SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Doktor Úr!

38 éves nő túlsúlyos nő vagyok, nincs gyermekem. Gyermekkoromtól kezdve küzdök súlyproblémával, felnőtt koromban 75 kg-ot tudtam tartani. De az elmúlt 5 évben sokat híztam, ebből január óta 12 kg-ot. Jelenleg 100 kg vagyok. 10 éve nem eszem cukrot, lisztet és az ebből készült ételeket. Napi 5-ször eszem keveset 3 óránként. Csak zöldséget, csirke és pulyka húst merek enni. Edzőterembe járok, gyalogolok. Fokozott szőrnövekedésem van, arcon, nyakon. Állandóan melegem van. Bal petefészkem tele van cisztával. Volt januárban méhszájplasztikám, túlságosan összefort a méhszájam, azzal még kezdeni kell valamit. Ami nagyon zavar, hogy előtte sosem volt hasam, a műtét óta úgy nézek ki mint egy hat hónapos terhes. Doktor úr mi lehet a baj? Háziorvoshoz fordultam a fogyás problémámmal, a leletek alapján (hormon, terheléses cukor) azt mondta minden rendben van. Szeretném kikérni az ön véleményét is a következő eredmények kapcsán:
Éhgyomori plazma glükóz meghat: 5,2
Glükóz terhelés 120 perc: 7,0
Se inzulin meghat: 14,50
Se inzulin 120 perc: 69,20
Ha valóban nincs inzulin rezisztenciám, esetleg mit teheték még, hová fordulhatok még fogyásom érdekében?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

Tóth Gabriella
Tisztelt Tóth Gabriella!

Sajnos nincs minden rendben! Már a panaszi is betegségre utalnak, a laboratóriumi adatai is felvetik az inzulin rezisztencia lehetőségét.
Az inzulin rezisztencia gyanúja esetén (tünetek pozitivitása) elvégzett terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) eredményeit a WHO által meghatározott kritérium rendszer szerint értékeljük, aminek használatát az ADA (Amerikai Diabetes Szövetség) és az EASD (Európai Diabetes Szövetség) is elfogadja.
A WHO kritériumainak alkalmazása egységes megítélést biztosít. A 0’VC (éhomi vércukor) értéket normálisnak tekintetjük, ha az 6,0 mmol/l vagy ennél kisebb, IFG (emelkedett éhomi vércukor – impaired fasting glucose) fennállását állapítjuk meg, ha a 0’VC ≥ 6,1 és 0’VC < 7,0 mmol/l, a 7,0 mmol/l-t elérő vagy meghaladó 0’VC értéket pedig lehetséges diabetes mellitus jelzéssel minősítik.
Az inzulinkoncentrációkat 0’INS esetén 25 µU/ml, a 120’INS koncentrációt 45 µU/ml érték felett tekintjük kórosnak. Az inzulinrezisztencia kiszámítását az éhomi vércukor és az éhomi inzulinszintek felhasználásával a HOMA-IR értékekkel jellemezhetjük, amit 4,0 felett minősítettek kórosnak.
Ennél egyszerűbb és pontosabb eljárás az utóbbi időben fenti szerzők által javasolt adiponektin index.
Populációalapú keresztmetszeti vizsgálatba 100 egészséges nőt és 99 policisztás petefészek szindrómás beteget vontak be. Az euglikémiás-hiperinsulinémiás módszert, mint un. arany standard módszer is elvégezték. A keringő ADI-szinteket ELISA-val határozták meg.A policisztás petefészek-szindróma és a policisztás petefészek-szindróma plusz a MetS-vizsgálati alanyoknál magasabb volt az éhomi trigliceridek terméke és glükóz (TyG), inzulinrezisztencia homeosztázis modell értékelése (HOMA-IR), a görbe alatti terület nagyobb aránya inzulin / a görbe alatti terület glükózra (AUCi / AUCg), de alacsonyabb ADI index az egészségesekhez képest. Részleges korreláció az összes populációban végzett analízis azt mutatta, hogy az M-érték szignifikánsan negatívan korrelált a HOMA-IR, a TyG, a TG / HDL és az AUCi / AUCg, és pozitívan korrelált az ADI index-el. Az ADI index és az M-érték közötti Pearson-korreláció r értéke nagyobb volt mint a HOMA-IR, a TyG, a TG / HDL-C és az AUCi / AUCg közötti korrelációé. Az ADI index optimális levágási értéke (cut off) az IR detektálása 0,67 volt, 89,4% -os érzékenységgel és 88,1% -os specifitással, míg a MetS kimutatásához 0,32 volt a 88,7% -os érzékenység és a 71,0% -os specifitás.
Az ADI index tehát pontos marker az IR és a MetS kimutatásában!
Tehát további kiegészítő vizsgálat és oki kezelés szükséges, aminek egyik fontos része a megkezdett diéta folytatás és egyénre szabott gyógyszeres kezelés.
Szakrendelésünkön ilyen betegek fokozatosan fogynak, az addig meddőnek mondott hölgyeknek gyermekeik születnek.
Jó egészséget kívánok, tisztelettel:

Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-06-06 07:38:21
Olvasói értékelés: nincs még értékelés
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja