egy rendkívül aktív férfihormont, a dihidro-tesztoszteront képezi, amely elsődlegesen bűnös a hirzutizmusért.
Milyen betegségek állhatnak a hirzutizmus hátterében?
• PCOS (policisztás ovárium tünet együttes)
• Menstruációs hormonális zavarok
• Mellékvesék túlműködése és daganatai
• Kóros elhízás, fokozott inzulin szint
• Petefészek egyes daganatai
• Pajzsmirigy betegségei
• Egyes gyógyszerek (hidantoin készítmények, egyes hormonális fogamzásgátlók, stb)
Sajnos az esetek többségében nemcsak a hirzutizmus tünetei észlelhetők, hanem paradox módon a fokozott szőrnövés mellett egyes területeken (pl. hajas fejbőrön) a szőrzet ritkulása, kopaszodás is bekövetkezhet!
Az endokrinológus feladata a fenti tünetek megtalálása és kezelése.
Miből állnak a vizsgálatok?
• A személyes találkozás során a tünetek kialakulási idejének, a kórelőzménynek a tisztázása, a korábbi gyyógyszerek, családi adatok felvétele.
• A beteg vizsgálata, a Ferriman-Gallway index kiszámítása.
• Bizonyos hormonális vizsgálatok
• Képalkotó eljárások (CT, MRI szükség estén)
A gyógyulás több tényezőtől függ:
• A beteg korától
• Az alapbetegség természetétől
• A tünetek fennállásának idejétől (az előzetes epilálás rontja a gyógyulás esélyeit!)

Üdvözlettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-02-03 12:04:14
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja