SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!
A következő szokatlan problémámmal kapcsolatban szeretnék Öntől segítséget kérni. 43 éves nő vagyok és immár negyedszerre diagnosztizáltak nálam spontán ptx-et. (pneumothorax vagyis légmell) Egy éven belül hármat, most állok a 3. csövezés/műtét? előtt. Mind a négy alkalommal a ptx a menstruációs ciklusban jött elő. Tüdőgyógyász és mellkassebész orvosaim szerint nincs összefüggés. Az interneten böngészve - mivel nem hagy nyugodni ez a helyzet - mégis találtam egy cikket, mely szerint létezik egy úgynevezett catameniális pneumothorax, vagyis a menstruációval összefüggő légmell. Nagyon ritka betegség, amikor a menstruáció előtt vagy után 72 órával alakul ki a ptx. A leírás nagyon illik az én esetemre. Forrás: mentoov.rirosz.hu/all-project-list/catamenialis-pneumothorax/
Kutatóorvosok szerint többféle módon is befolyásolhatja a menstruációs ciklus a betegség kialakulását. Az okok között lehet egy meglévő endometriózis (nekem korábban volt, 2007-ben műtöttek, utána sikerült teherbe esnem, 2010-ben megszületett a kislányom, azóta nem voltam ilyen jellegű vizsgálaton), vagy lehet olyan hormonális oka, mely szerint egy prostaglandin F2 nevű hormon, melynek szintje az ovuláció során megemelkedik, összehúzódást vált ki a tüdő apró csövecskéiben. A bronchioláris szűkület következtében a tüdő léghólyagocskái megrepednek, ami lehetővé teszi, hogy levegő szoruljon be a pleurális térben.
Más elmélet szerint a bullák spontán megrepedését egyéb hormonális változások (ösztrogén, progeszteron szint változások) is okozhatják. A leírás szerint a sebészeti beavatkozás mellé hormon terápiát is alkalmazhatnak.
Kérdéseim: Doktor Úrnak volt-e már ilyen vagy hasonló esettel tapasztalata? Lehetséges-e az ovuláció mesterséges megszüntetése? Ha igen, akkor milyen mellékhatásokkal, következményekkel járna ez?
Jó irányba keresgélek-e? Vagy tudna ajánlani valakit, akihez a problémámmal fordulhatnék? Mit javasol?
Nagyon el vagyok keseredve, ha ez a betegségem, akkor egészen a klimaxig bármikor újra meg újra előjöhet, ami akár több mint 10 év is lehet még.
Nagyon várom mielőbbi válaszát.
Köszönettel: Hédi
Tisztelt Hédi!

Nagyon sajnálom, hogy az összefüggést saját magának kellett keresnie, mert ez a kapcsolat valóban létezik. A catameniális pneumothoraxban szenvedő nőknek visszatérő pneumothoraxos epizódjaik vannak, melyek 68-72 órával a menstruáció kezdete előtt vagy után jelentkeznek. Lényeges az endometriosissal való összefüggése, nagy valószínűséggel most is ez állhat a panaszai hátterében, ezért ilyen irányú további vizsgálata célszerű. Az endometriosis ugyanis apró lyukakat vagy nyílásokat (fenesztráció) okozhat a rekeszizomban, amely levegő és folyadék beáramlását teszi lehetővé a mellüregbe. Sok catameniális pneumothoraxban szenvedő nőnek van endometriális szövet a tüdejében, ezért az állapotot thoracalis endometriózisnak is nevezzük.
A kezelés egyénre szabott, mind sebészeti, mind hormonális terápia együtt vagy külön-külön is szóba jöhet.
A diagnózishoz több módszer lehetséges, CT, laboratróriumi és egyéb vizsgálatok,de az un. "videoasszisztált thoracoszkópia " is szükséges lehet.
A hormonális kezelés is eltérő lehet:a gonadotropin releasing hormon agonisták olyan szerek, amelyek meggátolják az ovulációt és más hormonok, beleértve az ösztrogént és progeszteront,
termelését is megakadályozzák. A hypothalamicus dekapeptid gonadotropin-felszabadító hormon (GnRH!) kötődik az agyalapi mirigy gonadotrópk specifikus receptoraihoz. Ezek a receptorok a G fehérjéhez kapcsolt receptorok családjához tartoznak. Aktiválásuk az inozit 1,4,5-triszfoszfát (Ins (1,4,5) P3) és diacil-glicerin előállításához foszfoinozitid-bomlást eredményez. Ezek a második hírvivők kezdeményezik Ca2 + felszabadulást az intracelluláris tárolókból és a protein kináz C aktiválásából, amelyek mindegyike fontos a gonadotropin szekréció és szintézis szempontjából. A GnRH receptorok GnRH-tartós aktiválása a deszenzitizációhoz és következésképpen a gonadotropin szekréció elnyomásához vezet. Ez az agonista GnRH analógok elsődleges hatásmechanizmusa. Ezzel szemben a GnRH antagonisták a GnRH-val versenyeznek a gonadotrop sejtmembránok receptoraira, gátolják a GnRH által indukált jelátvitelt és következésképpen gonadotropin szekréciót. Ezek a vegyületek agonista hatásoktól mentesek, amelyek bizonyos klinikai alkalmazásokban hasznosak lehetnek. Ezeket a gyógyszereket (Decapepti) egyébként általában endometriózisban szenvedők kezelésére alkalmazzák, de hatásosak voltak olyan catameniális pneumothorax esetekben is, ahol endometriózis nem volt kimutatható!
További vizsgálattal és egyénre szabott kezeléssel a súlyos állapota nem csupán javítható, de gyógyítható is.
Jó egészséget, mielőbbi gyógyulást kívánok,
tisztelettel:


Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-09 17:48:04
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja