SZAKÉRTŐKMUNKAKÖZVETÍTŐKALKULÁTORFOGANTATÁSTERHESSÉGBABAGYEREKNEVELÉSTB, PÉNZÜGYEKÉLETMÓD, EGÉSZSÉGSZABADIDŐRECEPTEK
Prof. Dr. Balázs Csaba


Prof. Dr. Balázs Csaba
Endokrinológus

A Budai Endokrinközpont specialistája "endokrinológia" témakörben
Kérem, tegye fel kérdéseit, készséggel válaszolok Önnek! Bizalmát köszönöm!

Témakörök

Kérdezz-felelek

Kérdezni a gomb megnyomásával tudsz, amennyiben a napi kérdések száma még nem haladta meg a napi limitet.
Tisztelt Professzor Úr!

Azon kérdéssel fordulnék Önhöz, hogy lehetséges-e, hogy félrediagnosztizálták a pajzsmirigy-betegségem. A tüneteim (hónapok óta fennállva) teljesen megfeleltek a pajzsmirigy-túlműködés tüneteinek (alvászavar, szívritmuszavar, fulladás, kézremegés, szapora pulzus, légszomj, hasmenés, izzadékonyság, fogyás, libidócsökkenés, stb.), azonban a TSH-szintem alapján alulműködéssel kezeltek. Ennek eredményeképpen az eredeti tüneteim ugyan alábbhagytak, azonban hirtelen hízásnak indultam, és másfél év alatt 25-30 kg felesleget sikerült felszednem a korábbival megegyező táplálkozási és testmozgási szokások mellett. Az endokrinológusok, akikhez szerencsém volt, erre csak legyintettek, hogy ha majd beáll a megfelelő szint, vissza fogok fogyni, de mindennek már 3 éve, és a TSH-szintem már állandó, a fogyás pedig semmilyen diéta és testedzés mellett nem indult be.
Az indok, amiért felmerült bennem, hogy nem feltétlenül megfelelő a diagnózis, hogy azt sem vették figyelembe eddigi orvosaim, hogy 5 évvel ezelőtt agyhártyagyulladással (vagy Lyme-kórral) kezeltek. Lehetséges az, hogy az agyalapi miriggyel van probléma, és nem a pajzsmiriggyel? Vagy esetleg módosíthatná ez a tudás a diagnózist egy kevésbé leterhelt endokrinológushoz eljutván?

Előre is nagyon köszönöm a válaszát.
Üdv,
P. Petra
Tisztelt P. Petra!

Diagnózis ezek alapján nem mondható, de az igen, hogy nem a TSH-t, hanem a beteget célszerű kezelni. Erre számos példát mondtam és írtam is, talán a legutóbbi jellegzetes lehet.
1 éve jelentkezett szakrendelésünkön egy 38 éves asszony, akinél az egyik intézményében (ún. ”kiemelt intézményben” történt szűrővizsgálata során elvégzett laboratóriumi eredményeiben a TSH értéket nem mérhetően alacsonynak mérték! Ezt úgy értelmezték, hogy súlyos pajzsmirigy túlműködés áll fenn, ezért azonnal nagy dózisú gátlószeres kezelést kezdtek (Metothyrin). A kezelés előtt a pajzsmirigy nem volt nagyobb, nem volt sem gyors szívműködése, sem lényeges fogyása. A 3 havonként történt TSH értékek csak nem változtak, de a beteg egyre hízott, menstruációs ciklusa felborult. Időnkénti látás-zavara és gyengesége, ill. alacsony vérnyomása volt. A második év végére 30 kg-t hízott, vércukor értékei megemelkedtek és ezért cukorbetegsége miatt gyógyszeres kezelést kezdtek. Ekkor jelentkezett szakrendelésünkön. Kiderült, hogy a cukorbetegség valóban fennáll, de a pajzsmirigye nem nagyobb, vérnyomás 90/60 volt, felálláskor a vérnyomása csökkent, szédülés lépett fel. A TSH értéke ismét 0,001 alatt volt. Felvetettem, hogy a betegség hátterében nem a pajzsmirigy elsődleges folyamata áll, hanem az agyalapi mirigy elváltozása. Az elvégzett tiroxin (T4) trijódtironin (T3) és a kortizol (mellékvese hormon szint) egyaránt igen alacsonynak bizonyultak! Az elvégzett agyalapi mirigy MRI vizsgálata a mirigy károsodását mutatta ki (ún. „empty” azaz üres sella szindróma). Mi is ez az elváltozás? Az üres (empty) sella olyan anatómiai elváltozást jelöl, melynek lényege, hogy képalkotó eljárással a sella kitágult, agyi folyadék („liquor”) tölti ki. A lényeg az, hogy mind a pajzsmirigy, mind a mellékvese és a szexuális hormonok termelődése károsodik, aminek következtében csökken pajzsmirigyműködés, mellékvese elégtelenség és menzesz zavar alakulhat ki. A beteg a megfelelő hormonok pótlásával fokozatosan fogyott, vércukor értékei normalizálódtak, szédülése megszűnt, menzesze rendeződött, de még nem jutott áldott állapotba.

Tehát a beteg meghallgatása, az elmélyült nyomozás és az oki kezelés nem pótolja a protokollok sémáit.

Jó egészséget kívánok:




Prof. Dr. Balázs Csaba
2018-07-17 12:45:30
Olvasói értékelés: 5/5
© 2004-2022 Családi Háló Közhasznú Alapítvány - minden jog fenntartva.
Ügynökségi értékesítési  képviselet: Adaptive Media
ADATVÉDELMI BEÁLLÍTÁSOK
A szerkesztő ajánlja