SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

Háziorvosnál voltam februárban, mert észrevettem, hogy a nyaki pajzsmirigyem meg van duzzadva, és a jó étvágy ellenére is csak fogytam. Azonnal kaptam is a beutalót. Február 16-án voltam először TSH vérvételen, eredményem TSH supersensitív 0,04 mIU/l volt (0.300 - 4.700 mIU/l). Február 20-án T3 és TIROXIN vérvizsgálat volt. T3 szabadfrakció meghat. 20,1 pmol/l (4.00 - 8.00 pmol/l), TIROXIN szabadfrakció 65,3 pmol/l (9.00 - 20.00 pmol/l). Ezekre az értékekre kaptam gyógyszert, Metothyrin tablettát 3x1 és a Huma-Ponol tablettát 2x1/2.
Május 4-én ismét voltam TSH vérvételen. TSH supersensitív 0,02 mIU/l (0.300-4.700 mIU/l). T3 szabadfrakció 3,5 pmol/l (4.00-8.00 pmol/l). Tiroxin szabadfrakció 9,2 pmol/l (9.00-20.00 pmol/l). Ezek alapján már lecsökkentették a Metothyrin tablettát napi 1 tablettára. 6 hét múlva újabb TSH vérvételre kell mennem.

Kérdésem az lenne, hogy ezekkel az eredményekkel a jód kevés vagy sok a szervezetemnek? Mert nem igazán vagyok tisztába azzal, hogy pajzsmirigy túlműködés esetén mi a helyzet a jóddal.

Segítségét előre is köszönöm szépen!

Üdvözlettel: Renáta
Tisztelt Renáta!

Mindenek előtt azt kellene, ill. kellett volna tisztázni, hogy miért vannak ezek az értékei! A Metothyrin tüneti szer. A túlműködés estén a szervetlen jód életveszélyes lehet....
A jod(id) az autoimmun pajzsmirigy betegségre genetikailag fogékony egyénekben autoimmun folyamatot válthat ki, ezért a kezelés elkezdése előtt tisztázni kell, hogy a családban volt-e pajzsmirigybetegség, strúma, esetleg más autoimmun betegség (gyomor-bélgyulladás, vészes vérszegénység, reumás ízületi betegség). A jód tehát kétélű fegyver!!!, az egészséges egyénekben a jódpótlás alapvető, de az anorganikus jód bevitele (főleg túlzott formában!) káros lehet (különösen vizsgázni kell a terheseknél a magzatvédő vitaminokkal, amelyek között sok jelentős mennyiségű jodidot tartalmaz és a jó szándékú ajánlás ellenére gyulladást okozhat.!. A hormonok képződésében lényeges szerepe van a „szabad oxigén gyököknek” és az ezeket befolyásoló szelénnek. A pajzsmirigy göbök lehetnek túlműködőek („meleg”), ill. csökkent funkciójúak („hideg”) göbök. Ezek eldöntése azonban izotóp vizsgálattal lehetséges, amely képet alkot nem csak a pajzsmirigy méretéről, hanem annak működéséről is. Már itt meg kell jegyezni, hogy a bevezetőben említett autoimmun eredetű betegségek miatt nem elegendőek a hormonok szintjének meghatározásai, hanem immunológia tesztek is szükségesek! (ezek sajnos gyakran elmaradnak). Azt kell tudnunk, hogy a mirigy túl-, ill. alacsony működése egy állapot. Az okok kiderítésében a beteg kikérdezés , vizsgálata ( ultrahang is!) és az immunológiai vizsgálatok segítenek.
Jó egészséget kívánok:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-05-08 17:21:27
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja